مجازات اعدام و تمام احکام اعدام لغو باید گردد!

مجازات اعدام، قتل عمد حکومتی و بسیار وحشیانه و ناعادلانه و غیر قابل بازگشت است و ضرورت دارد که تمام تلاش خود را در ایران و خارج از کشور به کار ببندیم تا مجازاتی به نام اعدام در ایران، هم‌چون بسیاری از کشورهای جهان، لغو و برچیده شود.

جمهوری اسلامی ایران از آغاز استقرارش، حذف فیزیکی مخالفان، دگراندیشان و زندانیان سیاسی را به طرق مختلف در برنامه‌‌ی خود گذاشت تا بتواند پایه‌های یک نظامِ دیکتاتوری - فاشیستی و اسلامی را محکم کند. فاجعه بارتر این‌که این رژیم جنایت‌کار، علیرغم تکرار فاجعه بار این جنایت‌ها در طی این سال‌ها و بی‌عدالتی، نابرابری و تبعیض‌های نفس‌گیر در تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، توانسته است ۴۵ سال یعنی نزدیک به نیم قرن بر مردم ایران حکومت کند و به جنایت‌هایش ادامه دهد.

دردناک‌تر این‌که، از همان ابتدا از سال ۱۳۵۸ تا کنون با آغاز هر خیزش و جنبش اجتماعی، احکام صادر شده‌ی اعدام برای مردم مناطق محروم کشور بیشتر شده است. پس از قیام "زن، زندگی، آزادی - ژن، ژیان، ئازادی" نیز صدور احکام اعدام، به ویژه برای مردم مبارز کردستان، خوزستان و بلوچستان به شکل چشمگیری افزایش یافته است و حتی بسیاری از زندانیان عمومی که جزو محروم‌ترین اقشار جامعه هستند نیز به بهانه‌های مختلف حمل مواد مخدر و غیره و به شکل غیر قابل باوری هر روزه در این مناطق اعدام می‌شوند، در حالی که وارد و توزیع کنندگان اصلی مواد مخدر آزادانه در ایران زندگی می‌کنند یا از مسئولان کشور هستند.

هم اکنون نیز گفته شده که هشت زندانی سیاسی و عقیدتی به نام‌های؛ مجاهد کورکور، رضا رسایی، محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار، محمد فرامرزی، منصور دهمرده و فرشید حسن‌زهی در خطر جدی اجرای احکام صادر شده‌ی اعدام هستند و بیم آن می‌رود که در سحرگاهی از همین روزها این زندانیان را اعدام کنند. یک‌شنبه ۲۴ دی‌ماه نیز خانواده‌های چهار زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، از شهرهای مختلف کُردستان به تهران آمدند و جلوی زندان اوین صدای دادخواهی‌شان را بلند کردند تا بتوانند جلوی اعدام عزیزان‌شان را بگیرند و ضرورت دارد به هر شکل که می‌توانیم از این زندانیان و خانواده‌های شان حمایت کنیم.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز پیامی بسیار هولناک را در توئیتر به اشتراک گذاشته است: «سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، مطلع شده که به تازگی، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، دستور اجرای احکام اعدام پنجاه زندانی محبوس در زندان قزل حصار را صادر کرده است. این خبر حاکی از برنامه‌ریزی وسیع جمهوری اسلامی برای کشتار در زندان‌های ایران است».

ما مادران پارک لاله ایران به عنوان صدایی از جنبش مستقل دادخواهی مردم ایران، احکام صادره شده‌ی اعدام برای این زندانیان و دیگر زندانیان سیاسی و عمومی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان لغو فوری تمام احکام اعدام هستیم. ما از مردم آزادی‌خواه و دادخواه ایران و جهان مصرانه می‌خواهیم که در برابر این همه سرکوب، جنایت، بی‌‌عدالتی و تبعیض سکوت نکنند و فریاد اعتراض‌مان را هر روز بلند و بلندتر کنیم زیرا تنها خود ما مردم هستیم که می‌توانیم جلوی بیدادگری این نظام فاسد، ظالم، جنایت‌کار و فاشیستی و دیگر نظام‌های دیکتاتوری و فاشیستی در سراسر دنیا را بگیریم.

از شما دادخواهان می‌خواهیم که برای دستیابی به مطالبات زیر با ما همراه شوید:

۱) آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی، ۲) لغو مجازات شلاق و اعدام از جمله؛ اعدام، ترور، کشتار خیابانی، شلاق، شکنجه، سنگسار و قصاص، ۳) محاکمه و مجازات آمران و عاملان تمامی جنایت‌های صورت گرفته توسط مسئولان جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تا به امروز در دادگاه‌هایی علنی، عادلانه و مردمی (مجازاتی به جز اعدام)، ۴) برخورداری از آزادی بیان، اندیشه، قلم بدون قید و شرط، ۵) برخورداری از آزادی پوشش و حق کنترل بر بدن بدون قید و شرط، ۶) برخورداری از حق اعتراض، اعتصاب، تجمع، تشکل، سازمان‌ و احزاب مستقل، ۷) برخورداری از برابری حقوق شهروندی و رفع هرگونه تبعیض و ۸) جدایی دین از حکومت. ما اعتقاد عمیق داریم که ساختار سراپا فاسد، تمامیت‌خواه و دیکتاتوری مذهبی – ارتجاعی و غیر دموکراتیک حکومت اسلامی ایران باید در هم شکسته شود و طرحی نو در اندازیم.

مادران پارک لاله ایران
۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۲
Tags: ,

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید