چهارمین سالگرد خیزش شجاعانه‌ی مردم در آبان ۹۸ و سرکوب خونین حاکمیت!

چهار سال پیش در چنین روزهایی حاکمیت ستمگر جمهوری اسلامی، قیمت بنزین را شبانه سه برابر کرد و مردم جان به لب رسیده از این همه ظلم و بی‌‌عدالتی و نابرابری در خیابان‌ها جمع شدند و اعتراض‌ها به سرعت در شهرهای مختلف ایران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب و از تهران تا خوزستان و در نیزارهای ماهشهر گسترش یافت. اعتراضات آبان، نمادی از اعتراض علیه حاکمیتی ارتجاعی استبدادی است که برای کسب سود و سرمایه و ایجاد اختلاف طبقاتی و خانه خرابی و فقیرتر کردن زندگی مردم به فاسدترین و وقیحانه‌ترین شکل ممکن، بدون هیچ گونه مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی به جامعه، نقش محوری داشت. در آبان ۹۸ مردم علیه فساد نظام‌مند حاکمیت و خالی‌تر شدن سفره‌های‌شان و علیه ظلم و بی عدالتی و نابرابری اجتماعی افسارگسیخته طغیان کردند.

حاکمیت وحشت‌زده از سیل عظیم مردم معترض و خشمگین، با کمک مزدوران و بازوهای سرکوب‌گرش در کمتر از یک هفته با قساوت هرچه تمام‌تر زدند و کشتند و معترضان را به رگبار بستند و اینترنت را قطع کردند تا بتوانند پایه‌های پوسیده نظام کثیف‌شان را چند صباحی دیگر سرپا نگهدارند. سرکوب وحشیانه‌ی حکومت جان انسان‌های بسیاری را گرفت و گفته شده که هزار و پانصد معترض را کشتند و چندین هزار نفر را بازداشت کرده و شکنجه داده‌اند و برخی با احکام سنگین هم‌چنان در زندان بسر می‌برند یا با وثیقه‌های سنگین و پرونده‌ی باز بیرون هستند و مدام مورد اذیت و آزار مجدد حاکمیت قرار می‌گیرند.

در اعتراضات آبان ۹۸، مادران دادخواه آبان متولد شدند و دست در دست همدیگر با الگو گرفتن از مادران و خانواده های خاوران و دیگر خانواده‌های دادخواه، دور هم جمع شدند و شانه به شانه همدیگر در برابر رژیم ستمکار و خون‌ریز جمهوری اسلامی برای دادخواهی ایستادند و مدام نیز مورد اذیت و آزار و تعرض حکومت قرار گرفته‌‌اند، ولی دست از مقاومت نکشیده‌اند.

خانواده‌های دادخواه آبان و خانواده‌های دادخواه قیام «زن، زندگی، آزادی» و دیگر خانواده‌های دادخواه و مقاوم هر روز مراسمی برای یادبود عزیزان خود علیرغم سرکوب‌ و اذیت و آزارهای حکومت برگزار می‌کنند‌ و پیاپی نیز زیر فشار یا بازداشت و تهدید هستند. ناهید شیرپیشه و منوچهر بختیاری مادر و پدر پویا بختیاری کماکان در زندان هستند. ماشاالله کرمی پدر محمدمهدی کرمی، زهرا سعیدیان‌جو خواهر میلاد سعیدیان‌جو و اسرین محمدی خواهر شهریار محمدی در بازداشت هستند. مهسا یزدانی مادر محمدجواد زاهدی به حبس سنگین و آرمین رستمی برادر آیدا رستمی به جزای نقدی محکوم شد‌ه‌اند. برای میلاد زهره‌وند بیست ساله ملایری و از مبارزان قیام "زن، زندگی، آزادی" حکم اعدام صادر کرد‌ه‌اند و جان‌اش به شدت در معرض خطر است. پرستو فروهر نیز برای برگزاری بیست و پنجمین سالگرد کشته شدن مادر و پدرش از آلمان به ایران رفت و چهارشنبه ۲۴ آبان در فرودگاه تهران بازجویی شد و گذرنامه و وسایل الکترونیکی او را توقیف کرده‌اند.

در همین شرایط فاجعه بار در ایران، در خاورمیانه نیز جنگی نابرابر که هستی مردم فلسطین را نشانه گرفته در جریان است و تا کنون حدود یازده هزار و پانصد تن از مردم غزه که بیش از چهارهزار و پانصد تن آنان کودکان هستند، توسط ارتش اسرائیل کشته شده‌اند‌. دولت نژادپرست و جنایت‌کار اسرائیل به بهانه‌ی نابودی حماس که از پشتیبانی جهاد اسلامی، حزب الله لبنان و جمهوری اسلامي ایران برخوردار است، مردم غزه و خانه‌ها و بیمارستان‌ها را به شدت مورد هدف قرار داده و دارد وحشیانه نسل‌کشی می‌کند. حماس مرتجع و جنایت‌کار نیز تاکنون حدود ۱۲۰۰ تن اسرائیلی را کشته و ۲۴۰ تن را به گروگان گرفته است و از مردم غزه به عنوان سپر دفاعی استفاده می‌کند. جمهوری فاشیست‌ها و جنایت‌کاران اسلامی در ایران نیز در همین چهل روز جنگ اسرائیل و غزه، فرصت را غنیمت شمرده و تعداد زیادی از فعالان سیاسی و اجتماعی و دگراندیشان و زنان مبارز را بازداشت و ۱۱۴ تن را در ایران اعدام کرده‌اند. بی تردید حاکمیت رسوای جمهوری اسلامی با تمام توان سرکوب‌اش نمی‌تواند طولانی مدت دوام بیاورد زیرا با بحران‌های عمیق اقتصادی،‌ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی‌ روبروست که توان حل هیچ کدام از این بحران‌های ساختاری را ندارد و به زودی شعله‌های خشم مردم چون سیلی بنیان‌کن سر برون خواهد آورد و ستون‌های ترک خورده‌ی این نظام ارتجاعی و ظالم را در هم خواهند شکست.

شایان ذکر است در طی این چهار سال، اعتراضات مردم برای دستیابی به آزادی و پایان دادن به ظلم و تبعیض و نابرابری به اشکال مختلف ادامه داشته و پیش رفته است و هر چه جلوتر می‌آییم، اعتراض‌ جنبش‌های مستقل و مردمی زنان، کارگران، دانشجویان، معلمان، پرستاران، استادان،‌ نویسندگان، هنرمندان، روزنامه‌نگاران، وکلا، جامعه‌ی کوئیر، ملل تحت ستم و خانواده‌های دادخواه و حتی دانش‌آموزان بیشتر و پیوسته‌تر و مطالبات رادیکال‌تر شده است. حاکمیت نیز هراسان از موقعیت خود و برای جلوگیری از هر تجمع و تشکلی، دستگیری معترضان را شدت بخشیده و احکام صادره برای زندانیان سیاسی و عقیدتی را سنگین‌تر کرده است. ولی علیرغم این سرکوب‌های وحشیانه و نفس‌گیر، مبارزات و مقاومت‌های بی‌نظیر مردم آزادی‌خواه و برابری‌طلب، به ویژه زنان* مبارز که خواهان رفع هرگونه تبعیض و حذف حجاب اجباری و برابری هستند در یک سال گذشته برای حفظ دستاوردهای قیام «زن، زندگی، آزادی» به نقطه‌ی اوج خود رسیده و هم‌جنان مصمم و آشکار در شهرهای مختلف ایران خواهان سرنگونی رژیم فاشیست و مرد – پدرسالار اسلامی ایران هستند.

ما، مادران پارک لاله ایران، به عنوان صدایی از جنبش دادخواهی مردم ایران، هرگونه سرکوب، سانسور، جنایت، کشتار، تبعیض، بی‌عدالتی، نابرابری، خشونت و جنگ در ایران و جهان را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان ساختن دنیایی انسانی همراه با آزادی، برابری، عدالت اجتماعی و صلح هستیم. ما به تمام انسان‌های عاشق که سال‌هاست برای دستیابی به آزادی، برابری و عدالت اجتماعی در ایران ایستاده‌اند و مبارزه می‌کنند و به خانواده‌های مقاوم و دادخواه درود می فرستیم و یاد تمام مبارزان و معترضان کشته شده در ۴۴ سال گذشته، به ویژه کشته شدگان خیزش آبان ۹۸ را گرامی می‌داریم و همدرد و همرزم خانواده‌های دادخواه‌ هستیم.

از شما دادخواهان می‌خواهیم برای دستیابی به مطالبات زیر با ما همراه شوید:
۱) آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی، ۲) لغو مجازات اعدام و پایان دادن به هرگونه حذف فیزیکی و شکنجه شامل؛ اعدام، ترور، کشتار خیابانی، شلاق، شکنجه، سنگسار و قصاص، ۳) محاکمه و مجازات آمران و عاملان تمامی جنایت‌های صورت گرفته توسط مسئولان جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تا به امروز در دادگاه‌هایی علنی، عادلانه و مردمی (مجازاتی به جز اعدام)، ۴) برخورداری از آزادی بیان، اندیشه، قلم بدون قید و شرط، ۵) برخورداری از آزادی پوشش و حق کنترل بر بدن بدون قید و شرط،۶) برخورداری از حق اعتراض، اعتصاب، تجمع، تشکل، سازمان‌ و احزاب مستقل،۷) برخورداری از برابری حقوق شهروندی و رفع هرگونه تبعیض و ۸) جدایی دین از حکومت. ما اعتقاد عمیق داریم که ساختار سراپا فاسد، تمامیت‌خواه و دیکتاتوری مذهبی – ارتجاعی و غیر دموکراتیک حکومت اسلامی ایران باید در هم شکسته شود و طرحی نو در اندازیم.

نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم!

مادران پارک لاله ایران
۲۶ آبان ۱۴۰۲


Tags: ,

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید