تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهرهای مختلف ادامه یافت

 

اخبار روز - یکشنبه ۴ تیر ۱۴۰۲

فقط کف خیابون به دست میاد حقمون – تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهرهای مختلف

بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز و شوش در اعتراض به وضعیت بد معیشتی، تبعیض و نابرابری ها تجمع اعتراضی برپا کردند. این تجمع ها در گرمای هوای بالای ۴۵ درجه برگزار شد.بازنشستگان فولاد اصفهان نیز در اعتراض به وضعیت بد درمان و وضعیت بد معیشتی دست به اعتراض زدند. در کرمانشاه نیز بازنشستگان بار دیگر به خیابان آمدند و به تجمع های هفتگی خود ادامه دادند. بازنشستگان هفته های متوالی است که بدون خستگی و ناامیدی به تجمعات خود ادامه می دهند. آن ها همواره تاکید می کنند: «فقط کف خیابون به دست می آد حقمون»!

افشاگری همکاری نهادهای فرهنگی و امنیتی دانشگاه در اصفهان

«تشکل دانشجویان پیشرو» به یاری گروهی از اساتید و کارکنان مبارز دانشگاه اصفهان، به یک نامه دست یافته که نشان‌دهنده همکاری «معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه اصفهان» و برخی اعضای هیئت علمی گروه معارف دانشگاه (محمود حاجی احمدی) با «حراست دانشگاه اصفهان» و «حراست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان» برای مقابله علیه پوشش آزاد دانشجویان و مراجعین به دانشگاه و تحمیل قوانین اسلامی پوشش به آنان است. مریم سعیدیان، معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه با نامه‌ای به حراست، خواهان برخورد با مردمی شده که در فصل تابستان از امکانات دانشگاه اصفهان استفاده میکنند (شامل خانواده اساتید و طیف گسترده‌ای از جامعه آکادمیک شهر اصفهان). محمود حاجی احمدی هم از حراست درخواست کرده دامنه سرکوب را به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم گسترش دهند!!!

بانه؛ کشته شدن یک کولبر در اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی

بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، عصر روز شنبه ۳ تیر گروهی از کولبران در منطقه مرزی «هنگه‌ژال» شهرستان بانه استان کردستان از سوی نیروهای مرزبانی هدف تیراندازی قرار گرفتند که در نتیجه آن یک کولبر ۲۷ ساله به نام وریا شریفی کشته شد. گفته می‌شود این کولبر از فاصله نزدیک و بدون اخطار قبلی از ناحیه سر هدف تیراندازی قرار گرفته و درجا کشته شده است. جسد وی به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه منتقل و تا این لحظه به خانواده‌اش تحویل داده نشده است. بر اساس آمار گردآوری شده از سوی شبکه حقوق بشر کردستان در ماه گذشته ـ در مناطق مرزی بانه و نوسود در استان‌‌های کردستان و کرمانشاه دو کولبر در اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی و ایست قبلی جان خود را از دست داده‌اند. همچنین ۱۶ کولبر با تیراندازی نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران و سقوط از ارتفاع مجروح یا دچار مصدومیت شدید شدند.

هشدار کانون کارگردانان در واکنش به تصمیم نظارت صداوسیما بر شبکه نمایش خانگی

کانون کارگردانان خانه سینما اعلام کرد: مشروعیت بخشیدن به نظارت تلویزیون بر شبکه نمایش خانگی و رفتن به سمت قانونی کردن این نظارت با تصمیم‌گیری از بالا بدون در نظر گرفتن نظر اهالی سینما و کارشناسان مستقل و بررسی همه‌ جوانب، تصمیمی است اشتباه که نتیجه آن بحران در شبکه نمایش خانگی خواهد بود.

بازداشت یک شاعر در رشت

امیر اخوان، شاعر و ترانه‌سرای اهل رشت، روز جمعه دوم تیر ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است. برخی گمانه‌زنی‌های از کاربران حاکی از آن است که او احتمالا به دلیل فعالیت در “کلاب‌هاوس” بازداشت شده است. تاکنون از دلیل بازداشت، اتهام انتسابی و محل نگهداری او اطلاعی در دسترس نیست.

وخامت وضعیت جسمانی فاطمه سپهری، زندانی سیاسی در زندان وکیل‌آباد مشهد

محمدحسین سپهری، زندانی سیاسی سابق و برادر فاطمه سپهری با انتشار ویدئویی از متوقف شدن روند درمان و وخامت وضعیت جسمانی خواهرش در زندان وکیل‌آباد مشهد خبر داد. فاطمه سپهری،و برادرش محمدحسین سپهری  از امضاکنندگان نامهٔ درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی هستند. فاطمه سپهری به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی و همچنین تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب» به حبس و شلاق محکوم شده است.

دو زندانی بلوچ دیگر را در زندان مرکزی زاهدان به دار آویختند

بنا بر گزارش خبرگزاری «حال‌وش» که به صورت ویژه اخبار و رویداهای مربوط به استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، صبح روز شنبه سوم تیرماه ۱۴۰۲، حکم اعدام دو زندانی بلوچ در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. هویت این دو اعدامی بلوچ اسحاق آنشینی، ۴۰ ساله، متأهل و دارای پنج فرزند و هویت دیگر اعدامی محسن گمشادزهی، ۳۰ ساله عنوان شده است. بر پایه این گزارش آنشینی سال ۹۹ به اتهام مربوط به «مواد مخدر» و گمشادزهی در سال ۹۱ به اتهام «درگیری با مأمور» در زاهدان بازداشت و به اعدام محکوم شدند. حال‌وش هم‌چنین نوشته است که محسن گمشادزهی «شاکی خصوصی» نداشته است. در همین ارتباط نیز «کمپین فعالین بلوچ» گزارش کرده است که اسحاق آنشینی بی‌شناسنامه بوده و یکی از فرزاندانش دارای معلولیت جسمی است. به نوشته این کمپین، اعدام این زندانی بلوچ «بدون آخرین ملاقات با خانواده» انجام شده و در طی تماس تلفنی از خانواده خواسته‌اند برای تحویل پیکر او به پزشکی قانونی مراجعه کنند. بر اساس آمار گردآوری شده از سوی حال‌وش، از تاریخ نهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ تا سوم تیرماه دست‌کم ۵۴ زندانی بلوچ، شامل ۵۲ مرد و دو زن در ۱۴ زندان کشور اعدام شده‌اند.

مرگ یک جوان به علت یورش نیروی انتظامی به «مهمانی مختلط» در مشهد

روزنامه قدس،‌ چاپ مشهد در شماره دیروز خود گزارش کرده که یورش نیروی انتظامی به یک «مهمانی مختلط» در این شهر موجب «سقوط و کشته شدن یک جوان» شده است. براساس این گزارش ماموران انتظامی به بهانه «مختلط بودن» و «کشف حجاب» به خانه‌ای در مجتمع توریستی آبادگران هجوم می‌آوردند که یک جوان از تراس سقوط کرده و جان خود را از دست می‌دهد. روزنامه قدس نوشته است که با یورش ماموران نیروی انتظامی «یک جوان که قصد فرار داشته با سقوط از طبقه ششم این ساختمان جان خود را از دست داده است.» براساس گزارش‌ها مقامات قضایی هنوز در خصوص دلایل یورش و کشته شدن این جوان که نامش هنوز اعلام نشده، توضیحی نداده‌اند. به نوشته قدس تنها کسی که تا این لحظه بازداشت شده شخص برگزار کننده مهمانی بوده است. قاضی ویژه قتل شهر مشهد «پس از ورود به این پرونده، دستور پلمب» واحدی از مجموعه توریستی آبادگران که این سانحه در آن رخ داده است را صادر کرد.

یک پنجم مردم ایران نمی‌توانند میوه بخرند

مصطفی دارایی‌نژاد، رییس اتحادیه بارفروشان اعلام کرد: ۲۰ درصد از مردم توان خرید میوه را ندارند. قیمت میوه در هفته پیشرو افت ۵۰ درصدی را تجربه کرد اما هزینه حمل و نقل و چیدن گیلاس، آلبالو و زردآلو باعث شده است که در هر کیلو ۲۰ هزار تومان به این قیمت این میوه‌ها اضافه شود. رایزنی‌ها برای تجارت میوه به عربستان در حال انجام است و به نظر می‌رسد بتوانیم در آینده نه چندان دور میوه‌ به این کشور صادر و سهم ترکیه از بازار عربستان را تصاحب کنیم.

نرخ تورم خردادماه اعلام شد

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، شاخص مصرف کننده خانوارهای کشور بطور متوسط نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۲.۶ درصد افزایش داشته است یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۲.۶ درصد بیشتر از خردادماه ۱۴۰۱ برای خرید «یک مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. در خردادماه ۱۴۰۲ تورم ماهانه خانوارهای کشور (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل) برابر ۰.۲ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ۱.۸ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۲.۲ درصد بوده است. همچنین نرخ تورم سالانه در استان‌ها نیز (درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن) در خرداد ماه ۱۴۰۲ به ۴۸.۵ درصد رسیده است که در آن استان تهران با تورم ۴۳.۹ درصد پایین‌ترین و استان یزد با ۵۸.۸ درصد رکورددار بالاترین نرخ تورم است.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید