گزارشی از اعتصاب ۱۵ زن معترض در زندان کچویی کرج

 

الهام مدرسی، آرمیتا عباسی، شهرزاد درخشان، فاطمه حربی، فاطمه جمال‌ پور، نیلوفر شاکری، حمیده زراعی، نیلوفر کردونی، سمیه معصومی، فاطمه نظری‌ نژاد، انسیه موسوی، ژاسمین حاج‌ میرزا محمدی، مائده سهرابی، فاطمه مصلح‌ حیدرزاده و مرضیه میرقاسم، ۱۵ زن بازداشت شده در رابطه با اعتراضات سراسری اخیر، چهارمین روز از اعتصاب خود را در زندان کچویی کرج سپری می کنند. در گزارش پیش رو، به آخرین وضعیت تعدادی از این افراد پرداخته شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «اعتصاب غذای این افراد در اعتراض به بلاتکلیفی و بازداشت طولانی مدت، وضعیت نامناسب بهداشتی زندان و شیوع بیماری هایی از قبیل قارچ پوستی، عدم رسیدگی به وضعیت پزشکی بازداشت شدگان و محرومیت از درمان آنها، تراکم بیش از حد ساکنین بند زنان، محرومیت از حق دسترسی به وکیل و همچنین صدور احکام ناعادلانه برای برخی از آنها صورت گرفته است.»

منبع مطلع ادامه داد: «جلسه رسیدگی به اتهامات حمیده زارعی، فاطمه حربی و انسیه موسوی به صورت مجزا و از طریق تماس ویدیویی در محیط زندان برگزار شد. هیچ یک از این افراد در نبود وکیل، زمان مکفی برای دفاع از اتهامات طرح شده علیه خود را نداشتند.»

وی افزود: «فاطمه حربی با حکم قاضی موسی آصف الحسینی به ۵ سال حبس و ۲ سال تبعید محکوم شده است؛ خانم ها موسوی و زارعی، تاکنون حکمی دریافت نکرده اند».

منبع مطلع با بیان اینکه «مسئولان امر حتی اجازه ندادند وکیل تسخیری خانم حربی در جلسه رسیدگی حاضر شود»، خاطر نشان کرد: «در ابلاغیه هایی که به دست متهمان در حبس میرسد، هیچ یک از عناوین اتهامی در آن قید نمی شود و به نظر میرسد این اقدام برای جلوگیری از دفاع آگاهانه متهم از اتهامات مطروحه علیه وی است.»

بنابر گزارشاتی که به دست هرانا رسیده است، روز سه شنبه ۱۳ دی ماه، قرار بازداشت الهام مدرسی به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شده است؛ این در حالیست که به تشخیص پزشکان، سلامت کبد خانم مدرسی در وضعیت «آلارم» قرار دارد و مسئولان زندان کچویی کرج نسبت به نیاز وی به رسیدگی پزشکی بی اعتنا هستند.

همچنین آرمیتا عباسی که در پی انتشار مطالبی در فضای مجازی در رابطه با اعتراضات سراسری بازداشت شده بود، از مشکلات گوارشی رنج میبرد و از حق درمان محروم است.

افزون بر این، یک منبع نزدیک به خانواده حمیده زارعی در تماس با هرانا گفت: «حمیده دچار کم‌ خونی و افت فشار شدید است؛ او در پی عدم رسیدگی پزشکی و بی توجهی به خواسته هایش ناچار به اعتصاب غذا شده است؛ اقدامی که به شدت سلامت جسمانی وی را به خطر انداخته است.»

لازم به ذکر است، روز جاری، تعدادی از خانواده های نگران این افراد، جهت پیگیری وضعیت فرزندانشان در مقابل درب زندان کچویی کرج تجمع کردند.

الهام مدرسی، نقاش ٣٢ ساله اهل سنندج و ساکن کرج، روز گذشته در حالی که علیرغم حال نامساعد جسمی سومین روز از اعتصاب غذای خود بسر میبرد، توسط مسئولان زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده مدرسی به هرانا گفته بود: «مسئولان زندان سعی داشتند الهام را مجبور کنند که به اعتصاب غذای خود پایان دهد؛ زمانی که با مخالفت وی نسبت به این موضوع مواجه شدند، او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. خانم مدرسی برای اعمال فشار مضاعف، از برقراری تماس تلفنی با خانواده خود نیز محروم شده است. الهام از لحاظ جسمانی وضعیت مناسبی ندارد؛ این شرایط منجر به دوچندان شدن نگرانی های خانواده اش نسبت به سرنوشت فرزندشان شده است.»

این شهروندان پیشتر در رابطه با اعتراضات سراسری اخیر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان کچویی کرج منتقل شدند.

ژاسمین حاج‌ میرزا محمدی، دانش‌ آموخته گرایش سفال و سرامیک دانشگاه سوره، چندی پیش به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده بود.

لازم به ذکر است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این آرمیتا عباسی، روز پنجشنبه ۶ بهمن ماه برگزار خواهد شد.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید