حکم اعدام شاکر بهروزی زندانی سیاسی کُرد تایید شد

برگرفته از سایت اخبار روز- پنجشنبه, ۸ مهر ۱۴۰۰


یک زندانی سیاسی اهل ارومیه که تیرماه امسال حکم اعدامش توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود، بار دیگر و اینبار به اتهام قتل یک عضو سپاه پاسداران به اعدام محکوم گردید.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز سه‌شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ (۲۸ سپتامبر ۲۰۲۱)، تایید حکم اعدام شاکر بهروزی زندانی سیاسی اهل ارومیه از بابت قتل یک عضو سپاه پاسداران توسط دیوان عالی کشور در زندان مرکزی ارومیه رسماً به وی ابلاغ شده است.

به گفته یک منبع مطلع، شاکر بهروزی دی‌ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه اول دادگاه کیفری ارومیه به اتهام قتل یک عضو سپاه پاسداران به اعدام محکوم شده بود که این حکم ۱۰ روز پیش توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور مستقر در قم تایید شده است.

گفتنی است که این حکم در حالی تایید شده است که ۱۲ نفر از ساکنین روستای دیزج مرگور شهادت داده‌اند که هنگام قتل مامل محمدی، شاکر بهروز در روستای خودشان بوده است. همچنین خانواده این عضو سپاه پاسداران نیز از شکایت علیه شاکر بهروزی خودداری کرده بودند، اما با فشار نیروهای اطلاعات سپاه آنها ناچار شده‌اند که شکایت خود را ثبت کنند.

شاکر بهروزی شهریور ١٣٩٩ ( آگوست ۲۰۲۰) نیز توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو به اتهام ”بغی“ و ”عضویت در حزب کومله“ به اعدام محکوم شده بود. صدور این حکم بە اتهام عضویت در کوملە در حالی است کە شاکر بهروزی پیشتر عضو حزب دمکرات کُردستان ایران بودە و پس از جدایی از این حزب بە ایران بازگشتە است.

این حکم تیرماه ۱۴۰۰ (جولای ۲۰۲۱) توسط دیوان عالی کشور نقض و برای بررسی مجدد به دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع شده است.

شاکر بهروز اهل دزج مرگور اوخر اسفند ماه سال ٩٨ نیز در پروندەای دیگر از سوی شعبە دوم دادگاه انقلاب ارومیە بە ریاست قاضی “شیخلو” بە تحمل ۵ سال حبس محکوم شدە بود.

بە گفتە یک منبع مطلع، این حکم بە اتهام عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران صادر شدە و آقای بهروز در حین دادگاه از داشتن حق وکیل محروم بودە است.

شاکر بهروزی کە مدت ٧ ماه عضو حزب دمکرات کُردستان ایران بودە است، پس جدایی از این حزب بە ایران بازگشت و روز سەشنبە ٢١ اسفند ٩٧ (١٢ مارس ٢٠١٩) از سوی نیروهای ادارە اطلاعات ارومیە بازداشت شد.

یکی از نزدیکان آقای بهروزی پیشتر در اینبارە بە هەنگاو اعلام کرده بود کە، شاکر مدت یک سال و ٩ روز در سلول های انفرادی تحت شکنجە بودە تا بە ترور یکی از اعضای سپاه پاسداران بەنام “مامل محمدی” اعتراف کند.

مامل محمدی از اعضای سپاه پاسداران روز سەشنبە ٢٢ اسفند ٩٧ (١٣ مارس ٢٠١٨) در منطقە مرگور ارومیە از سوی افراد مسلح ناشناس بە قتل رسید کە بعدها گروه “عقاب های زاگروس”، مسئولین این عملیات را بر عهدە گرفتند.
Tags: ,

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید