عثمان اسماعیلی و محمود صالحی به پرداخت جزای نقدی محکوم شدند


   

    خبرگزاری هرانا

   ۱۴۰۰/۰۳/۰۶

عثمان اسماعیلی و محمود صالحی دو فعال کارگری اهل شهرستان سقز، توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به پرداخت جزای نقدی محکوم شدند. این شهروندان پیشتر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت‌ماه سال جاری، پس از مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب سقز، بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عثمان اسماعیلی و محمود صالحی دو فعال کارگری اهل شهرستان سقز، توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به پرداخت جزای نقدی محکوم شدند.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۴ خردادماه سال جاری، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سقز و به ریاست قاضی جواد مصطفائی صادر و به آن ها ابلاغ شده، این شهروندان از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تجمع غیر قانونی در روز جهانی کارگر و گرفتن عکس و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی” به حبس محکوم شدند. بر اساس این حکم محمود صالحی به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری و عثمان اسماعیلی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. نهایتا با استناد به ماده ۶ قانون کاهش مجازات حبس تعزیری، محکومیت آقای صالحی به پرداخت ۲ میلیون تومان جزای نقدی و محکومیت آقای اسماعیلی به پرداخت ۴ میلیون تومان جزای نقدی تبدیل شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۴ خرداد ۱۴۰۰، توسط دادگاه انقلاب سقز به صورت آنلاین و در زندان سقز برگزار شده بود.

عثمان اسماعیلی و محمود صالحی پیشتر با دریافت ابلاغیه‌هایی جهت دفاع از اتهام انتسابی به شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سقز احضار شده بودند. این شهروندان در تاریخ ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، پس از مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب سقز، بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شدند. نهایتا توسط بازپرس پرونده برای آزادی آن ها قرار وثیقه ۴۰ میلیونی صادر شد. عثمان اسماعیلی و محمود صالحی در پی صدور قرار وثیقه اعلام کردند که؛ “مرتکب هیچ جرمی نشده‌اند و به همین علت هیچ وثیقه‌ای ارائه نخواهند داد”.

همچنین پیشتر در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه ٩٩، شعبه پنجم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب سقز برای محمود صالحی و عثمان اسماعیلی در خصوص پرونده ای دیگر قرار منع تعقیب صادر کرد. این پرونده با شکایت پلیس امنیت سقز به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی و تشویش اذهان عمومی گشوده شده بود.

این شهروندان پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز را دارند.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید