گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب (۱۳ تا ۲۰ فروردین ۱۴۰۰)

      اخبار روز

شنبه ۱۴ فروردین

– بیش از ۴۰ شخصیت و محقق فعال در رشته‌ی ایران‌شناسی از دانشگاه‌های معتبر جهان روز با انتشار بیانیه‌ای در این روز اعتراض خود را به بازداشت و حبس تورج امینی، پژوهشگر و تاریخ‌نگار بهایی که به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت و زندانی شده است را ابراز کردند.

– حکم یک سال حبس تعزیری جوانمیر مرادی، فعال کارگری به دلیل انتشار کلیپی از خود در رابطه با کشته‌شدگان آبان ۹۸ در این روز ابلاغ شد.

– اسماعیل گرامی، از فعالین بازنشستگان در این روز در منزلش بازداشت و گوشی‌های تلفن همراه وی و همسرش نیز به دست نیروهای امنیتی توقیف شد.

– ایوب سلاحورزی، اهل شهرستان دره‌شهر واقع در استان ایلام، در این روز از بابت اتهاماتی چون “توهین و هتک حرمت بنیان‌گذار انقلاب”، “تبلیغ علیه نظام از طریق تشکیل گروه‌های مجازی”، توهین به رهبری”، “نشر اکاذیب جهت خدشه وارد کردن به اصل نظام و بی اعتباری آن” توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ایلام به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

– مارال راستی و مهناز جان‌نثار، دو شهروند بهائی، در این روز جهت تحمل حبس به زندان بندرعباس منتقل شدند.

– نیکا پاکزادان، فرانه دانشگری، ساناز اسحاقی، نکیسا حاجی‌پور و نغمه ذبیحیان، پنج شهروند بهائی که در مهرماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب مشهد هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند، در این روز طی ابلاغیه‌ای جهت تحمل دوران محکومیت خود به واحد اجرای احکام دادسرای مشهد احضار شدند.

– شماری از فیلمسازان کشور با انتشار بیانیه‌ای در این روز اعلام کردند سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله میان ایران و چین را «فاقد وجاهت و مشروعیت» می‌دانند.

– صبا کردافشاری، که به دلیل مخالفت با حجاب اجباری در زندان قرچک ورامین است، با تودیع قرار وثیقه دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی در این روز، به مرخصی هفت روزه اعزام شد.

– روزبه پیری، از فعالین آذربایجانی، پس از احضار به دادگاه انقلاب تبریز و تفهیم اتهام «تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب» در این روز، با قرار وثیقه‌ی ۸۰ میلیون تومانی، به صورت موقت آزاد شد. گفته می شود احضار وی به دلیل انتشار مطالبی از آزار و شکنجه‌ی برادرش یاشار پیری، صورت گرفته است.

یکشنبه ۱۵ فروردین

– در این روز خبر رسید تست کرونای بکتاش آبتین از اعضای کانون نویسندگان ایران محبوس در بند ۸ زندان اوین مثبت است و در پی مثبت اعلام شدن تست کرونا در بهداری زندان بستری شده است.

– حسین قشقایی، که به دلیل فعالیت و اظهار نظر در اینترنت، به اتهام «توهین به رهبر» و «تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین در این روز بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

– در این روز حکم یک سال حبس تعزیری ماهان جلال‌دوست به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» ابلاغ شد. همچنین از بابت مجازات تکمیلی او به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و ضبط خودروی شخصی پراید (به دلیل آنچه پوشانده شدن با شعارهای ضد نظام عنوان شده)، تلفن همراه و کامپیوتر به نفع دولت محکوم شده است.

دوشنبه ۱۶ فروردین

– سمانه نوروزمرادی، زندانی سیاسی به دنبال موافقت نماینده‌ی دادستان تهران با تعویق مجازات، به دلیل عدم تحمل حبس، با تودیع قرار کفالت در این روز از زندان لاکان رشت آزاد شد.

– در این روز شهاب‌الدین نظری، فعال سیاسی و مدنی که به دلیل فعالیت‌های حزبی قانونی و مصاحبه با رسانه‌های داخلی و اظهار نظر در اینترنت با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری شده بود، آزاد شد.

– یک مقام حکومتی در شرکت ارتباطات، در این روز از احتمال رفع فیلتر برخی از سایت‌ها از جمله یوتیوب تنها برای دسترسی افرادی چون خبرنگاران، استادان، دانشجویان در آینده خبر داد.

– شهلا جهانبین، کنشگر مدنی و یکی از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ای، در این روز به صورت زودهنگام از زندان اوین آزاد شد.

سه شنبه ۱۷ فروردین

– شهلا جهانبین، روز گذشته با اعلام مسئولان زندان مبنی بر تائید گواهی عدم تحمل حبس از زندان اوین آزاد شده بود، یک روز پس از آزادی، بازداشت و به زندان اوین بازگردانده شد.

– سیدمصطفی حسینی طباطبایی، اسلام شناس و نویسنده ۸۶ ساله در این روز بازداشت شد. مأموران در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منزل کرده و شماری از لوازم شخصی و الکترونیکی از جمله تلفن‌های همراه، کامپیوتر شخصی، آرشیو درس‌ها و جلسات او را ضبط و توقیف کردند.

– در این روز رئیس پلیس فتا سیستان و بلوچستان با اشاره به انتشار ویدیویی در اینترنت از هجوم مردم به یک مرغداری در شهرستان نیکشهر از شناسایی و دستگیری عامل انتشار این ویدیو که انرا « جعلی و غیر واقعی» خواند، خبر داد.

– در این روز خبر رسید که هفت تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز به نام‌‌های سعید اتحاد، قاسم معصومی، سیامک هنرور، سروش آبادی، صدیقه اقدسی و عالیه فروتن توسط مأموران اداره‌ی اطلاعات بازداشت شدند.

– بهروز فرزندی اردکانی، در این روز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. اودر سال ۹۶ با نگارش نامه‌ای به شرح مشکلات و موانع موجود در ترم آخر تحصیل خود به عنوان یک بهایی در دانشگاه پیام نور شیراز پرداخته بود.

– نیکا پاکزادان، ساناز اسحاقی، نکیسا حاجی‌پور و نغمه ذبیحیان، چهار شهروند بهائی ساکن مشهد، در این روز پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای این شهر بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شدند.

– هومن خوشنام، الهام سلمان‌زاده، پیام شبانی، کیانوش سلمان‌زاده، سروش آگاهی، پروان معنوی، جمیله پاکرو، پیمان معنوی و ندا شبانی، ۹ شهروند بهائی ساکن شهرهای اندیشه و کرج که هر کدام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند، در این روز جهت اجرای حکم حبس به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای شهریار احضار شدند.

– در این روز سجاد جولانی از صدور شناسنامه برای دخترش «آییل» پس از گذشت ۹ ماه از زمان تولدش خبر داد. پیشتر اداره‌ی ثبت احوال شهرستان اردبیل، از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه‌ی فارسی نبودن نام انتخابی والدین خودداری و به صورت شفاهی به والدین این کودک اعلام کرده بود که در عوض نام دخترانه‌ی «آییل» به معنای بیداری، باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزینند.

چهارشنبه ۱۸ فروردین

– در این روز خبر رسید رها عسکری‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان که به دو سال زندان، دو سال منع فعالیت در مطبوعات، فضای مجازی و گروه‌ها و احزاب سیاسی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است، به اجرای احکام زندان اوین احضار شده است.

– عفو بین‌الملل درباره‌ی آزادی بیان در ایران در گزارش سال میلادی ۲۰۲۰ خود که در این روز منتشر شد از افزایش سرکوب حقوق آزادی بیان، تشکل‌ها و تجمعات توسط مقامات جمهوری اسلامی خبر داد.

– روزنامه‌ی لوموند فرانسه در این روز از افزایش نگرانی بابت قطع شدن اینترنت و جایگزین کردن آن توسط شبکه‌ی ملی اطلاعات با نزدیک شدن موعد انتخابات ریاست جمهوری در ایران نوشت.

– در این روز خبر رسید منازل هایده فروتن و کرامت نیک‌آیین توسط نیروهای امنیتی تفتیش و تعدادی از لوازم شخصی آنان از جمله کامپیوتر، تلفن‌های همراه، کتب، آثار و تصاویر مرتبط با آئین بهائی ضبط شده است.

همچنین منزل ویلیام ممتازیان، دیگر شهروند بهائی نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و ضبط وسایل شخصی قرار گرفت.

– در این روز خبر رسید که حکم شلاق زهره سرو، زندانی سیاسی اجرا شده است. اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق او پیش از اعزام به مرخصی در شرایطی است که پیشتر این مجازات در خصوص بخش دوم پرونده‌اش به اتهام «نگهداری مشروبات الکلی در منزل» به جزای نقدی تبدیل شده و پس از الصاق فیش واریزی، این پرونده مختومه اعلام شده بود. با این وجود حکم شلاق با اصرار مسئولان زندان و اعلام آنکه بدون اجرای حکم، امکان اعزام به مرخصی وجود ندارد، اجرا شد.

پنجشنبه ۱۹ فروردین

– در این روز خبر رسید آتنا دائمی، کنشگر مدنی، ۲۳ روز پس از تبعید به زندان لاکان رشت، از قرنطینه‌ی این زندان به بند عمومی منتقل شده است.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید