گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب (۲۴ بهمن تا ۱ اسفند ۱۳۹۹)

 اخبار روز

دوشنبه, ۴ اسفند ۱۳۹۹


جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹

عفو بین‌الملل طی فراخوانی که در این روز منتشر شد، خواستار اقدام فوری در خصوص وضعیت زینب جلالیان، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان یزد شد. در این فراخوان آمده مأموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، با جلوگیری از دسترسی این زندانی سیاسی به خدمات پزشکی، وی را تحت شکنجه قرار داده‌اند تا او را وادار به اعتراف علیه خود در مقابل دوربین فلیم‌برداری کنند.

در این روز خبر رسید که رضا طالشیان جلودارزاده، روزنامه نگار محبوس در زندان تهران بزرگ علیرغم بروز تشنج از اعزام به بیمارستان و رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. گفته می‌شود در نتیجه‌ی این حمله‌ی عصبی بینایی یکی از چشمان وی با مشکل جدی مواجه شده است.

در این روز خبر رسید که محمدرضا ناصرزاده دیپلمات جمهوری اسلامی در ترکیه، به اتهام صدور گذرنامه برای عامل قتل مسعود مولوی وردنجانی، مدیر یک کانال تلگرامی، دستگیر شد.

شنبه ۲۵ بهمن

در این روز دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم نجمه واحدی، جامعه شناس و هدی عمید، وکیل دادگستری را به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی در موضوع زنان و خانواده» که مصداق آن «برگزاری کارگاه‌های آموزشی شروط ضمن عقد» اعلام شده، عیناً تأیید کرد. نجمه واحدی به ۷ سال زندان و ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و هدی عمید به ۸ سال زندان و ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ۲ سال محرومیت از اشتغال به وکالت محکوم شده است.

در این روز حکم محکومیت زهرا محمدی، مدرس زبان کُردی در دادگاه تجدید نظر سنندج، به ۵ سال حبس تقلیل یافت. او که از اعضای انجمن فرهنگی نوژین است که در زمینه‌ی تلاش برای حفظ محیط زیست کردستان، مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع این استان و آموزش زبان کردی فعالیت دارد، پیشتر توسط دادگاه انقلاب سنندج به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود.

عفو بین‌الملل طی نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس قوه‌ی قضاییه که در این روز منتشر شد، خواستار لغو حکم اعدام چهار زندانی اهوازی شکنجه‌شده‌ی عرب به نام‌های علی خسرجی، حسین سیلاوی، جاسم حیدری و ناصر خفاجیان شد و خواست تا بار دیگر فرصت دادگاهی منصفانه عاری از «اعترافات تحت شکنجه» به آن‌ها داده شود. این سه زندانی سیاسی به همراه دو زندانی دیگر، در اعتراض به ممنوعیت ملاقات و بدرفتاری مسئولان زندان، از روز شنبه ۴ بهمن‌ماه با دوختن لب‌های خود اقدام به اعتصاب غذا کردند.

در این روز خبر رسید نائب (مسعود) حاجی‌پور، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه علیرغم شکستگی ایمپلنت پا از رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

دیوان عالی کشور، در این روز درخواست اعاده‌ی دادرسی علیرضا علی‌نژاد، را رد کرد. او به دلیل ارتباط با خواهرش در خارج از کشور که روزنامه‌نگاری مخالف جمهوری اسلامی است، به ۸ سال زندان محکوم شده است.

یکشنبه ۲۶ بهمن

خبر تخریب خانه‌ی پدری احمد محمود، نویسنده و عضو فقید کانون نویسندگان ایران در اهواز در این روز منتشر شد.

دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت مرجان اسحاقی، دانشجوی رشته‌ی علوم سیاسی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ به ۱ سال حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی را در این روز عیناً تایید کرد.

حسین حسن‌خانی، معلم بازنشسته و از اعضای مکتب قرآن، در این روز در دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام اسلامی» به ۳ ماه حبس محکوم شد. مصادیق این اتهام پیگیری حقوق فرهنگیان و شرکت در تحصن‌های معلمان مهاباد در ساختمان اداره‌ی آموزش و پرورش این شهر و همچنین بالا بردن پلاکاردی با مضمون «جای معلم آزاده در زندان نیست، در کلاس درس است، معلمان زندانی را آزاد کنید» عنوان شده است.

در این روز خبر رسید شورای انضباطی زندان اوین به بهانه انتشار مطالبی از کیوان صمیمی، سردبیر نشریه‌ی ایران فردا و از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر در خصوص جنبش‌های اجتماعی در کانال تلگرامی وی، کارت تلفن او را مسدود و او را از حق ملاقات و تماس تلفنی محروم کرده است.

در این روز خبر رسید که محمدامین رحمانی، نوجوان ۱۷ ساله‌ی اهل اشنویه‌ که با اتهام «تبلیغ علیه نظام» روبه‌روست و احمد خوشمیرزاده، که به «عضویت در گروه‌های سلفی» متهم شده است با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه به زندان این شهر منتقل شده‌اند.

در جریان رسیدگی به سه پرونده در دادگاه مطبوعات در این روز، صاحب امتیاز خبرگزاری مهر به اتهام «نشر مطالب خلاف واقع» و مدیرمسئول و مسئول فنی خبرگزاری ایلنا به اتهام «جریحه دار کردن عفت عمومی» مجرم شناخته شدند. همچنین مدیرمسئول پایگاه میز نفت از اتهام «نشر مطالب خلاف واقع» تبرئه شد.

دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان، در این روز نوشین افشار (آزادی)، فروغ فرزانه (حبیبی) و ندا ثابتی (آزادی)، شهروندان بهائی ساکن آبادان را که هر یک به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، از اتهام «تبلیغ علیه نظام» تبرئه کرد.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در این روز حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی را «غیرقانونی و خودسرانه» خواند و خواستار آزادی آن‌ها شد.

دوشنبه ۲۷ بهمن

در این روز مصوبه‌ی جدید شورای ‌عالی فضای مجازی کشور که محدودسازی نشر اخبار و اطلاعات را به همراه دارد، ابلاغ شد. بر اساس این مصوبه هر گونه درگاه نشر، اعم از وب‌سایت‌ها، اکانت اینستاگرام، توییتر و یا کانال تلگرام که بیش از پنج هزار مخاطب یا عضو دارد، تحت نظارت دستگاه‌های قضایی و دولتی قرار می‌گیرد.

در این روز حکم ۴ سال حبس تعلیقی و ۱ سال حبس تعزیری کامیار ذوقی، دانشجوی رشته‌ی انسان‌شناسی دانشگاه تهران و از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در دادگاه تجدید نظر عیناً تائید شد.

بنابر اعلام رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی،در این روز سه نفر در شهرستان بجنورد، به دلیل اجرایی جشنواره‌ی بازیهای بومی در سالروز وفات امام دهم شیعیان بازداشت شدند.

در این روز جلسه‌ی بازپرسی علیرضا فرشی دیزج یکان، فعال ترک محبوس در زندان تهران بزرگ به اتهامات جدید «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» در دادسرای اوین برگزار شد.

سه شنبه ۲۸ بهمن

در این روز خبر رسید که بهنام محجوبی، زندانی سیاسی، به دلیل عدم رسیدگی مناسب پزشکی و تجویز داروی اشتباه توسط بهداری زندان، دچار افت سطح هوشیاری و در حالت کما به بیمارستان منتقل شده است.

نوشین جعفری، خبرنگار و عکاس سینما و تئاتر در این روز در منزل شخصی خود بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با انتشار بیانیه‌ای در این روز از مسدود شدن حساب بانکی علی نجاتی، کارگر بازنشسته و از اعضای این سندیکا در پی احضار تلفنی او به زندان خبر داد. نجاتی طی یک تماس تلفنی جهت تحمل دوران محکومیت ۵ ساله خود به شعبه یک واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار و در این تماس تهدید شده بود که در صورت عدم حضور، حساب بانکی‌اش مسدود خواهد شد.

در این روز دریا طالبانی، فعال مدنی و مدرس زبان انگلیسی که در جریان موج گسترده بازداشت فعالان کُرد توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در تاریخ ۲۰ دی ماه در مهاباد بازداشت شده بود، با قرار وثیقه آزاد شد.

چهارشنبه ۲۹ بهمن

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اجرای حکم زندان علیرضا نوری شاعر، نویسنده و از اعضای این کانون، خواستار آزادی بی‌قید و شرط او و تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی شد.

در این روز خبر رسید که آنیسا جعفری مهر، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان‌شناسی دانشگاه کردستان و داریوش مرادی از نویسندگان سایت فرهنگی-ادبی هساره به صورت شفاهی بابت دفاع آخر از اتهامات «عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به دادستانی انقلاب اسلام‌آباد غرب احضار شدند.

یاشار سلطانی، روزنامه نگار و مدیرمسئول سایت معماری نیوز با شکایت محمدباقر قالیباف به دلیل انتشار مطالبی در صفحه‌ی شخصی خود در این روز به تحمل ۱۳ ماه و یک روز حبس محکوم شد.

طاهر حسین‌زاده، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در این روز در دادگاه انقلاب ارومیه به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

در این روز سازمان حقوق بشری فرانت لاین دیفندرز، با انتشار بیانیه‌ای تایید احکام صادره علیه نجمه واحدی و هدی عمید، فعالین حقوق زنان در دادگاه تجدید نظر را محکوم کرد و با اعتراض به عدم دسترسی وکلای آنان به پرونده، خواستار تجدید نظر در مورد این احکام شد.

پنجشنبه ۳۰ بهمن

دبیر ستاد همکاری‌‌های حوزه‌ی علمیه و آموزش‌ و پرورش با اشاره به «محوریت اعتقادی، عبادی و اخلاقی در سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش» در این روز خبر از اعمال بیش از ۸۰ درصد نقدهای محتوایی حوزه‌ی علمیه در چاپ جدید کتب درسی داد.

این اعمال تغییرات در حالی صورت گرفته است که پیش از این تغییر و حذف آثار نویسندگان و شاعران معاصر، حذف تصویر دختران از روی جلد کتب درسی و حذف عکس مقبره کوروش از محتوای کتب درسی با واکنش‌های انتقادآمیز بسیاری مواجه شده بود.

در این روز بنفشه جمالی، فعال حقوق زنان، در دادگاه انقلاب تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس، پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی و عدم استفاده از وسایل الکترونیکی هوشمند و شرکت در مرکز مشاوره‌ی ماوا در شهر قم محکوم شد.

در این روز محکومیت مهران فتاحی، زندانی سیاسی زندان ارومیه که به اتهام «توهین به مقدسات»در زندان به سر می‌برد، به دنبال درخواست تجمیع احکام به ۳ سال و یک ماه حبس تعزیری افزایش پیدا کرد.

حکم ۱۴ سال و یک ماه حبس حامد قره اوغلانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه، به اتهامات «شرکت در دوره‌های نظامی و حمله به پایگاه‌های بسیج»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبر» در این روز در دیوان عالی کشور تأیید شد.

در این روز پیمان باباپور، که به اتهامات «توهین به رهبر»، «توهین به مقدسات» و «عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام» بازداشت شده بود، به بند سیاسی زندان ارومیه منتقل شد.

در این روز مصطفی ایلخانی‌زاده، نویسنده و مدیر مسئول یک موسسه فرهنگی آموزشی در بوکان، با تودیع قرار وثیقه از زندان این شهر آزاد شد.

سازمان حقوق بشری فرانت لاین دیفندرز، با انتشار بیانیه ای تایید حکم صادره علیه زهرا محمدی، از اعضای انجمن فرهنگی نوژین که در زمینه حفظ محیط زیست کردستان و آموزش زبان کردی فعالیت می‌کند، را محکوم کرد.

 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید