گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب (۲۳ -۳۰ آبان)

 اخبار روز

یکشنبه, ۲ آذر ۱۳۹۹


جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹

در این روز بابک پاک‌نیا در توییتی از مثبت شدن تست کرونای موکلش یاسمن آریانی، از مخالفان حجاب اجباری، و چند تن دیگر از زندانیان زندان کچویی کرج خبر داد. این زندانیان بدون رسیدگی پزشکی به اتاقی کوچک منتقل و قرنطینه شده‌اند.

شنبه ۲۴ آبان

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای در سالگرد آبان ۹۸ بار دیگر حمایت خود را از حق اعتراض مردم و حق دادخواهی خانواده‌های قربانیان و زندانیان آبان ۹۸ و دی ۹۶ اعلام کرد و خواستار توقف سیاست ارعاب و سرکوب معترضان و آزادی‌خواهان آزادی بی‌قید و شرط همه‌ی زندانیان عقیدتی و سیاسی شد.

شعبه‌ ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در این روز، کامیار ذوقی، فعال دانشجویی و از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به ۴ سال حبس تعلیقی و ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

شهلا جهانبین، فعال مدنی و از امضاکنندگان نامه یدرخواست استعفای رهبری، در این روز پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت ۲۷ ماهه‌ی خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

در این روز عادل مکرم، زندانی سیاسی در زندان ارومیه توسط دادگاه انقلاب این شهر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

در این روز معاون دادستان قم از بازداشت ۱۹ شهروند در یک تور گردشگری به دلیل آنچه وی «انجام عمل خلاف شرع» خوانده است خبر داد.

یکشنبه ۲۵ آبان

شورای صنفی دانشجویان ایران در این روز خبر داد که بالغ بر ١٠ مأمور اطلاعات سپاه به منزل مجتبی داداشی دانشجوی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی و برادرش مرتضی داداشی دانشجوی ارشد شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر یورش برده و با تهدید آنان به احضار و برخورد امنیتی و قضایی، پس از تفتیش خانه، تمامی وسایل الکترونیکی و همچنین وسایل تحصیلی ایشان را با خود بردند.

در این روز عارف آسکانی، به دلیل فعالیت‌های اینترنتی و انتشار پست‌هایی در اپلیکیشن واتساپ و اینستاگرام در دفاع از فضل‌الرحمن کوهی، روحانی اهل سنت و از منتقدان سیاست‌های جمهوری اسلامی، به اداره‌ی اطلاعات چابهار احضار شده و ضمن بازجویی با تهدیداتی از او خواسته شد فعالیت خود را در این خصوص متوقف کند.

در این روز حکم ۸۰ ضربه شلاق زمان (صاحب) فدایی، نوکیش مسیحی که محکومیت ۶ ساله‌ی خود را در زندان اوین می‌گذراند، به اتهام شرب خمر در مراسم عبادتی مسیحیان، اجرا شد.

فرشته چراغی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی به دلیل عدم وجود مستندات کافی در دادگاه انقلاب کرمانشاه، در این روز از اتهامات انتسابی تبرئه شد.

دوشنبه ۲۶ آبان

سهیل عربی، زندانی عقیدتی، که از ۲۸ شهریورماه امسال به صورت تنبیهی از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی‌شهر تبعید شده بود، در این روز از سلول‌ انفرادی به بند عمومی منتقل شد.

در این روز خبر رسید که در پی خودکشی ۶ دختر دانش‌آموز در شهرستان رامهرمز، فرماندار شهرستان رامهرمز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان خواسته تا به صورت رسمی خبرنگاران محلی را از تهیه و انتشار اخبار مرتبط با خودکشی منع کند و این اداره درخواست فرماندار را به خبرنگاران ابلاغ کرده است.

همچنین پس از مصاحبه‌ی رئیس اداره آموزش و پرورش رامهرمز، مقامات اداره کل آموزش و پرورش تلاش کردند تا رئیس آموزش و پرورش شهرستان را برکنار کنند. وی دلیل خودکشی‌ یکی از دانش‌آموزان دختر را «مخالفت خانواده با تهیه تلفن همراه و عدم امکان ادامه تحصیل» عنوان کرده بود.

در این روز مرتضی حق‌بیان،‌ روزنامه‌نگار و مدیر کانال تلگرام «اعمک» که به موضوع فساد اقتصادی و اداری نهادهای حکومتی در کردستان می‌پرداخت،‌ در جریان برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در سنندج از سوی وکیل یکی از شاکیان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

در این روز کارشناسان و گزارشگران ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای ضمن استقبال از آزادی موقت نسرین ستوده، وکیل ایرانی و مدافع حقوق زنان و حقوق بشر، از مقامات ایران خواستند ستوده را به شکل دائمی آزاد کنند.

در این روز عظیم اسکندری،‌ خبرنگار، پس از آنکه با دعوت مسئول روابط عمومی شهرداری مراغه به دفترش مراجعه کرد؛ مورد ضرب و شتم یکی از مشاوران و مسئولان شهرداری قرار گرفت. در این حادثه،‌ عینک و برخی وسایل همراه اسکندری شکست.

سه شنبه ۲۷ آبان

در این روز محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه تهران از فعالیت‌های لشکر سایبری سپاه تهران متشکل از ۱۴۴ گردان سایبری در فضای مجازی خبر داد که به گفته‌ی وی اقدام به انجام کارهای آموزشی از جمله در حوزه کرونا، «مهارت‌افزایی و بصیرت‌افزایی و رفع ابهام‌آفرینی‌ها و دروغ‌گویی‌های معاندین» در این فضا کرده‌اند.

در این روز خبر رسید که محمد شباهتی، فعال دانشجویی دانشگاه تهران به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» به صورت غیابی به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. این درحالی است که کلیه روند رسیدگی به این پرونده از جمله تفهیم اتهام، صدور کیفرخواست، برگزاری جلسه دادرسی و صدور حکم، بدون اطلاع او انجام گرفته‌ و هم‌اکنون در مرحله اجرای حکم است.

آرشام رضایی، فعال مدنی در این روز توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. وحید رضایی، برادرزاده وی نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. آرشام رضایی پیشتر از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «توهین به رهبری» مجموعاً به ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده که ۵ سال از آن قابل اجراست.

در این روز خبر رسید که کوروش پایدار، پنجشنبه‌ی گذشته پس از حضور در ستاد خبری اداره اطلاعات یاسوج، بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان منتقل شده است. پایدار سال گذشته به دلیل فعالیت‌های اینترنتی در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام، بازداشت و در دادگاه انقلاب یاسوج به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در این روز خبر رسید که جلسه‌ی دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، با شکایت آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار صدا و سیما، روز یکشنبه ۲ آذرماه در دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.

رضا سیفوری، کارگر شاغل در هپکو، و ساعد طاهری، کارگر شاغل در نیروگاه، و ۱۱ شهروند اراکی در این روز احضاریه‌هایی دریافت کردند که از آنان می‌خواست دوم آذرماه با حضور در مجتمع شماره یک دادسرای اراک بابت شکایت علی‌اکبر کریمی، نماینده‌ی اراک در مجلس، مبنی بر «نشر اکاذیب در سامانه‌های یارانه‌ای» پاسخگو باشند. این شکایت در ارتباط با مطلبی انتقادی در مورد این نماینده مجلس است که چندی پیش در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

ویدئویی در این روز در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی منتشر شد که نشان می‌دهد در چهلمین روز درگذشت محمدرضا شجریان، درهای آرامگاه فردوسی، که مزار وی در آن جای دارد، به بهانه‌ی ممنوعیت‌های کرونایی، به روی مردم بسته است.

چهارشنبه ۲۸ آبان

در این روز شصت و هفتمین قطعنامه ‌در محکومیت حکومت جمهوری اسلامی به‌ علت نقض فاحش حقوق بشر، در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با ۷۹ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۶۴ رأی ممتنع به‌ تصویب رسید. در این قطعنامه نسبت به «صدور و اجرای احکام اعدام به‌ویژه اعدام‌های انجام شده بر مبنای اعتراف‌های اجباری و همچنین اعدام کودک-مجرمان»، «تداوم بازداشت‌های خودسرانه»، «شرایط زندان‌ها»، «تبعیض‌ علیه زنان، به‌ویژه در دوران کرونا»، «محدودیت‌ شدید آزادی بیان و عقیده»، «فشار فزاینده علیه اقلیت‌های مذهبی از جمله اعضای جامعه بهایی»‌، «نقض حقوق زندانیان سیاسی از جمله عدم دسترسی آنها به وکیل» و همچنین «توجه به وضعیت یک میلیون پناهنده افغانستانی»، ابراز نگرانی شده است.

روزنامه‌ی همشهری در این روز نوشت: شنیده‌ها نشان می‌دهد پافشاری دو اپراتور به گران ماندن بسته‌های اینترنت به خاطر مسائل مالی نیست بلکه یک فیلترینگ پنهان برای کاهش استفاده مردم از اینترنت بین‌المللی و روانه کردن کاربران به پلتفرم‌های داخلی است.

سخنگوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات در این روز از اعلام جرم علیه مدیر مسئول سایت و کانال انتخاب در دادگاه کیفری یک استان تهران به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» خبر داد.

منیره عربشاهی، از مخالفان حجاب اجباری که دوران محکومیت خود را در زندان کچویی کرج سپری می‌کند، در این روز در پی امتناع از پوشیدن چادر و اعتراض به پوشش مضاعف و اجباری در زمان ملاقات از دیدار با خانواده‌ی خود محروم شد.

در این روز فرمانده انتظامی شهرستان کردکوی از دستگیری ۱۷ زن و مرد در یک مهمانی خصوصی در یکی از روستاهای این شهرستان خبر داد.

پنجشنبه ۲۹ آبان

در این روز بابک پاک‌نیا وکیل بهار چشم‌‌براه، که چندی پیش ویدئویی از ضرب و شتم و رفتار بد مامور حراست با وی در فضای مجازی منتشر شده بود، پخش ویدیوهای اقرارهای موکلش توسط صدا و سیما را غیر قابل قبول خواند و از اعلام جرم در روزهای آتی علیه اشخاصی خبر داد که موکلش را مجبور به صحبت کرده و این تصاویر را ضبط و صحنه جرم را بازسازی کرده‌اند. پاک‌نیا همچنین گفت که موکلش برای عزل وی از وکالت پرونده تحت فشار قرار گرفته است.

 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید