گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب (۱۷-۱۰ مهر)

اخبار روز

یکشنبه, ۲۰ مهر ۱۳۹۹

پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

دهم مهر ماه گزارشگران بدون مرز (RSF) آزار‌های قضایی و بازداشت نویسندگان و روزنامه‌نگاران در ایران را محکوم کرد. متن منتشر شده توسط این سازمان با اشاره به پرونده‌ی رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، اجرای حکم زندان این سه نویسنده و روزنامه‌نگار عضو کانون نویسندگان ایران را محکوم کرد.

آرمان اسماعیلی، فیلم‌ساز، پژوهشگر حوزه‌ی موسیقی و فعال اجتماعی در این روز با هجوم مأموران امنیتی به منزل پدری‌اش در لاهیجان بازداشت شد. مأموران تلفن همراه و لپتاپ او را نیز با خود بردند. از اتهام و محل نگهداری اسماعیلی خبری منتشر نشده است.

نسرین ستوده، وکیل و فعال مدافع حقوق بشر زندانی در این روز به عنوان یکی از برندگان جایزه‌ی «زندگی درست» معروف به نوبلِ آلترناتیو معرفی شد.

در این روز جلسه‌ی دادگاه رسیدگی به اتهامات علی اسحاق، فعال کارگری، در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. او اواخر آبان ماه سال ۹۸ در منزل شخصی خود توسط مأموران امنیتی بازداشت و به زندان منتقل شد.

جمعه ۱۱ مهر

یازدهم مهر ماه، هشتاد سندیکا در سراسر جهان خواستار آزادی بدون قید و شرط کلیه کارگران، سندیکالیست‌ها، نویسنده‌ها و زندانیان عقیدتی شدند. در بخشی از این بیانیه به اجرای حکم زندان سه نویسنده‌ی عضو کانون نویسندگان ایران، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، پرداخته شده است. این بیانیه همچنین خواستار آزادی نسرین ستوده، جعفر عظیم‌زاده، اسماعیل عبدی، محمد حبیبی شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای که به مناسبت روز جهانی معلم صادر کرد با اشاره به ممانعت‌های غیرقانونی برای فعالیت‌های صنفی فرهنگیان، برخوردهای قهری با کنشگران صنفی، اخراج، تبعید و حبس‌های طولانی مدت، خواهان آزادی معلمان زندانی شد.

در این روز عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از گزارش‌های مربوط به بازداشت حدود ۲۰ نفر از فعالین ترک از جمله اصغر عسگرزاده، مصطفی پروین، مرتضی پروین، محمد جولانی، میثم جولانی و علی خیرجو که در تجمعات اعتراضی در اردبیل و دیگر شهرهای آذربایجان بازداشت شده‌ بودند، ابراز نگرانی کرد. عفو بین‌الملل با اشاره به اینکه این افراد به علت شرکت در تجمعات اعتراضی با اتهامات مربوط به جرائم امنیت ملی، از جمله توهین به رهبری، اخلال در نظم عمومی و تمرد از مأمورین دولت، مواجه شده‌اند خواستار آزادی بی‌درنگ آنان شد.

رضا مهرگان، فعال مدنی و زندانی سیاسی از امضا کنندگان نامه‌ی درخواست استعفای رهبر، موسوم به بیانیه‌ی ۱۴ تن، در اعتراض به احکام فراقانونی قضات دادگستری در دادگاه‌های انقلاب علیه زندانیان سیاسی، محرومیت ۱۴ ماهه از حق ملاقات با خانواده‌ی خود و اعتراض به محرومیت از حق درمان بیماری قلبی و سایر مشکلات جسمانی پس از سکته‌ی مغزی‌اش، در این روز اعلام اعتصاب غذا کرد.

شنبه ۱۲ مهر

ناصر خلوصی، فعال ترک، در این روز توسط دادگاه انقلاب تبریز و دادگاه کیفری این شهر از اتهام «تبلیغ علیه نظام» تبرئه، ولی به اتهام «عضویت در گروه طیف مستقل آذربایجان» به ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام «نشر اکاذیب» به پرداخت ۲ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

در این روز دادگاه زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی، در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. راغب در این پرونده با شکایت شهرداری فردوسیه و رسول شریفیان و اتهام «تبلیغ علیه نظام» مواجه است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در این روز طی بیانیه‌ای بازداشت آرمان اسماعیلی را محکوم کرد.

وکیل فریبا عادلخواه، پژوهشگر موسسه‌ی مطالعات سیاسی پاریس (ساینس پو)، با انتشار توییتی از مرخصی عادلخواه از زندان با دستبند الکترونیکی خبر داد.

سلطانعلی رفیعی پدر فعال دانشجویی زندانی، پریسا رفیعی در این روز در صفحه‌ی توئیترش خواستار برگزاری دادگاه سیاسی علنی با حضور هیئت منصفه، به جای دادگاه انقلاب، برای پریسا رفیعی شد تا او بتواند با دفاع از خود نامه‌ی سرگشاده‌اش را تشریح نماید.

بهنام محجوبی درویش گنابادی زندانی، که هفته‌ی گذشته به صورت اجباری و به بهانه‌ی اعزام به بیمارستان جهت درمان از کار افتادگی دست چپ به بیمارستان روانی امین‌آباد منتقل شده بود و دست به اعتصاب غذا زده، در این روز از بیمارستان روانپزشکی به زندان اوین بازگردانده شد.

کاووس باسمنجی، سردبیر پیشین روزنامه سپید و روزنامه‌نگار حوزه‌ی بهداشت و سلامت که پیشتر با شکایت وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی به ۱۵ ماه زندان محکوم شده بود، در این روز جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد.

در این روز محل کار مختار زارعی، از فعالین مدنی شناخته شده‌ی سنندج، به بهانه‌ی نصب نکردن عکس‌هایی از رهبر کنونی و پیشین جمهوری اسلامی در محل کارش با هجوم نیروهای اداره‌ی اماکن سنندج و اطلاعات سپاه پلمب شد.

در این روز نیروهای امنیتی در ایلام بدون ارائه حکم قضایی ضمن تفتیش منزل خدیجه مهدی‌پور وی را بازداشت و به بند زنان زندان این شهر منتقل کردند. گفته شده بهانه‌ی نیروهای امنیتی برای دستگیری مهدی‌پور فعالیت ایشان در اینترنت در حمایت از جنبش کارگری و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بوده است.

ـ علی نوری‌زاد از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی ماه ۹۸ که پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده بود؛ جهت تحمل حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

ـ دادگاه تجدید نظر خوزستان ۶ ماه محکومیت احمد حاتم‌پور از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را عیناً تأیید کرد.

سخنگوی هیئت منصفه‌ی دادگاه مطبوعات در این روز خبر داد مدیر مسئول روزنامه‌ی قانون، مهناز مظاهری به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» مجرم شناخته شد.

یکشنبه ۱۳ مهر

در این روز حکم ۶ سال حبس تعزیری برای ژیلا کریم‌زاده مکوندی، زندانی سیاسی پیشین، از همراهان مادران پارک لاله و معترضان به حجاب اجباری، که به صورت غیابی و بدون تشکیل جلسه دادرسی به اتهامات «اقدام علیه امنیت» و «تبلیغ علیه نظام» محکوم شده بود، در دادگاه تجدید نظر عیناً تأیید شد.

زرتشت احمدی راغب در این روز، در منزل خود در شهریار بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

دوشنبه ۱۴ مهر

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در بیانیه‌ای مشترک که در این روز منتشر شد، اجرای حکم حبس سه عضو کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، را محکوم کردند.

عادل مکرم که در اعتراض به بلاتکلیفی ۱۰ ماهه با دوختن لب‌هایش از روز یک‌شنبه ۱۱ مهر در زندان ارومیه اعتصاب غذا کرده بود، در این روز به سلول انفرادی منتقل شد. مکرم به «عضویت در یکی از احزاب اپوزوسیون» و «خروج غیر قانونی از کشور» متهم است.

در این روز به مناسبت روز جهانی معلم، گروهی از معلمان و بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در یکی از پارک‌های تهران گرد هم آمدند و با همراه داشتن تصاویر محمد حبیبی و اسماعیل عبدی به زندانی کردن معلمان و بازنشستگان و پرونده‌سازی علیه هفت معلم خراسانی را اعتراض کردند.

دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل علی واثقی و رضا واثقی، دو فعال ترک را از بابت اتهامات «مشارکت و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب‌نامه» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» هر یک به ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

زرتشت احمدی راغب در این روز در اعتراض به لغو مرخصی و بازداشتش دست به اعتصاب غذا زد.

سه شنبه ۱۵ مهر

شبنم آشوری، مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه‌ی آگاهنامه، در این روز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. مأموران در حین بازداشت با تفتیش منزل برخی از وسایل شخصی از جمله تلفن همراه و لپتاپ او را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

ـ در این روز خبر رسید پیمان فرهنگیان، فعال کارگری و شاعر، توسط دادگاه کیفری آستانه اشرفیه در حکمی غیابی به ۳۸ سال حبس تعزیری و ۱ سال شرکت اجباری در کلاس‌های آموزش معارف دینی محکوم شده است. از جمله اتهامات وارده به پیمان فرهنگیان توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به مسئولان نظام، تبلیغ علیه نظام، تحریک مردم از طریق انتشار مطلبی در خصوص اعتراضات آبان و بر هم زدن امنیت کشور از طریق تشکیل گروه مجازی بوده است. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر ۱۱ سال زندان برای او قابل اجرا است.

در این روز ائلوار قلی‌وند، نویسنده و مترجم، اندیشه صدری، دانش آموخته‌ی هنر، ندا پیرخضرانیان، آرش جوهری و واله زمانی، از فعالان اجتماعی، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

محکومیت داراب رشیدی زندانی سیاسی در زندان ارومیه به ۷ سال و شش ماه حبس کاهش پیدا کرد. رشیدی اول مرداد در دادگاه انقلاب ارومیه به اتهامات «عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام» و «تبلیغ علیه نظام» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وکیل فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج، در این روز در صفحه‌ی شخصی‌‌اش در توییتر از ابتلای موکل خود به بیماری کووید ۱۹ خبر داد و خواستار اعطای مرخصی درمانی به فرهاد میثمی شد.

وکیل مدافع اسماعیل عبدی، در این روز از رد اعاده دادرسی موکلش در خصوص حکم ۱۰ سال حبس تعلیقی وی در دیوان عالی کشور خبر داد. این حکم که در سال ۹۰ توسط دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود در اردیبهشت سال جاری مجدداً به وی ابلاغ شد. عبدی که در سال ۹۴ برای پرونده‌ای دیگر به تحمل ۶ سال حبس محکوم شده بود هم اکنون در حال گذراندن دوره‌ی محکومیت خود در زندان اوین است.

چهارشنبه ۱۶ مهر

نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، پس از تحمل حدود ۵ سال و نیم حبس در این روز از زندان زنجان آزاد شد.

شادمان بنی‌بشر، جهت تحمل دوران محکومیت خود از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به اجرای احکام دادسرای سنندج احضار شد. وی پیشتر به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از تجدیدنظر به شش ماه کاهش پیدا کرد.

  

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید