شاکر بهروز، زندانی سیاسی به اعدام محکوم شد

    ۱۳۹۹/۰۶/۲۰

خبرگزاری هرانا

شاکر بهروز، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد. این حکم امروز پنج‌شنبه ۲۰ شهریورماه به وکیل مدافع وی ابلاغ شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شاکر بهروز، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه به اعدام محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ لو صادر شده است، آقای بهروز به اتهام بغی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام و قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران به اعدام محکوم شد. این حکم امروز پنج‌شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۹ به وکیل مدافع وی ابلاغ شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای بهروز در تاریخ ۸ شهریور ۱۳۹۹ در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ لو و با حضور وکیل مدافع وی برگزار شد.

یک منبع مطلع از چگونگی برگزاری این جلسه دادگاه و شرایط پرونده آقای بهروز به هرانا گفت: «آقای بهروز از مدتی قبلی وکیلی را به انتخاب خود برای پرونده‌اش انتخاب کرد. در جریان جلسه دادگاه که با حضور وهاب جعفر، وکیل وی برگزار شد، قاضی اتهام عضویت در کومله را به آقای بهروز تفهیم کرد و او را مورد محاکمه قرار داد اما آقای بهروز این اتهام را نپذیرفت و وکیل وی آقای وهاب جعفر در دادگاه گفت که «چرا شما این کار را کردید و عضو بودید ولی نمی‌خواهید اعلام کنید». نهایتا بین آقای بهروز و وکیلشان درگیری لفظی پیش آمد و به زندان بازگشت. بعد از چهار روز مجددا آقای بهروز را به دادگاه منتقل کردند و در آنجا دادنامه‌ای را مقابل او گذاشتند و گفتند امضا کن و آقای بهروز گفت تا دادنامه را نخوانم آن را امضاء نمی‌کنم. نهایتا اجازه می‌دهند چند خط اول دادنامه که مربوط به اتهام بوده را بخواند اما وقتی بخش محکومیت خود را خواست بخواند دادنامه را از او گرفتند و نگذاشتند بخواند و او هم به همین دلیل دادنامه را امضا نکرد و مجددا به زندان بازگردانده شد. آقای بهروز در زندان نامه‌ای به دادگاه نوشت و وکیل پیشین خود را عزل و کیل جدیدی جایگزین وی کرد. وکیل جدید آقای بهروز نیز امروز به دادگاه رفته و پرونده را مطالعه کرده و به آقای بهروز گفته حکم اعدام برای او صادر شده است.»

شاکر بهروز، در سال ۹۷ به عضویت یکی از احزاب کرد مخالف نظام در عراق درآمده و شهریورماه همان سال با گرفتن امان نامه به ایران بازگشت. او پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از ۱۴ روز بازجویی آزاد شد. آقای بهروز در تاریخ ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون (حزب دموکرات کردستان) بازداشت و روز شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ پس از تحمل حدود یک ماه بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان ارومیه منتقل شد.

این شهروند اهل ارومیه در اردیبهشت‌ماه ۹۸ از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد و در اسفندماه ۹۸ پس از حدود ده ماه به بند تلاش زندان ارومیه بازگردانده شد. آقای بهروز به دلیل شیوع ویروس کرونا پس از سپری کردن ۱۴ روز در بند تلاش و ۴ روز در بند امن این زندان نهایتا در تاریخ ۸ فروردین ۹۹ به بند سیاسی منتقل شد. آقای بهروز در ماه پنجم بازداشت خود به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه منتقل و در آنجا پس از محاکمه‌ای که حدود سه دقیقه به طول انجامید، حکم ۵ سال حبس به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون (حزب دموکرات کردستان) به وی ابلاغ شد.

شاکر بهروز مجددا در پرونده‌ای که بهار امسال برای وی تشکیل شد، به اتهام بغی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام (کومله) و قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران در منطقه مرگور ارومیه محاکمه و به اعدام محکوم شد.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای بهروز در خصوص صدور این حکم برای آقای بهروز به هرانا گفت: «پرونده شاکر بهروز در حالی که طی تمامی مراحل بازجویی با اتهام عضویت در حزب دموکرات کردستان در حال رسیدگی بود اما بهار امسال به اتهام بغی از طریق عضویت در کومله و قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران در منطقه مرگور ارومیه تغییر پیدا کرد.»

به گفته این منبع مطلع خانواده مقتول اعلام کرده‌اند از آقای بهروز شاکی نیستند و او را قاتل وی نمی‌دانند و حتی اعلام کرده‌اند حاضرند این مسئله را در دادگاه شهادت دهند. از طرف دیگر آقای بهروز بیش از ده شاهد دارد که در زمان دقیق وقوع قتل در مغازه بوده و در محل وقوع قتل نبوده.این افراد همگی نامه نوشته و کیل آقای بهروز نامه آنها را به دادگاه ارائه داده و گفته‌اند حاضرند در دادگاه قسم بخورند و شهادت بدهند که آقای بهروز در زمان وقوع قتل در مغازه بود و نه در مکان وقوع قتل. اما دادگاه بدون حضور شاکیان پرونده و شاهدان آقای بهروز، وی را محاکمه کرده است.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص وضعیت آقای بهروز به گزارشگر هرانا گفته بود: “شاکر بهروز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه تحت بازجویی است و در شرایط نامناسبی بسر می‌برد. از طرفی نیروهای امنیتی جهت اخذ اعتراف اجباری به قتل یک عضو سپاه پاسداران، وی را تحت فشار و شکنجه قرار داده‌اند”.

شاکر بهروز، فرزند سلیم، ۳۲ ساله، مجرد و از اهالی منطقه دیزج ارومیه است.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید