فهرستی منتشرنشده از ۷۷ زندانی مرد اعتراض‌های آبان ۹۸ در زندان «تهران بزرگ» (فشافویه) به دست زمانه رسیده که نشان می‌دهد آنها مجموعاً به حدود ۲۴۶ سال حبس و احکام دیگری چون اعدام، شلاق و تبعید محکوم شده اند.

آبان ۱۳۹۸: مقابله با مردم معترض

منبع آگاه زمانه که زندانی سیاسی سابق است، با فرستادن این فهرست به «زمانه» درباره انگیزه‌اش از اطلاع‌رسانی دراین‌باره گفت:

«من فقط می‌خواهم که صدای آنها باشم. صدای این بچه‌ها شنیده شود، چون همه آنها بی‌تجربه هستند و سن‌های کمی که دارد که متاسفانه حتی حقوق خودشان را هم در ‌زندان نمی‌شناسند و انواع و اقسام سوءاستفاده‌ها از آنها صورت می‌گرفت. من می‌خواهم مردم بدانند که یک همچنین افرادی وجود دارند که آنجا در حال هزینه دادن هستند. از روزی هم که آزاد شدم، از همان ساعت اول سعی کردم صدای این بازداشت شده‌های آبان باشم که هیچ‌کس صدای‌شان را نمی‌شنود.»

او که خود تجربه حبس در فشافویه را دارد، تجربه‌اش را چنین بازگو کرد:

«وقتی من را به آنجا بردند فهمیدم واقعا زندان نیست، زندان تهران بزرگ یک جهنم تمام عیار است.»

او به علاوه توضیح داد که شمار سال‌های حبس تعیین‌شده برای محکومان در فهرست ارسالی شامل مجموع حبس تعیین‌شده نیست، بلکه سال‌های حبس پس از اعمال قانون تجمیع مجازات را شامل می‌شود. زمانه قادر به راستی‌آزمایی قطعی این فهرست نیست، به ویژه از نظر کامل بودن. اما دلایلی دارد برای اینکه فهرست را معتبر بداند.

در جریان اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸ که با خشونت توسط نیروهای امنیتی سرکوب شد، صدها نفر کشته و هزاران نفر نیز بازداشت شدند.

بنا به آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان عفو بین‌الملل در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۹ دست‌کم ۳۰۴ نفر در جریان این اعتراض‌ها کشته شدند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی اختصاصی ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹​ / دوم دی ۹۸ به نقل از چند منبع آگاه در «وزارت کشور» که نامی از آنها برده نشده، از کشته شدن بیش از هزار و ۵۰۰ نفر در جریان اعتراضات آبان خبر داد.

▪️ نقشه اینتراکتیو به تفکیک استان: بخشی از اسامی و ارقام کشته‌شدگان (بنابر اطلاع جمع‌آوری شده ما تا تاریخ ۱۷ آذر گذشته)

اما علاوه بر جان باختن صدها نفر در جریان این اعتراض‌های گسترده و سراسری که در بیش از ۱۰۰ شهر کوچک و بزرگ ایران به وقوع پیوست، هزاران نفر نیز بازداشت شدند که از آمار دقیق آنها اطلاعی در دست نیست.

سازمان حقوق بشر ایران ۳۰ آذر ۹۸ آمار معترضان بازداشت شده و تحت پیگرد قرار گرفته در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ را بیش از ۱۰ هزار نفر اعلام کرد.

تاکنون مقام‌های جمهوری اسلامی از ارائه هرگونه آمار شفاف در مورد تعداد بازداشت شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ خودداری کرده‌اند.

لیست اسامی و احکام بازداشت شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ در زندان فشافویه که به دست زمانه رسیده است، پرده از احکام صادره علیه برخی از معترضان آبان بر می‌دارد. احکام متهمان شامل اعدام، زندان‌های طولانی مدت از یک تا ۹ سال، شلاق و تبعید است. افرادی که در این لیست هستند زندانیان عمدتا گمنامی هستند که تاکنون در مورد اتهام و احکام آنها اطلاعی در دست نبوده است.

سعید تمجیدی، محمد رجبید و امیرحسین مرادی، از جمله معترضان بازداشت‌شده در این لیست هستند که جکم اعدام آنها پیش‌تر توسط دیوان عالی کشور تایید شده بود و درخواست اعاده دادرسی آنها یکشنبه ۲۹ تیر از سوی قوه قضائیه پذیرفته شد.

جدول زیر فهرست این زندانیان مرد است که برای حفظ حریم خصوصی آنها، نام خانوادگی‌شان حذف شده است.

نام زندانیمجازات تعیین‌شده
ایمان ***۴ سال و ۱۰ ماه
کیانوش ***۳ سال
میلاد ***۵ سال
حسین ***۶ سال و ۶ماه
محسن ***۵ سال
کیانوش ***۵ سال و ۳ماه
هادی ***۳ سال و ۴ ماه
سعید تمجیدیاعدام
محمد رجبیاعدام
سینا ***۳سال
محمد ***۵ سال
مهدی ***۴سال و ۴ماه و ۱۵ روز
امیرحسین مرادیاعدام
محمد ***۳سال
سید امید ***۵سال
کاظم ***۳سال
محسن ***۹سال
محمدباقر ***۳سال و ۹ماه
حمید ***۶سال و ۳ ماه + ۵۰ضربه شلاق
جواد ***۲سال و ۷ ماه
حسین ***۱سال و ۶ ماه
حسین ***۳سال
رضا ***۳سال
محمدمهدی ***بلاتکلیف
آریا ***۳سال
مهدی ***۳سال
سعید ***۵سال
وحید ***۵سال
دانیال ***۲سال و ۴ماه
محمد ***۴سال
حسین ***بلاتکلیف
توحید ***۳سال
ابوالفضل ***۳سال
شاهین ***۲سال
سیامک ***۵سال
مهدی ***۳سال
مهدی ***۵سال
داوود ***۳سال
امید ***۲سال و ۸ماه
محمد ***۲سال
سیامک ***۵سال
محمد ***۲سال
رضا ***بلاتکلیف
مجید ***۵سال
علیرضا ***۲سال
ساحل ***۳سال
متین ***۲سال و ۷ ماه
حسن ***۲سال
محمد ***بلاتکلیف
حسین ***۲سال و ۷ ماه
رامین ***۳سال و ۹ماه
سید مجید ***۳سال و ۴ ماه
فربد ***یک سال
مهدی ***۳سال و ۹ ماه
فرشید ***یک سال +یک سال تبعید+۵۶ ضربه شلاق
میربهنود ***۴سال +۴۵ضربه شلاق
سپهر ***۲سال و ۶ ماه
محمد ***۲سال و ۶ ماه
احسان ***۲سال و ۲ماه
جواد ***۴سال
سعید ***یک سال+۷۴ ضربه شلاق+تبعید
مرتضی ***۴سال و ۶ ماه
نادر ***۴ماه و ۱۵ روز
احمدعلی ***۴سال
علی اصغر ***۶سال
علی ***۶سال
امیرحسین ***۴سال و ۲ ماه
ابوالفضل ***۳سال و ۹ ماه
رضا ***۴سال
رضا ***۳ سال
احسان ***۲سال
علی ***۳ سال
حامد ***۲سال
محمدعلی ***۲سال و ۶ ماه
جمیل ***۵سال
ابوالفضل ***۲سال
محمدرضا ***نامشخص

این آمار و صدور احکام سنگین، تنها مختص به بازداشت‌شده‌های محبوس در زندان تهران بزرگ (فشافویه) است. از وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ در دیگر زندان‌ها و شهرها اطلاعی در دست نیست و مشخص نیست چه تعداد از این بازداشت‌شدگان وجود دارد و با چه احکامی روبه‌رو هستند.