گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته‌ سرکوب (۲- ۸ مرداد ۱۳۹۹)

اخبار روز

پنج‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹
ماموران امنیتی و انتظامی در این روز با بستن درهای ورودی امامزاده طاهر کرج از حضور دوستداران شاملو بر مزار او جلوگیری کردند
مریم ابراهیم‌وند، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده‌ی سینما امروز به مناسبت آغاز سومین سال زندان خود در نامه‌ای سرگشاده نسبت به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی‌اش اعتراض کرد
شورای فرهنگی دانشگاه صنعتی شریف در این روز نشریه‌ی فروغ، متعلق به واحد حقوق و مطالعات زنان انجمن اسلامی دانشجویان آن دانشگاه را برای نوشتن مقاله‌ای درباره‌ی «باکرگی» و همچنین انتشار تصویر «پلاستیک مشکی» به‌دلیل خلاف عفت عمومی بودن، ۹ ماه تعلیق کرد.
فریبا فریدونی و مجید رضایی دو فعال مدنی به‌دست مأموران اطلاعات سپاه در شهرستان خمین بازداشت شدند. گفته می‌شود بازداشت آقای رضایی در ارتباط با انتشار ویدئویی در سال گذشته است که نشان می‌داد چند تن از فعالان اجتماعی در مترو به مردم گل هدیه می‌دهند و با آنها در باره‌ی حمایت از زندانیان عقیدتی گفتگو می‌کنند
جمعه ۳ مرداد
در این روز سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» گزارش کرد که «فاطمه دادوند» به اتهام شرکت در اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ در بوکان، به پنج سال زندان محکوم شده است. «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی» از دیگر اتهامات خانم دادوند اعلام شده است. این سایت هم‌چنین از صدور حکم حبس و شلاق ۱۰ نفر در بانه به خاطر شرکت در تجمعی در اعتراض به کشتن کولبران خبر داده است. این افراد در مجموع به ٣٠ ماه زندان، ۲۵۰ ضربه شلاق و پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان جریمه‌ی نقدی محکوم شده‌اند.
فرزانه انصاری فر، از بازداشت شدگان اعتراضات بهبهان و خواهر فرزاد انصاری فر، جانباخته اعتراضات آبان ۹۸ با تودیع قرار از زندان سپیدار اهواز آزاد شد

نرگس درم‌گزین، شاعر و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات بهبهان با تودیع قرار از زندان سپیدار اهواز آزاد شد
دو تشکل صنفی، انجمن صنفی معلمان کردستان (مریوان) و کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر در بیانه‌ای که در این روز منتشر شد، حکم ۱۰ سال زندان برای زهرا محمدی معلم زبان کردی را محکوم کردند.
مهدوی امام‌جمعه موقت اصفهان روزنامه‌ی «اصفهان زیبا» را که عکسی از دوچرخه‌سواری زنان منتشر کرده بود، تهدید کرد و گفت: «قبل از اینکه مردم متدین شما را وادار به رعایت حدود الهی کنند، خودتان اقدام کنید». 
شنبه ۴ مرداد
بهاره هدایت، فعال دانشجویی و دانشجوی دانشگاه تهران در دادگاه انقلاب به دلیل شرکت در تجمع‌‌های اعتراضی علیه سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی با اتهام «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به چهار سال و هشت ماه زندان، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی و سه ماه خدمت در آسایشگاه سالمندان محکوم شد
یکشنبه ۵ مرداد
– در این روز خبری منتشر شد مبنی بر این‌که چهارشنبه ۱ مرداد، سه نوجوان در شهرستان ایرانشهر واقع در استان سیستان و بلوچستان به دلیل آن‌چه فعالیت در اینترنت بیان شده، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
رشید ناصرزاده، خبرنگار و فعال محیط زیست، در این روز برای اجرای حکم، خود را به اجرای احکام اشنویه معرفی کرد و به زندان این شهر منتقل شد. وی پیشتر به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. که حکم صادره در مرحله‌ی تجدید نظر به ۱۸ ماه حبس کاهش یافت.
سهیلا حجاب، وکیل زندانی محبوس در زندان قرچک ورامین پس از ٣٩ روز و موافقت با بخشی از خواستەاهایش از جملە آزادی خواهر و برادرش، بە اعتصاب غذای خود پایان داد.

– منابع خبری در این روز از تأیید حکم اعدام پنج نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶ در دیوان عالی کشور خبر دادند. مجید نظری کندری، هادی کیانی، مهدی صالحی قلعه‌شاهرخی، محمد بسطامی، و عباس محمدی در دادگاه انقلاب اصفهان به اتهام «بغی از طریق تلاش و فعالیت موثر در جهت پیشبرد اهداف اغتشاش‌گران»، «محاربه از طریق به‌کار بردن سلاح گرم و قصد سلب امنیت اجتماع و تیراندازی به مأمورین»،‌ »افساد فی الارض از طریق بر هم زدن امنیت عمومی و هدایت اغتشاش‌گران منتهی به اخلال در نظم و امنیت عمومی» و «تشویش اذهان عمومی» به یک یا دو بار اعدام محکوم شدند که این حکم در دیوان عالی کشور تأیید شده است.
در این روز هیئت نظارت بر مطبوعات به روزنامه‌ی اعتماد به دلیل انتشار گفت‌گوی عمادالدین باقی زندانی سیاسی سابق تذکر داد. آقای باقی در این گفتگو، به نقد برخوردهای قوه‌ی قضاییه با معترضان و مخالفان حکومت پرداخته و روند قضایی صدور حکم اعدام برای ۳ معترض اعتراضات آبان را «غیرمنصفانه» عنوان کرد.
دوشنبه ۶ مرداد
مرتضی جعفری، خبرنگار شبکه‌ی خبری عصر جنوب، هنگام تهیه‌ی گزارش از خانواده‌ای که اسباب و وسایلشان در خیابان ریخته شده بود، به نحو توهین‌آمیزی توسط مأموران انتظامی کلانتری بندر ماهشهر بازداشت و ‌پس از حضور قاضی کشیک و اخذ تعهد کتبی، آزاد شد.
سه شنبه ۷ مرداد
حکم سه سال زندان کیوان صمیمی سردبیر مجله ایران فردا، به دلیل شرکت در تجمع روز جهانی کارگر سال ۹۸ در دادگاه تجدید نظر تأیید شد.
در این روز خبر انتقال تنبیهی کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی محبوس در زندان اوین، به زندان قرچک ورامین منتشر شد. خانم گیلبرت به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

محمدتقی فلاحی، عضو هیئت مدیره‌ی کانون صنفی معلمان به دلیل حضور در تجمع اعتراضی ۱۲ اردیبهشت سال ۹۸ معلمان در برابر مجلس، در دادگاه انقلاب تهران به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.
در این روز مأموران اطلاعات سپاه رضا عارفی نسب را در منزل پدری‌اش در شهر لیکک شهرستان بهمئی استان کهگیلویه و بویر احمد بازداشت کردند. مأموران اتهامات مطرح علیه وی را «توهین به رهبری» و «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان کرده‌اند که احتمال می‌رود به دلیل فعالیت‌های او در اینترنت باشد.
میلاد جنت، مترجم، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران در این روز با تودیع کفالت ۸۵ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد
حکم بازداشت فرانک جمشیدی، فعال محیط زیست به مدت یک ماه دیگر تمدید شد. فرانک جمشیدی ۸ تیر از سوی نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شد
چهارشنبه ۸ مرداد
– سخنگوی قوه قضائیه در مورد آخرین وضعیت پرونده‌ی روح الله زم،‌ مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز گفت: هنوز حکم اعدام زم تأیید یا رد نشده است.
– امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، در این روز از محکومیت موکلش شکیبا شاکرحسینی، به دو سال حبس تعزیری به علت شرکت در تجمع ایرانیان لندن در حمایت از برجام که در سال ۹۴ برگزار شده بود، خبر داد. بنابر حکم دادگاه، این تجمع «مراسمی ضدامنیتی» تلقی و حضور خانم شاکر حسینی در آن نیز «اجتماع و تبانی با افراد معاند» خوانده شده است.


Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید