مصادره منزل فاطمه مثنی و حسن صادقی، زوج زندانی سیاسی

۱۳۹۹/۰۲/۲۲

خبرگزاری هرانا
منزل فاطمه مثنی و حسن صادقی زوج زندانی سیاسی محبوس در زندان‌های اوین و رجایی شهر کرج توسط ستاد اجرای فرمان امام مصادره شد. این دو زندانی پیشتر به حکم دادگاه انقلاب علاوه بر مجموع ۳۰ سال حبس به مصادره محل کسب و محل سکونت نیز محکوم شده بودند. پیشتر در اسفندماه سال ۹۷ محل کسب آنها مصادره شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم مصادره منزل فاطمه مثنی و حسن صادقی، زوج محبوس در زندان‌های اوین و رجایی شهر کرج توسط ستاد اجرای فرمان امام اجرا شد.

خانم مثنی که اخیرا از زندان اوین به مرخصی اعزام شده بود، زمانی که در منزل حضور داشت با حکم توقیف منزل و تنها سرپناه فرزندان و مادر سالخورده ۸۹ خود مواجه شد. تنها محل کسب آنها نیز در اسفندماه سال ۹۷ توسط همین ستاد با حکمی مشابه مصادره شده بود. این در حالی است که فردوس محبوبی، مادر خانم مثنی علاوه بر کهولت سن و پوکی استخوان، طی سال‌های اخیر ۳ بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود در این خصوص به هرانا گفت: ” منزل این خانواده در شرق تهران واقع است. فاطمه مثنی روز پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت از مرخصی به بند زنان زندان اوین بازگشت. چرا باید محل سکونت این افراد در شرایط بحران شیوع کرونا در کشور مصادره شود؟ آن هم با وضعیت ویژه مادر خانم مثنی و کهولت سن ایشان. این خانواده پیشتر تنها محل درآمد خود را نیز از دست داده بود، حال با این شرایط اقتصادی به سختی باید محل سکونتی برای خود اجاره کنند؟”

این زوج در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۱ در پی برگزاری مراسم ترحیم برای پدر آقای صادقی که از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی ایران بود، به صورت خانوادگی به همراه دو فرزند خود بازداشت شدند و همزمان درب منزلشان نیز پلمب شد. دختر آنها پس از گذشت سه روز و پسرشان نیز که زیر سن قانونی بود پس از حدود یک ماه و نیم بازداشت و بازجویی از زندان آزاد شدند.
آقای صادقی و خانم مثنی پس از گذشت یک سال بازداشت و بازجویی که حدود ۵ ماه از آن در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین گذشت با قرار وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شدند.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده برای هر یک از این زندانیان حکم ۱۵ سال حبس تعزیری و مصادره اموال شامل (شش دانگ مغازه و منزل) صادر کرد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد.

فاطمه مثنی در تاریخ ۸ مهرماه ۱۳۹۴ جهت اجرای حکم در منزل بازداشت شد و همسرش حسن صادقی نیز در تاریخ ۱۸ بهمن همان سال زمانی که برای ملاقات با همسر خود به سالن ملاقات زندان اوین رفته بود، بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.
فاطمه مثنی و حسن صادقی از بهمن ۱۳۹۷ تنها ۳ ملاقات با یکدیگر داشته‌اند. این ممنوع‌الملاقاتی به دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی در زندان اوین صورت گرفته است. این در حالی است که در قانون پیش‌بینی‌هایی برای ملاقات بین اعضای زندانی خانواده‌ها شده است؛ حتی اگر آنها در زندان‌های جداگانه تحمل حبس بکنند. از جمله، ملاقات های ماهانه موسوم به “بین زندان”، که طی آنها مردان اعضای خانواده که در زندان‌های سطح تهران و البرز نگهداری می‌شوند به زندان‌هایی چون اوین برای دیدار با بستگان دربند خود منتقل می‌شوند.
اکنون فاطمه مثنی در زندان اوین و حسن صادقی در زندان رجایی شهر کرج پنجمین سال از حبس خود را در حالی سپری می‌کنند که درخواست اعاده دادرسی این دو زندانی در آبان ماه ۹۷ برای دومین بار در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی نیازی رد شد.
لازم. به یادآوری است فاطمه مثنی پیش‌تر و برای نخستین بار در سال ۵۹ و در سن ۱۳ سالگی به همراه مادر خود بازداشت شد و پس از ۳ سال از زندان آزاد شد. در دوران حبس خانم مثنی و مادرشان، سه برادر وی به نام‌های علی، مصطفی و مرتضی و همسر یکی از برادرانش اعدام شدند. اتهام آنها محاربه و بغی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق اعلام شده بود.
حسن صادقی نیز در سال ۶۰ بازداشت و پس از ۶ سال از زندان آزاد شد. آقای صادقی در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شدت ضربات به حدی بوده که قسمتی از سر دچار فرورفتگی و بروز مشکلات جسمی شده است.
وی به دلیل تحمل شکنجه‌های اعمال شده در دوره‌های مختلف بازداشت و همینطور متاثر از شرایط بد زندان به بیماری‌های بسیاری از جمله آب سیاه چشم، شکستگی هر دو پاشنه پا، عفونت دستگاه گوارشی و زخم شدید معده مبتلا شده است. با این حال هم اکنون توسط مسئولین زندان بدون هیچ توضیحی از ادامه روند درمان و اعزام وی به مراکز درمانی جلوگیری می‌شود.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.