بیانیه دوم انجمن یاری کودکان در معرض خطر پیرامون وضعیت کودکان کار و ویروس کرونا

کودکان زباله‌ جمع کن بی‌خانواده و یا با خانواده، ایرانی یا مهاجر، در شرایط پرخطری هستند که هرگونه بی‌مسئولیتی و قصور، عواقب جبران ناپذیری برای کودکان و دولت در پی خواهد داشت
کارِ کودکان ناشی از سهل انگاری، بی‌توجهی و بی‌اهمیت جلوه دادن زندگی کودکان و نادانی و ندانم‌کاری نسبت به نهاد مهم کودکی و انسان است و فجیع‌ترین شکل آشکار آن، کودکان زباله‌گرد هستند که با سازماندهی مافیای سودجو و بی‌مسولیتی شهرداری، بردگان کوچک خریداری شده‌ مجبور به کار می‌شوند‌ و دراین شرایط شیوع بیماری کرونا، وضعیت‌شان خوفناک‌تر شده است.
حذف کار کودک از خواسته‌های مهم و اساسی ماست نه یک کلام کمتر. کار کودکان در خیابان، کار کودکان در کارگاه‌ها، و هرجایی که کودکی کودکان فروخته می‌شود باید متوقف گردد.
شرایط بحرانی باعث نخواهد شد که ما یک گام از این خواسته عقب نشینی نماییم.
اما در حال حاضر و در این شرایط خطر بیماری، دولت موظف است بدون تصویب بند و ماده‌ای، هرچه سریعتر برای نجات جان کودکان زباله گرد، بودجه‌ را به سمت حمایت از این کودکان و حذف زباله گردی هدایت کند.
دولت مسئول جان این کودکان است. کودکان نباید از گرسنگی و بیماری تلف شوند. داشتن امکانات مراقبتی و بهداشتی حق کودکان است. کودکان زباله‌ جمع کن بی‌خانواده و یا با خانواده، ایرانی یا مهاجر، در شرایط پرخطری هستند که هرگونه بی‌مسئولیتی و قصور، عواقب جبران ناپذیری برای کودکان و دولت در پی خواهد داشت.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید