صدها بازداشت‌شده گمنام آبان ۹۸ در زندان فشافویه هستند

۱۵ بهمن ۱۳۹۸
رادیوزمانه


با گذشت نزدیک به سه ماه از اعتراضات سراسری آبان ۹۸  تاکنون هیچ مقام مسئولی در نظام جمهوری اسلامی آمار مشخصی درباره تعداد کشته‌، زخمی و بازداشت‌شده‌ها اعلام نکرده است. صدها تن از بازداشت‌شدگان این اعتراض‌ها در زندان فشافویه محبوس هستند.


از صحنه‌های اعتراضات آبان ۱۳۹۸ – شیراز، چهارراه زند

 سازمان حقوق بشر ایران ۳۰ آذر ۹۸ در گزارشی اعلام کرد حدود ۱۰ هزار نفر از معترضان در جریان اعتراضات آبان‌ماه بازداشت و یا تحت پیگرد قرار گرفته‌اند. بسیاری از این زندانیان همچنین به دلیل فشار و تهدید نهادهای امنیتی، به صورت گمنام و ناشناس باقی مانده‌اند.

 یک منبع آگاه به زمانه گفته است بیش از ۴۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸، عمدتا از ساکنین شهرهای شهریار، اسلامشهر، شهر قدس (قلعه حسن‌خان)، ملارد و رباط کریم، در زندان تهران بزرگ (فشافویه) نگهداری می‌شوند. به گفته این منبع بسیاری از بازداشت‌شدگان افراد ۱۸ تا ۲۵ ساله و عمدتا از قشر فرودست جامعه هستند.

این بازداشت‌شدگان به دلیل نداشتن پول تا مدت‌ها پس از بازداشت امکان تماس از زندان با خانواده‌ها‌یشان و اطلاع‌‌رسانی در مورد وضعیت‌شان را نداشته‌اند.

اطلس زندان‌های ایران ۱۳ آبان ۹۸، با اشاره به این که تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان هنگام بازداشت بر اثر اصابت گلوله زخمی شده بودند، اسامی چهار معترض زخمی بازداشت‌شده در زندان تهران بزرگ (فشافویه) را منتشر کرده است.

این بازداشت‌شدگان به نام‌های جعفر رضایی، رضا الله‌یاری، سیامک پایمرد و وحید نجفی‌خوبستانی در هنگام بازداشت بر اثر اصابت گلوله زخمی شده‌ بودند و هم‌چنان در زندان فشافویه به سر می‌برند.

به گزارش اطلس زندان‌های ایران، این چهار زندانی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ (فشافویه) و در شرایط بسیار ناگواری زندانی هستند.

یک منبع آگاه در این مورد به اطلس زندان‌های ایران گفته است:

«این زندانیان بدون مراقبت‌های پزشکی لازم همچنان پر تیپ ۵ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شوند. در این بند فقط یک پرستار مشغول کار است و امکانات پزشکی و دارویی محدودی در اختیار دارد و شرایط این زندانیان مناسب نیست.»

بنا بر اطلاعات اطلس زندان‌های ایران، زندان فشافویه نه تنها از امکانات پزشکی مناسب برخوردار نیست، بلکه امکانات آن به طور کلی نامناسب است، به گونه‌ای که حتی زندانیان سالم نیز به دشواری در آن به سر می‌برند.

اطلس زندان‌های ایران ۱۱ بهمن ۹۸ در گزارش دیگری، اسامی ۹۷ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را که در زندان فشافویه زندانی هستند، منتشر کرده بود. 
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

1 نظر

 1. خبری درباره سرکوب دانشجویان دانشگاه تبریز که بدبختانه در هیچ جا بازتاب نیافت!

  در تاریخ یکشنبه بیست و دوم دی ماه ۱۳۹۸ گروهی از مردم به جان آمده از بیدادگری های رژیم آخوندی در تبریز از چهارراه آبرسان (چهارراه آزادی) تا فلکه دانشگاه (میدان جانبازان) دست به تظاهرات گسترده ای زده و عکس های قاسم سلیمانی و خامنه ای و دیگر سران رژیم گندیده و پوسیده ولایت فقیه را هر جا که دیدند پائین کشیده و پاره کردند.

  دانشجویان دانشگاه تبریز پس از آگاهی از تظاهرات مردم تبریز خواستند از دانشگاه بیرون رفته و به مردم بپیوندند اما ارگان سرکوب رژیم در دانشگاه تبریز که حراست دانشگاه نام دارد (و در زمان رژیم پادشاهی گارد دانشگاه نامیده می شد!) درهای دانشگاه تبریز را بسته و به همراه مزدورانی به نام بسیج دانشجوئی با چوب و چماق و باتوم و زنجیر با رکیکترین دشنام ها و ناسزاها به دانشجویان تاخته و آنها را به سختی سرکوب کردند که در این میان ده ها تن از دانشجویان دختر و پسر زخمی شده و گروهی نیز در حالی که خون از سر و روی آنها می چکید بازداشت شدند که تارنمای بسیج دانشجوئی دانشگاه تبریز سرکوب ددمنشانه دانشجویان تبریز را “پاسخ کوبنده” نامیده است! (به دو لینک زیر نگاه کنید)

  لینک یک

  http://basijtu.org/%D8%A8%D8%B1_%D9%87%D9%85_%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%86_%D8%A7%D8%BA%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B4/

  لینک دو

  http://basijtu.org/%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B3%DB%8C%D8%AC-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1/

  این خبر بدبختانه در هیچ جا بازتاب نیافت و تا کنون درباره دانشجویان بازداشت شده دختر و پسر دانشگاه تبریز هیچ گونه اطلاع رسانی نشده است که شایسته است همه کسانی که دشمن رژیم دوزخی ولایت فقیه هستند در این باره همگان را آگاه کنند و کسانی نیز که در این زمینه خبرهائی از اینجا و آنجا به دستشان رسیده است در فرستادن این خبرها به تارنماهای ضد رژیم کوتاهی نکنند!

دیدگاه تان را وارد کنید