گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب (۱۱ – ۱۷ دی ۱۳۹۸)


چهارشنبه ۱۱ دی:
احمد زاهدی لنگرودی (نویسنده ، روزنامه‌نگار و از اعضای کانون نویسندگان ایران) ماهرخ روستا، فراز روشن، کاوه مظفری، جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، احمد و هومان تحریری ۷ تن از فعالین مدنی بازداشت شده در مراسم چهلمین روز جان‌باختگان اعتراضات آبان، با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت به زندان‌های لاکان و ضیابر در استان گیلان منتقل شدند.
یاشار دارالشفا، دانشجوی سلامت و رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی ، روزنامه‌نگار و مترجم ؛ امروز با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. او ۳۰ آبان‌ماه بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود.
هوشمند علیپور و محمد استادقادر دو فعال سیاسی اهل سقز در دادگاه انقلاب سنندج به اتهام عضویت در یکی از احزاب کُردی مخالف نظام به ترتیب به اعدام و ۵ سال حبس محکوم شدند.
آتنا دائمی، کنشگر مدنی زندانی در اوین طی یک تماس تلفنی با خانواده‌اش از انتقال خود به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین خبر داده است.. این انتقال در پی تحصن هشت تن از زنان زندانی سیاسی در بند زنان زندان اوین در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات سراسری آبان ماه صورت گرفته است.
سپیده فرهان، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه ۹۶، روز جاری بازداشت و جهت تحمل دوره ۲ ساله‌ی محکومیت به زندان اوین منتقل شد.
رسول چلداوی، شهروند محبوس در زندان شیبان به اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و نیز پرتاب سنگ به مامورین ناجا، در دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری اهواز مجموعاً به تحمل ۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.
طی روزهای گذشته و امروز تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸ در شهر اهواز با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.
هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار زندانی در زندان اوین طی یک تماس تلفنی با خانواده‌اش از تلاش برای انتقال او به بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) در تاریخ ۹ دی ماه خبر داده که با مقاومت خانم شهیدی مواجه شده است.
پنجشنبه ۱۲ دی:
پروین محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان کچویی کرج در پی آسیب‌دیدگی، با دستبند و پابند به بیمارستان خارج از زندان منتقل و بدون رسیدگی مناسب پزشکی به زندان بازگردانده شده است. خانم محمدی روز پنجشنبه در مسیر کارگاه زندان به دلیل یخ زدگی مسیر به زمین افتاده و از ناحیه سر و صورت دچار آسیب دیدگی، تاری دید و سردرد شده است.
جمعه ۱۳ دی:
لیلا حسین زاده، فعال صنفی و دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران که دوره‌ی محکومیت ۳۰ ماهه خود در بند زنان زندان اوین سپری می‌کند طی احضاریه‌ای که روز جاری در زندان به او ابلاغ شده ملزم‌است فردا شنبه ۱۴ دی ماه جهت رسیدگی به پرونده جدیدی که برای او گشوده شده‌است به دادگاه انقلاب تهران مراجعه نماید. به گفته وکیل مدافع خانم حسین زاده اتهام او در این پرونده “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی” عنوان شده است.
روز جاری سها مرتضایی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی در دوازدهمین روز اعتصاب غذا، طی تماسی تلفنی از زندان قرچک ورامین اعلام کرده است که دادگاه تجدید نظر وی در ارتباط با پرونده‌ای که به علت پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی در دی ماه ۹۶ برای وی تشکیل شده بود، بر اساس ابلاغیه ای که در زندان به دست او رسیده، زودتر از موعد برگزار خواهد شد. پیش از این به خانم مرتضایی اعلام شده بود که این دادگاه قرار است در سال ۱۳۹۹ برگزار شود.
روز جاری “ادهم لله زهی” شهروند ساکن شهرستان سرباز، پس از ضرب و جرح، به‌دست ماموران وزارت اطلاعات این شهر، بازداشت شد. بر اساس این گزارش، این شهروند پیشتر نیز در تاریخ ۹ آذر ماه سال جاری به دلیل اعتراض به بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی، روحانی اهل سنت در شهرستان سرباز، بازداشت شده بود.
شنبه ۱۴ دی:
آنیشا اسداللهی، از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر، پس از احضار به شعبه‌ی اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است که ۶ ماه تعلیقی، سه ماه مجازات جایگزین و سه ماه آن قطعی است. حکم ۷۴ ضربه شلاق نیز تعلیقی است.
روز جاری نیروهای امنیتی در رشت به محل کار و منزل زهره اسدپور، فعال حقوق زنان مراجعه کردند و به تفتیش و ضبط برخی وسایل از جمله تلفن همراه او پرداختند.
روز جاری طبق اعلام مرکز رسانه قوه قضائیه ایران، مدیرمسئول خبرگزاری خبرآنلاین بابت انتشار مطلبی در خصوص “قاسم سلیمانی”، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، احضار و تحت پیگرد قضائی قرار گرفته است. علت این احضار استفاده‌ی این خبرگزاری از واژه “کشته شدن” به جای کلمه‌ی “شهید” در باره‌ی قاسم سلیمانی است.
فرمانده انتظامی استان البرز از بازداشت یک شهروند تحت عنوان “عامل اصلی تخریب حوزه علمیه محمدشهر کرج و اغتشاشات” خبر داد. از هویت فرد مذکور اطلاعی در دست نیست.
صبح امروز آرام فتحی، فعال مدنی اهل مریوان به دلایل نامعلوم توسط نیروهای اطلاعات سپاه این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. آرام فتحی مردادماه امسال جهت ارائه آخرین دفاعیاتش در رابطه با اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی” به دادگاه انقلاب این شهر احضار شده بود.
خسرو زرستان، فعال مذهبی اهل شهرستان نقده و زندانی محبوس در زندان ارومیه روز جاری از بند سیاسی زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شده است. از دلایل انتقال مجدد وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات اطلاع دقیقی در دست نیست. اتهام او محاربه از طریق عضویت در یک گروه سلفی است.
امیر حسین فصیحی، مدیر عامل شرکت بازی‌ سازی «فن‌ افزار شریف»، طی یادداشتی در صفحه‌ی شخصی توییتر خود اعلام کرده که به دنبال انتشار یکی از بازی‌‌های رایانه‌‌ای این شرکت به نام «فرزندان مورتا»، به پلیس امنیت اخلاقی احضار شده است. بی حجابی، رقص و غیر اسلامی بودن بعضی از مناسک موجود در این بازی، از جمله ایراداتی‌ست که به آن وارد شده است.
مادح مرادی شهروند ساکن روستای سرهویه از توابع سنندج، به دلایل نامشخصی در منزل شخصی خود، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. در خبری دیگر و در همین روز فرامرز قاسمی‌آذر که ۴ دی ماه در شهرستان دماوند توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود، با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی به طور موقت از زندان اوین آزاد شد.
یکشنبه ۱۵ دی:
دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم صادره برای سهیل آقازاده، دانشجوی رشته سینما و از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ را عیناً تایید کرد. سهیل آقازاده پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ ماه حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.
صبح امروز در پی برگزاری جلسه‌ی دادگاه مطبوعات در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی عباسی، مدیر مسئول وقت روزنامه آرمان به اتهام “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” مجرم شناخته شد.
مظفر ولدبیگی، روزنامه نگار و مدیر سایت خبری “نوریاو”، به همراه یکی از نزدیکانش به نام “انس ولدبیگی”، به اداره‌ اطلاعات پاوه احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند. این دو شهروند پس از ساعاتی با امضای تعهد کتبی آزاد شدند اما تلفن همراه وکامپیوترهایشان توسط این نهاد امنیتی ضبط شده است. گفته می شود احضار و بازجویی این افراد به سبب خطاب کردن قاسم سلیمانی، بدون عنوان «شهید» است.
دوشنبه ۱۶ دی:
کانون نویسندگان ایران در صفحه‌ی رسمی خود از ادامه‌ی بازداشت و بلاتکلیفی دو عضو خود ؛ آرش گنجی و احمد زاهدی لنگرودی خبر داد. دراین‌خبر آمده است : از بازداشت آرش گنجی منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران ۱۶ روز و از بازداشت احمد زاهدی لنگرودی عضو کانون ۱۲ روز می‌گذرد ؛ اما از وضعیت هیچ‌یک اطلاعات روشن در دست نیست.
فاصل عمری، متهم سیاسی نوجوان محبوس در زندان ارومیه، توسط دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی شیخ‌لو به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه‌ی دادگاه فاضل عمری در تاریخ ۲ دی ماه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام برگزار شده بود.
محمد تقی آبایی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بازداشت ۲ تن از کارگران شرکت هپکو اراک خبر داد. وی بدون ذکر نام کارگران بازداشت شده گفت: “دو نفر از کارگران هپکو که نامشان در بین بازداشتی‌های تجمعات اخیر کارگران هپکو بوده و با قرار وثیقه آزاد شده بودند، مجدداً چهار روز پیش احضار شدند”. وی افزود: “این کارگران از چهارشنبه تاکنون آزاد نشده‌اند”.
روز جاری حسین رزاز زاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا واقع در استان اصفهان، ضمن اعلام خبر بازداشت ۴ تن از شهروندان این شهرستان ، اتهام افراد بازداشت شده را «توهین به قاسم سلیمانی» عنوان کرده و گفته است توهین به وی مصداق اتهاماتی چون “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “توهین به مقدسات” بوده و با متهمان مطابق آن برخورد خواهد شد.
سه‌شنبه ۱۷ دی:
مادر، خواهر و یکی از عموهای پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان از زندان آزاد شدند. پدر و تعدادی دیگر از بستگان او همچنان در بازداشت به سر می برند. در تاریخ ۳ دی ماه، نیروهای امنیتی استان البرز با مراجعه به منزل خانواده بختیاری اقدام به بازداشت دست‌کم ۸ تن از اقوام از جمله پدر و مادر پویا کرده بودند.
روز جاری سرهنگ کیومرث کشوری جانشین فرمانده انتظامی خوزستان از پلمب و تعطیلی تالار و سرسرای گِیت بوستان اهواز به دلیل برگزاری مراسم جشن خبر داد. گفتنی‌ست در همین رابطه برای عوامل برنامه از جمله سازمان آب و برق خوزستان و محمود شهریاری، مجری برنامه پرونده قضایی تشکیل شد. دلیل ممانعت از ادامه برگزاری این جشن، عزای عمومی اعلام شده توسط حکومیت ایران در پی کشته شدن قاسم سلیمانی بوده است.
در همین روز سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادل‌خواه و رولان مارشال دو شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران، از صدور قرار منع تعقیب برای خانم عادل خواه بابت اتهامات «جاسوسی و تشویش اذهان عمومی» خبر داد.
با گذشت ۱۳ روز از زمان بازداشت جعفر ابراهیمی، معلم و عضو کانون صنفی معلمان تهران و علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده‌اش ، پاسخ روشنی از سوی مسئولین در خصوص اتهامات ایشان داده نشده است و همچنین به خانواده‌ی وی گفته شده قرار بازداشت تا ۱۵ روز دیگر تمدید شده و با صدور قرار وثیقه نیز مخالفت شده است.
طی روزهای گذشته و امروز ، هفت متهم سیاسی در شهرهای بوکان و پاوه به نام های فرهاد مجیدزاده، سمکو معروفی، شاهو خضری، هومن فیضی، ژاکا اسماعیل‌پور، دلشاد فرجی و هنر حسینی مجموعاً به ۱۱ سال و ۷ ماه حبس محکوم شدند. این شهروندان به صورت جداگانه در تاریخ ۲۳ مهر ۹۸، در جریان برگزاری یک تجمع اعتراضی در ارتباط با مسائل منطقه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با اتمام بازجویی‌ها، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.
پرونده سها مرتضایی که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، روز جاری به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران فرستاده شد.


Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید