گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب (۳ – ۹ مهر)

یک هفته سرکوب
اخبارروز

: به حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، توحید قریشی زندانی سنی مذهب و امام جمعه‌ی مسجد امام شافعی تالش به تحمل ۱۶ سال حبس دیگر محکوم شد. آقای قریشی پس از حدود ۵ سال در فروردین ماه امسال حکم حبس قبلی‌اش به پایان رسیده بود اما در حالی که در انتظار آزادی بود با گشایش پرونده‌ی جدیدی در زندان ماند.
در همین روز دادگاه تجدید نظر استان تهران، حکم صادره در دادگاه بدوی علیه پریسا رفیعی، فعال صنفی دانشگاه تهران را عیناً تائید کرد. وی پیشتر به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوع الخروجی و محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب محکوم شده بود.
در همین روز مسیح علینژاد، روزنامه نگار ایرانی از بازداشت برادرش علی علینژاد و برادر و خواهر همسر سابقش، هادی و لیلا لطفی توسط مامورین وزارت اطلاعات خبر داد.
در همین روز دادگاه تجدید نظر استان مازندران، حکم صادره در دادگاه بدوی علیه گردشگران سد لفور را عینا تائید کرد. بر اساس رای دادگاه ۱۷ تن از متهمان پرونده هر یک به ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی و ۲ تن از این افراد علاوه بر شلاق و جزای نقدی هر یک به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
در همین روز تجمع اهالی چهاردانگه ساری برای جلوگیری از انتقال زباله به این منطقه با ورود نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد. گفته می شود تعدادی از مردم معترض مورد ضرب و شتم قرار گرفته و برخی نیز بازداشت شده‌اند.
در همین روز جوئن وایت، مادر مایکل آر. وایت، سرباز سابق نیروی دریایی آمریکا که در ایران با حکم ۱۰ سال حبس در زندان به سر می‌برد اعلام کرد حکم پسرش در دادگاه تجدیدنظر نیز تغییر نکرده است. گفته می‌شود اتهام این سرباز آمریکایی که در در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است “توهین به رهبر جمهوری اسلامی” و “انتشار عمومی یک عکس خصوصی” است.
در همین روز آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در جدیدترین گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران مقام‌های جمهوری اسلامی را به «نقض حقوق‌بشر» متهم کرد. این گزارش که به کمیته‌ی سوم سازمان ملل ارائه شده، از مواردی همچون اعدام‌ها، روند دادرسی‌ها، بازداشت فعالان محیط زیست، فعالان حقوق‌بشر بازداشت وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان شبکه‌های اجتماعی، بازداشت شهروندان دوتابعیتی و خارجی، بازداشت کارگران وضعیت اقلیت‌های قومی، مذهبی و جنسی در ایران انتقاد کرده است.
پنجشنبه ۴ مهر:
پزشک متخصص زنان که بالای خودروی پلیس رفته و روسری خود را از سر برداشته بود در دادگاه عمومی بخش چهارباغ استان البرز طی حکمی شگفت‌انگیز و کم‌سابقه به ارائه‌ی مشاوره، ویزیت و انجام عمل زایمان رایگان برای افراد مقید به حجاب کامل و بی بضاعت (بدل از یک سال حبس تعزیری) محکوم شد.

وی به عنوان مجازات تکمیلی به تالیف یک مقاله‌ی پژوهشی با عنوان «نرخ التزام پزشکان زن به حجاب شرعی در ایران» محکوم شده است.
در همین روز حوریه فرج زاده طارانی، فعال مدنی با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی در تاریخ ۲۰ مردادماه در جریان اعتراض جمعی به برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، بازداشت شده بود.
در همین روز محمد نظری ، زندانی سیاسی که در سال ۱۳۷۳ با اتهام عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران به حبس ابد محکوم شده است در نامه‌ای سرگشاده از اعمال فشار به خانواده‌اش توسط نهادهای امنیتی و جلوگیری وزارت اطلاعات از آزادی‌اش انتقاد کرد.
در همین روز بیش از ۲۰۰ تن از فعالان زنان و دیگر عرصه‌های مدنی در بیانیه‌ای به بیان سرکوب مسئولان جمهوری اسلامی در مقابله با حرکت‌های مدنی جامعه پرداخته و از حرکات اعتراضی زنان و دیگر فعالان مدنی و سیاسی حمایت کرده‌اند.
جمعه ۵ مهر:
طی یک اقدام هماهنگ، منازل تعداد پرشماری از شهروندان بهایی در تهران و کرج مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. گفته می شود نیروهای امنیتی علاوه بر تفتیش منزل و بازداشت دستکم یکی از این شهروندان، مقداری از لوازم شخصی آنان را نیز ضبط کرده و با خود برده‌اند.

شنبه ۶ مهر:
یوسف ندرخانی، کشیش زندانی در زندان اوین، در اعتراض به وضعیت تعلیقی تحصیل فرزندانش و امتناع مدارس از ثبت نام آنها از روز دوشنبه ۱ مهرماه دست به اعتصاب غذا زده است.

در همین روز هیراد پیربداقی، فعال کارگری با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. وی روز شنبه ۳۰ شهریورماه در پی حضور در دادسرای اوین پس از افزایش قرار وثیقه مجددا بازداشت شده بود
در همین روز هانی و هود یازرلو، با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شدند. این دو شهروند در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی و بدون ارائه حکم قضایی بازداشت شده بودند.
در همین روز ابراهیم پیری، نماینده رانندگان مرکز بهداشت سنندج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. گمان می رود بازداشت وی به دنبال حضور در تجمعات رانندگان مرکز بهداشت شهرستان سنندج در اعتراض به عدم رسیدگی به محرومیت از حق سنوات خدمت و عیدی صورت گرفته باشد.
در همین روز کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با توجه به نقض اصل تفکیک جرایم در رابطه با محمد حبیبی و سایر زندانیان سیاسی و عقدیتی بیانیه‌ای اعتراضی منتشر کرد.
در همین روز فرمانده انتظامی استان کردستان از بازداشت ۹ تن از مدیران برخی کانال‌های تلگرامی این استان با اتهاماتی امنیتی خبر داد.
در همین روز زهرا زارع سراجی، از متهمین یک پرونده‌ی سیاسی، در پی حضور در شعبه‌ی اجرای احکام شهرستان بهارستان بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.
یکشنبه ۷ مهر:
آرش صادقی، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج روز گذشته علیرغم تعیین وقت قبلی مجددا به دلیل مخالفت با انتقال با دستبند و پابند و پوشیدن لباس زندان، از اعزام به بیمارستان محروم شد.

در همین روز جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، برای هفتمین روز متوالی در اعتراض به اخراج ۲۱ نفر از همکارانشان، دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند.
در همین روز اعلام شد که ابراهیم صدیق همدانی و پسرش سالار صدیق همدانی، دو زندانی سیاسی زندان ارومیه، از تاریخ ۳ مهرماه در اعتراض به حکم‌شان دست به اعتصاب غذا زده‌اند. پیشتر این پدر و پسر توسط دادگاه انقلاب ارومیه، مجموعا به ۳۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
در همین روز ۴۰ تن از کارگران معترض شرکت نیشکر هفت تپه طی تماس‌های تلفنی به پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان شوش احضار شدند. گمان می‌رود احضار این کارگران در پی برگزاری تجمعات پیاپی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتش و اخراج همکارانشان صورت گرفته باشد.
در همین روز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه دیوان عدالت اداری مصوبه‌ی تعیین محل تجمعات مردمی را باطل کرد. بر اساس این خبر دیوان عدالت اداری مصوبه‌ی وزارت‌های کشور، اطلاعات و ورزش و جوانان را مغایر با اصل ۲۷ قانـون اساسی کـه تشکیل اجتماعـات و راه‌پیمایی‌هـا را از حیث محل‌های اجتماعات علی الاطلاق آزاد اعلام کرده دانست
دوشنبه ۸ مهر:
حکم دادگاه بدوی مبنی بر محکومیت شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی از جان باختگان اعتراضات سال ۸۸ توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. خانم اکملی در مرحله بدوی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت سیاسی و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود.

در همین روز تعدادی از کانون های فرهنگی برخی دانشگاه ها با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت یاشار حسین زاده دلیر، دانشجوی دانشگاه تبریز واکنش نشان داده و خواهان آزادی هرچه سریع تر وی شدند.
سه‌شنبه ۹ مهر:
عادل گرجی، دانشجوی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. وی روز شنبه ۳۰ شهریورماه در پی حضور در دادسرای اوین مجددا بازداشت شده بود.

در همین روز حکم عباس لسانی، فعال مدنی اهل اردبیل توسط دادگاه تجدید نظر این استان به ۱۵ سال حبس افزایش یافت. این در حالی است که وی در دادگاه بدوی به ۸ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید محکوم و از برخی اتهامات تبرئه شده بود. آقای لسانی هم اکنون در زندان اردبیل به سر می برد.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید