تنش و درگیری در زندان زنان قرچک ورامین

برگرفته از سایت خبرگزاری هرانا

برخی منابع خبری از برخورد خشونت آمیز گارد زندان با تعدادی از زندانیان زن در زندان قرچک ورامین خبر می دهند. گفته می شود ریشه این تنش به موارد مختلفی از جمله اعتراض عده ای از زندانیان به اینکه نام شان در فهرست عفو ۲۲ بهمن نبوده، همینطور محرومیت های پزشکی و مشکلات درون بندها بر می گردد.
                                                                                                    تصویر منتسب به زندان قرچک             
به گزارش هرانا، رسانه های خبری از جمله بی بی سی فارسی در گزارشی تحت عنوان “اخبار تایید نشده از ناآرامی در زندان زنان قرچک در جنوب شرق تهران” از بروز تنش در چند بند زنان زندان مذکور خبر دادند.
این گزارش تاکید می کند که ماموران گارد تعدادی از زندانیان را کتک زده اند‌ و از گاز اشک آور استفاده کرده اند.
به گزارش این رسانه،‌ در پی حمله نیروهای گارد ویژه زندان به بند یک و دو زندان قرچک ورامین، زنان زندانی در این دو بند مورد ضرب و شتم و بدرفتاری مامورین قرار گرفته‌اند. تعدادی از زندانیان در شرایط نامناسب در بند رها شده و تعدادی نیز صبح روز جاری به بهداری منتقل شده‌اند. این اقدام در پی اعتراض زندانیان این دو بند جهت رسیدگی به وضعیت پزشکی یکی از زندانیان صورت گرفته است.از سوی دیگر نیز مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را پوشش می دهد به ارائه شرح بیشتری از این واقعه پرداخت.
مجذوبان نور می گوید این آشوب از شب گذشته و به دنبال وخامت حال یک زندانی زن شروع شده است اما رئیس زندان این اعتراض را “شورش” خوانده و علت آن را خبر عفو زندانیان اعلام کرده است.
گفته شده که عده ای از زندانیان از اینکه نام شان در فهرست عفو ۲۲ بهمن نبوده، خشمگین شده‌اند.
یک کاربر توییتر که خواهرش از زندانیان قرچک است نوشته که خواهرش از زندان زنگ زده و در حالیکه گریه می‌کرده،‌ به او گفته که ماموران امنیتی زندان با باتوم به آنها حمله کرده اند و از شدت گاز اشک‌آور در حال خفگی هستند.
این کاربر نوشته که تلفن خواهرش قطع شده است. مجذوبان نور هم از قطع تلفن‌های زندان قرچک خبر داده است. مجذوبان نور نوشته که “از وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی که در این زندان هستند اطلاعی در دست نیست.”
تصاویری نیز در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که منتسب به زندان قرچک ورامین است و در آن میتوان دود برخاسته از این محل که گفته میشود حاصل تلاش زندانیان برای مقابله با گاز اشک آور است را مشاهده کرد.
لازم به ذکر است زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهرری) ویژه زنان است و متهمان و محکومان از همه نوع در این زندان به سر می‌برند.
زندانیان سیاسی که بعضا تجربه حضور در این زندان را پیدا کرده اند در روایت های خود به مشکلات متعدد آن پرداخته اند.

به عنوان نمونه، پیشتر آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی حقوق بشر، نامه‌ای سرگشاده در خصوص مشکلات و نقض حقوق زنان محبوس در زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهر ری)نوشته بود که میتواند بعنوان روایت بدون سانسوری از این محل در نظر گرفته شود.

 آتنا دائمی در بخشی از این نامه گفته بود که “بهداشت در تمام این زندان امری است فاقد معنا. جایی بدون خون استفراغ و … قابل رؤیت نیست. آب تمام زندان شور است و در هر بند فقط یک شیر آب مخصوص آشامیدن وجود دارد که البته بیشتر از آب شور آسیب زننده است. اغلب زندانیان حتی یک دندان سالم هم ندارند و دچار ورم شدید شکم و دست و پا هستند. هزینه خدماتی چون دندانپزشکی با زندانی است و سایر خدمات پزشکی یا وجود ندارد یا باشد هم خیلی کند و همراه با توهین و تحقیر است و خلاصه می‌شود در قرص‌های خواب‌آور شدید و متادون”.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید