پس از ۱۴ سال حبس؛ وضعیت بغرنج ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی در قرنطینه زندان زاهدان

برگرفته از سایت خبرگزاری هرانا

ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی ۶۵ ساله محبوس در زندان زاهدان که چهاردهمین سال حبس خود را سپری می‌کند، با وجود بیماری و درد شدید کلیه در یکی از اتاقک‌های بند قرنطینه این زندان به تنهایی و دور از زندانیان دیگر در شرایطی سخت نگهداری می‌شود. این زندانی اجازه ارتباط با زندانیان دیگر را ندارد و از مرخصی، ملاقات و رسیدگی پزشکی نیز محروم مانده است. آقای داوودی در مهرماه سال ۹۵ جهت تحمل دوران محکومیت در تبعید خود به زندان زابل و در اواخر سال گذشته به زندان زاهدان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی محبوس در زندان زاهدان با وجود بیماری و درد شدید کلیه تحت شرایط بسیار نامناسبی در قرنطینه زندان زاهدان نگهداری می‌شود.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای داوودی بیش از یک سال است که در زندان زاهدان نگهداری می‌شود؛ به دلیل اینکه ایشان در اتاقکی در انتهای سالن قرنطینه این زندان و به دور از سایر زندانیان نگهداری می شود و از سویی مسئولان اجازه ارتباط گیری با او را به دیگر زندانیان نمی‌دهند، عملا روزگار ایشان در ایزوله کامل می گذرد”.

این منبع مطلع افزود: “ارژنگ داوودی علیرغم درد شدید در ناحیه کلیه که باعث ناله‌های شبانه وی شده است، بدون رسیدگی پزشکی و تحت شرایط بسیار نامناسبی در این اتاقک تاریک و نمور بدون سیستم گرمایشی و تهویه مناسب نگهداری می‌شود”.

به گفته این منبع مطلع علیرغم بیماری شدید وی که روز به روز نیز بر شدت آن افزوده می‌شود، آقای داوودی از رسیدگی پزشکی، مرخصی درمانی، ملاقات و تماس نیز محروم مانده است.

وی همچنین افزود: “آقای داوودی به دلیل بیماری، کهولت سن و فشار ناشی از شرایط نامناسب در زندان و همچنین آسیب دیدگی مهره‌های کمر در اثر بدرفتاری یکی از مسئولین زندان از طریق هل دادن وی از پله‌ها که منجر به زمین خوردن ایشان شد، توان راه رفتن عادی را نیز از دست داده و با کمک واکر راه می‌رود”.

لازم به اشاره است ارژنگ داوودی در مهرماه سال ۹۵ به زندان زابل و در تاریخ ۲۷ دی‌ماه سال ۹۶ از آن محل به زندان زاهدان تبعید شده است.
این زندانی سیاسی پیش از تبعید به زاهدان در تاریخ ۳۱ شهریورماه سال ۹۶ به دلیل مشکلات جسمی از جمله تغییر ناپایدار فشار و قند خون به بیمارستان امیرالمومنین زابل منتقل شده بود.
لازم به یادآوری است ارژنگ داوودی زندانی سیاسی سالخورده که پیشتر در تیرماه سال ۹۳ توسط شعبه یک دادگاه انقلاب کرج به اتهام “هواداری و فعالیت موثر در پیشبرد اهداف سازمان مجاهدین خلق در زندان” به اعدام محکوم شده بود، اواخر سال ۹۴ با کاهش محکومیت مواجه و به ۵ سال حبس تعزیری همراه با تبعید به زندان زابل محکوم شد.
آقای داوودی پیش از انتقال به زندان زابل به گزارشگر هرانا گفته بود “چند روز قبل از سال جدید (۹۵) در زندان به من اطلاع داده‌اند که در دادگاه تجدیدنظر حکم اعدامم شکسته و تبدیل به ۵ سال حبس در تبعید شده است و باید منتظر باشم تا به زندان زابل منتقل شوم. به من گفته‌اند چون زندان زابل یک بازداشتگاه است، احتمالا پس از آن به زندان زاهدان منتقل می شوم.”
این زندانی در حالی که جهت تحمل محکومیت ۱۰ ساله خود در زندان محبوس بود طی سالهای ۸۹ الی ۹۱ طی چند جلسه توسط قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهامات “توهین به مقدسات” و “توهین به رهبری” مورد محاکمه قرار گرفت.
آقای داوودی که از سال ۸۲ در حال گذراندن محکومیت ۱۰ ساله خود در حبس بود، هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت ۵ سال در تبعید در زندان زاهدان است.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید