حمله گارد زندان رجایی شهر به زندانیان عقیدتی-سیاسی اهل سنت


• علاوه بر حمله به زندانیان اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج، گارد زندان قرچک ورامین، به بندهای ۱ و ۲ زنان این زندان حمله کردند و آنها را به وسیله شلیک گاز اشک آور، گاز فلفل و باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند ...

برگرفته از سایت اخبار روز
شنبه  ۲۰ بهمن ۱٣۹۷ -  ۹ فوريه ۲۰۱۹


اخبار روز: طی هفته ای که گذشت، گارد ضد شورش زندان رجایی شهر کرج، دو مرتبه به بند ۷ که زندانیان عقیدتی-سیاسی اهل سنت در آنجا نگه داری می شوند، حمله کردند.

ابتدا روز سه شنبه ۱۷ بهمن ماه ۱٣۹۷، نیروهای گارد زندان برای انتقال «توحید قریشی» به دادگاه، به بند ۷ زندان رجایی شهر مراجعه کردند. اما گارد زندان با امتناع و مقاومت توحید قریشی و دیگر زندانیان این بند روبرو شد. پس از یک درگیری مختصر، از توحید قریشی خواسته شد تا به دفتر رئیس زندان مراجعه نماید و در برگه ای علت عدم نرفتن به دادگاه را ذکر کند.
یک منبع آگاه از داخل زندان می گوید: «توحید قریشی به همراه دو تن دیگر از هم بندانش به دفتر رئیس زندان مراجعه کرد و دلایلش را برای عدم حضور در دادگاه نوشت و تحویل رئیس زندان داد. دلایل توحید قریشی نبود وکیل و رعایت فاصله زمانی ۷ روزه میان ابلاغیه دادگاه و جلسه رسیدگی به پرونده بود. رئیس زندان در حضور وی با قاضی تماس گرفته و می گوید که وحید قریشی درخواست امکان دسترسی به وکیل را دارد. قاضی هم موافقت می کند و توحید قریشی در یک برگه دولتی به صورت رسمی درخواست وکیل می نماید. رئیس زندان به قریشی وعده می دهد تا زمانی که وکیل مورد نظر وکالت را به عهده نگیرد و با او یک جلسه در زندان نداشته باشند، او را به دادگاه نخواهند فرستاد».
اما روز بعد، یعنی چهارشنبه ۱٨ بهمن ماه ۱٣۹۷، ساعت ۹ صبح گارد ضد شورش زندان رجائی شهر مجددا به بند زندانیان عقیدتی-سیاسی اهل سنت، حمله کرد. گارد زندان این بار با نیروهای بیشتری و باز برای انتقال توحید قریشی به دادگاه آمده بودند. توحید قریشی دوباره از رفتن به دادگاه خودداری می کند و از زندانبان ها می خواهد که دسترسی به وکیل را برایش فراهم کنند و نیز مدت زمان قانونی لازم میان ابلاغیه دادگاه و جلسه رسیدگی به پرونده، رعایت شود. اما زندانبان ها اصرار داشتند که هم چنین چیزی امکان ندارد و بنا به دستور قاضی او باید در دادگاه حاضر شود.
منبع آگاه در این باره می گوید: «نیروهای گارد زندان می گفتند دستور قاضی است که به هر قیمتی که شده تو را به دادگاه ببریم و ما کاری نداریم این قانونی است یا نه».
به گفته همین منبع در زندان، نتیجتا نیروهای گارد زندان خواستند توحید قریشی را با زور به همراه خود ببرند که با مقاوت دیگر هم بندان او روبرو شدند و درگیری میان زندانیان و گارد زندان آغاز شد. گارد زندان ابتدا گاز اشک آور در بند شلیک می کند و سپس با اسپری فلفل و باتوم شروع به ضرب و شتم زندانیان کرده و برخی از وسایل آنها را تخریب و ضبط می کنند. به گفته همین منبع، درگیری و ضرب و شتم زندانیان تا ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه صبح (حدود ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه) ادامه پیدا می کند. او هم چنین می افزاید که تعداد نیروهای گارد ضد شورشی که روز چهارشنبه به بند حمله کرده بودند، حدود ۲۰۰ نفر بود.
سازمان حقوق بشر ایران در مورد شمار بالای نیروهای ضد شورش چنین نوشته است: «تعداد سربازان گارد (یگان حفاظت) زندان رجایی شهر حدود ۷۰ نفر است و به نظر می رسد این نیروها از مکانی خارج از زندان برای این حمله آورده شده بودند».
نهایتا در نتیجه این درگیری هفت نفر از زندانیان به شدت زخمی شدند. به گفته این منبع آگاه، توحید قریشی و حمزه درویش دست و پای شان شکسته است و پنج نفر دیگر به شدت زخمی شدند و آثار کبودی بر تمام بدن شان دیده می شود و برخی از ناحیه پشت سر دچار آسیب دیدگی شده اند. وی هم چنین می افزاید نیروهای گارد این هفت نفر را با همان وضعیت جسمی نامساعد و زخمی به سلول انفرادی منتقل کردند.
اسامی هفت نفری که به سلول انفرادی منتقل شدند به این شرح می باشد: توحید قریشی، حمزه درویش، نامق دلدل، مریوان کرکوکی، جمال قادری، فرهاد سلیمی و انور خضری.
دو نفر از این افراد شب همان روز چهارشنبه مجددا به بند بازگردانده می شوند و سه نفر دیگر نیز صبح روز بعد، یعنی پنج شنبه ۱۹ بهمن از سلول انفرادی آزاد و دوباره به بند زندان منتقل می شوند. اما دو نفر دیگر به نام های توحید قریشی (فردی که برای انتقالش به دادگاه آمده بودند) و حمزه درویش، هم چنان در سلول انفرادی به سر می برند. مسئولان زندان تاکنون برای انتقال این زندانیان به بهداری زندان و رسیدگی به وضعیت جسمی آنها هیچ اقدامی انجام نداده و آنها را به حال خود رها کرده اند. بند ۷ زندان رجائی شهر مجموعا ٣۴ زندانی را در خود جای داده که همگی زندانیان عقیدتی اهل سنت هستند.
توحید قریشی، امام جمعه مسجد اهل سنت امام شافعی روستای ویزنه از توابع تالش است. تنها ۲ ماه به زمان پایان رسیدن مدت حبس وی باقی ست که با اتهام جدید «اقدام علیه نظام» روبرو شده و به همین علت از رفتن به دادگاه بدون داشتن وکیل و رعایت نکردن فاصله ۷ روزه مابین ابلاغیه دادگاه و جلسه رسیدگی، خودداری کرده بود.
علاوه بر حمله به زندانیان اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج، پنج شنبه شب و جمعه ۱۹ بهمن ماه، گارد زندان قرچک ورامین، به بندهای ۱ و ۲ زنان این زندان حمله کردند و آنها را به صورت وحشیانه ای به وسیله شلیک گاز اشک آور، گاز فلفل و باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند. تمام این ها در حالی ست که به مناسبت دهه فجر، برای عفو عمومی زندانیان توسط رهبر جمهوری اسلامی در رسانه های ایران تبلیغات گسترده ای در جریان است.
صادق آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضاییه گفته بود حدود ۵۰ هزار نفر از زندانیان توسط رهبری مشمول عفو دهه فجر می شوند. او تاکید کرد: «عده زیادی آزاد و عده ای هم مشمول تخفیف مجازات خواهند شد. برخی ممکن است ۲ ماه یا ۶ ماه دیگر آزاد شوند».
اما گویا بهانه هایی چون عفو رهبری، دهه فجر و چهل سالگی انقلاب تبلیغاتی بیش به نفع حاکمیت نیست و نتوانست از خشونت و سرکوب علیه زندانیانی که از هر گونه حمایتی بی بهره هستند، چشم پوشی کند.

گزارش از: فرزاد صیفی کاران

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید