احکام زندان برای رضا خندان، فرهاد میثمی و محمد نجفی


• رضا خندان و فرهاد میثمی در بیدادگاه های جمهوری اسلامی هر کدام به شش سال حبس محکوم شدند. محمد نجفی وکیل زندانی دادگستری نیز به دو سال حبس اضافی محکوم شده است ...
برگرفته از سایت اخبار روز
سه‌شنبه  ۲ بهمن ۱٣۹۷ -  ۲۲ ژانويه ۲۰۱۹


امروز حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی در خصوص اتهامات مطروحه علیه فرهاد میثمی و رضا خندان به محمد مقیمی، وکیل این دو فعال مدنی ابلاغ شد. بر اساس این حکم این دو فعال مدنی هر کدام به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از خروج از کشور و عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت رسانه‌ای و مجازی محکوم شدند.

به گزارش هرانا، وکیل مدافع این دو فعال مدنی طی یادداشتی اعلام کرد: «امروز ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در خصوص اتهامات آقایان فرهاد میثمی و رضا خندان به اینجانب ابلاغ شد. هر یک از ایشان به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به ۵ سال و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس محکوم شدند.»
محمد مقیمی در ادامه افزوده است: «ایشان همچنین، به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محروم شده‌اند».
این وکیل دادگستری در انتها با تاکید بر قطعی‌نبودن رای صادره اعلام کرده است که در دادگاه تجدید نظر به حکم بدوی اعتراض خواهد کرد.
لازم به یادآوری است که در تاریخ ۲۸ آذرماه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه فرهاد میثمی و رضا خندان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود.
فرهاد میثمی، عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۹۷ توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.
در روز ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ نیز رضا خندان در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. وی در همان روز پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین و صدور قرار وثیقه به زندان اوین منتقل شد.
در حال حاضر رضا خندان با قید وثیقه آزاد و فرهاد میثمی نیز در زندان اوین به سر می برد.


دو سال حبس اضافی برای محمد نجفی، وکیل دادگستری

بنابر این گزارش محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک بسر می برد، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شازند به اتهام “تشویش اذهان عمومی” به دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد. جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه وی در تاریخ ۲۵ دی‌ماه علیرغم جو متشنج حاصل از برخورد نامناسب مامور اعزام با خانواده آقای نجفی برگزار شده بود. این وکیل دادگستری زندانی اخیرا نیز در دو پرونده دیگر در دادگستری شهرستان شازند و دادگاه انقلاب اراک مجموعاً به تحمل ۱۴ سال حبس محکوم شده بود.
پیام درفشان وکیل محمد نجفی ضمن تائید این خبر در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “این رای توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شازند در حالی صادر شده است که دقیقا همان دادگاه با استناد به همان ماده قانونی و همان جرم و در هر دو رای از روی اینستاگرام آقای نجفی، حدود یک ماه قبل رسیدگی و صدور رای نموده است!، این در حالی است که وقتی گزارش تکراری از موضوع به شعبه یک دادگاه انقلاب اراک ارسال شده است قاضی دادگاه استدلال کرده که به این مساله سابقا رسیدگی شده است و رای برائت صادر کرده است”.
این وکیل دادگستری همچنین افزود: “همه اینها در حالی است که آقای نجفی در حال حاضر چند ماه است در حبس می باشد و هیچگونه مطلب جدیدی در اینستاگرام خود قرار نداده است اما متاسفانه هربار گزارشی از یک مطلبی داخل اینستاگرام استخراج می شود و به دادسرا ارسال می گردد که در این مورد اخیر با اعتراض بازپرس محترم رسیدگی کننده نیز مواجه شد و اما با اصرار دادستان شازند به دادگاه ارسال گردید”.
به گفته پیام درفشان، آقای نجفی در طول جلسه دادرسی ۲۵ دی‌ماه بر اثر سوء رفتار مامور بدرقه در انظار عمومی به صورت مشهودی ناراحت بودند و وضعیت مناسب برای دفاع از خود نداشتند.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید