موج اعتصابات کارگری گسترش می یابد

«نه تهدید، نه زندان، دیگه فایده نداره» 

• علیرغم تهدید و بازداشت جمعی از فعالین کارگری، موج اعتصابات کارگری در نقاط مختلف کشور ادامه دارد و دامنه ی بیشتری می گیرد ...
برگرفته از سایت اخبار روز 
سه‌شنبه  ۱۵ اسفند ۱٣۹۶ -  ۶ مارس ۲۰۱٨


علیرغم تهدید و بازداشت جمعی از فعالین کارگری، موج اعتصابات کارگری در نقاط مختلف کشور ادامه دارد و دامنه ی بیشتری می گیرد.

چهاردهمین روز اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فواد آهوا - بازداشتی ها آزاد شدند
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز چهاردهمین روز اعتصاب خود ر ا با تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان ادامه دادند. همکاران بازداشت شده ی آنان امروز با قرار وثیقه های ۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند و به کارگران اعتصابی پیوستند.

به گزارش اتحادیه ی آزاد کارگران ایران، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در چهاردهمین روز اعتصاب، تجمعات متحدانه ی خود را در مقابل استانداری خوزستان ادامه دادند و همزمان جمع دیگری از آنان به همراه خانواده های کارگران بازداشتی برای استقبال از همکاران خود که با کفالت آزاد شدند در مقابل زندان مرکزی اهواز حضور پیدا کردند.
در پی بازداشت نه نفر از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در شب پنج شنبه هفته گذشته، تجمعات کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی در مقابل استانداری خوزستان با شرکت بسیار گسترده کارگران انجام شده است، بطوری که بنا بر اظهار کارگران، تجمع چند روز گذشته بویژه تجمع روز گذشته و امروز آنان در مقابل استانداری خوزستان بی نظیر بوده است.
بنا بر این گزارش در پی تجمع امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مقابل استانداری خوزستان، فرماندار اهواز به همراه فرمانده انتظامی این شهر در جمع کارگران حاضر شدند و طی سخنانی اعلام کردند در روزهای آینده مطالبات آنان پرداخت خواهد شد و با این وعده ها خواهان توقف اعتصاب و تجمعات اعتراضی آنها شدند. اما کارگران بطور متحدانه و یکصدائی اعلام کردند تا زمان پرداخت مطالبات خود و آزادی همکارانشان به اعتصاب و تجمعات اعتراضی ادامه خواهند داد.
تجمع متحدانه ی امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مقابل استانداری خوزستان در حالی برگزار شد که از صبح امروز روند آزادی کارگران بازداشتی این مجتمع صنعتی با قبول قرار کفالت آغاز شده است.

سومین رو اعتصاب متحدانه در نیشکر هفته تپه
امروز سه شنبه ۱۵ اسفند ماه ، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در سومین روز اعتصاب خود با در دست داشتن پلاکاردهایی دست به تجمع اعتراضی در محوطه شرکت زدند.

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران بر روی بنرهایی نوشته بودند: "ما کارگران هفته تپه گرسنه ایم گرسنه" و " ما کارگران هفته تپه خانواده هایمان نیاز به پول دارند"
در پی این تجمع متحدانه از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، اسماعیل بخشی یکی از نماینده های کارگران طی سخنان پرشوری با یاد آوری تعهدات کارفرما از قبیل بروز رسانی حقوقها، اصلاح فرم قراردادها، برچیده شدن شرکت پیمانکاری اقبالی، قراردادای شدن کارگران روز مزد و...، که در پی اعتصاب شش روزه کارگران در آذر ماه سالجاری کارفرمای شرکت، فرماندار و مسئولین اداره کار شوش وعده تحقق آنها را داده بودند بر تحقق خواستهای کارگران تاکید کرد و در ادامه اعلام داشت: تحقق خواستهای ما نیازی به مذاکره ندارد و این فقط جهانگیری معاون رئیس جمهور است که به عنوان مسئول واگذاری شرکت به بخش خصوصی باید بیاید و پاسخگوی ما کارگران باشد. او همچنین با اشاره به اختلافات میان سهامداران شرکت و عدم توانمندی آنان در اداره شرکت بدلیل عدم آشنائی آنان با صنعت نیشکر، بر توانمندی کارگران برای اداره شرکت تاکید گذاشت.
بنا بر این گزارش حین سخنرانی اسماعیل بخشی نیروهای انتظامی حاضر در محل تلاش کردند مانع سخنرانی او شوند اما با سر دادن شعارهایی از سوی کارگران از این اقدام خود صرف نظر کردند.
همچنین امروز در پی تداوم اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، تعدادی زیادی از کارگران از جمله حسن الکثیر، امیر الکثیر، مجید امیری، محمد خنیفر و ٨ نفر دیگر از کارگران از طریق تماس تلفنی به اداره اطلاعات شوش احضار شده اند. پیش تر اسماعیل بخشی، کرامت پام، رمضان علیپور و رحیم بسحاق از فعالین کارگری و اعضای سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه نیز به شعبه سوم دادیاری دادگستری شوش احضار شده اند.
بر اساس برخی خبرهای تایید نشده، در پی تداوم اعتراضات کارگری در شرکت نیشکر هفت تپه و اختلافات میان سهامداران شرکت، بسیاری از مدیران این مجتمع بزرگ کشت و صنعت در حال استعفا هستند و تصویر استعفای درخشانی مدیرکارخانه در بین کارگران پخش شده است.
بنابر اخرین گزارشها در پی تجمع اعتراضی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، جز احضار تعدادی زیادی از کارگران به اداره اطلاعات شوش، هیچکس پاسخگوی مطالبات بر حق آنان نشد.
کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در شرایطی که کمتر از دو هفته به پایان سال باقی مانده است حقوق ماههای دی و بهمن خود را دریافت نکرده اند و هیچ وعده ای نیز از سوی کارفرما برای پرداخت حقوق این ماهها و حقوق اسفند و عیدی و پاداش کارگران داده نشده است و علاوه بر اینها هیچ اقدامی از سوی کارفرما و مسئولین شهرستان شوش برای تحقق دیگر خواستهای آنان که پیش تر در پی اعتصاب شش روز آنها در آذر ماه سالجاری به این کارگران داده شده بود انجام نشده است.
فیلم تجمع کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و سخنرانی اسماعیل بخشی از نماینده های آنان بر روی کانال تلگرامی اخبار روز قابل مشاهده است.

حرکت اعتراضی زنان مالباخته در رشت با چسب زدن بر دهانهایشان

مالباختگان موسسه کاسپین رشت شعبه گلسار در یک حرکت اعتراضی اقدام به چسب زدن دهانهایشان کردند.
روز سه شنبه ۱۵ اسفند ماه ۹۶ جمعی از غارت شدگان کاسپین در رشت در مقابل شعبه گلسار این شهر در اعتراض به غارت اموالشان تجمع اعتراضی برگزار کردند. انها دریک اقدام اعتراضی دهانهای خود را با چسب بستند.

/b>اعتصاب کارگران شرکت کیسون در عسلویه
روز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه ۹۶ کارگران شرکت کیسون در عسلویه در اعتراض به عدم پرداخت ۶ماه حقوق‌شان دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
ویدئوی اعتصاب کارگران را در کانال تلگرامی اخبار روز ببیند.

تجمع اعتراضی کوره داران با شعار مرگ بر نون حلال
کوره داران در مقابل فرمانداری جهرم با شعار طعنه آمیز مرگ بر نون حلال دست به تجمع اعتراضی زدند.
کارگران همچنین شعار می دهند: مرگ بر کارگر درود بر ستمگر

بازداشت زن و مرد کفن پوش در مقابل بنیاد شهید 
روز دوشنبه ۱۴ اسفند؛ زن و مردی که برای اعتراض در برابر غصب و فروش ملکشان از سوی بنیاد شهید در مقابل ساختمان این بنیاد در خیابان طالقانی تهران کفن پوش شده بودند و یک بنر اعتراضی در دست داشتند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در تهران
صبح امروز (پانزدهم اسفند) بیش از صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل صندوق بیمه کشاورزی تجمع کردند.
معترضان می‌گویند: مدتهاست طرح جذب ما، در انتظار طرح در صحن علنی مجلس مانده‌است و اکنون که بررسی لایحه بودجه در مجلس به پایان رسیده، بازهم وعده مطرح شدن طرح به سرانجام نرسیده است.
شرکت‌کنندگان در تجمع، همچنین از زمزمه‌هایی که مبنی بر ایجاد شرکت‌های خصوصی در سراسر کشور برای جذب کارگزاران شنیده می‌شود، ابراز نگرانی کرده و گفتند: در طرح جذب، تصریح شده که ما باید جذب بدنه دولت شویم و از مسئولان می‌خواهیم ما را به اجبار به دامان شرکت‌های خصوصی نیندازند.
به گفته آنها، استخدام در شرکت‌های خصوصی، منافع صنفی کارگزاران را تامین نمی‌کند.
معترضان می‌گویند: پس از خاتمه تجمع امروز به مجلس شورای اسلامی می‌رویم تا از نمایندگان بخواهیم هرچه سریعتر طرح جذب را در صحن علنی مطرح کنند.

اعتصاب کارگران صنعت نفت و گاز در جنوب ایران
بنا‌ به گزارشات دریافتی روز دوشنبه ۱۴اسفند بیش از صد تن از کارگران شرکت یوتاتک از صنایع نفت و گاز جنوب ایران در بوشهر در اعتراض به   پرداخت نشدن حقالزحمه‌های خود که بین یک تا ۷میلیون تومان برای هر کارگر است اقدام به اعتصاب کردند. کارگران تهدید کردند که در صورت   پرداخت نشدن حق الزحمه به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.
بنا‌ به این گزارش این کارگران زحمتکش مستمراً از طرف کارفرما تهدید به اخراج و دستگیری می‌شوند. کارگران نسبت به دیرکرد در پرداخت دستمزدها و وضعیت خوابگاهها و خدماتی که فاقد حداقل‌های ضروری است اعتراض دارند.

* منبع گزارش ها: اتحادیه ی آزاد کارگران ایران

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید