گزارشی از آخرین وضعیت آتنا دائمی و گلرخ ایرایی در زندان قرچک

برگرفته از سایت هرانا

گلرخ ایرایی کنشگر مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین پس از ۲۸ روز همچنان در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می‌برد و شرایط جسمانی مناسبی ندارد؛ این زندانی که همراه با آتنا دائمی در قرنطینه زندان قرچک نگهداری می شود با افت فشار خون و کاهش ۱۰ کیلویی وزن روبرو شده است. این دو زندانی از حدود ده روز پیش بصورت غیرمنظم و سلیقه ای از سوی مسئولین اجازه تماس با خانواده پیدا کرده اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گلرخ ایرایی که از ۱۴ بهمن ۹۶ در اعتراض به نقض قانون تفکیک جرائم و تبعید غیرقانونی از بند نسوان زندان اوین به زندان قرچک ورامین به اعتصاب غذا دست زده بود کماکان پس از گذشت ۲۸ روز به این اعتصاب غذا ادامه می‌دهد.
خانم ایرایی مدت ۶ روز از این اعتصاب را به همراه آتنا دائمی در اعتصاب خشک (خودداری از نوشیدن مایعات) به سر برده بود.

یکی منبع مطلع از وضعیت این دو زندانی، در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا در این باره گفت: “آتنا امروز پنجشنبه ۱۰ اسفند با حضور ماموران در کنار خود موفق به تماس با خانواده شده و وضعیت جسمی گلرخ نیز همچنان مناسب نیست، ما نگران حال او هستیم، علاوه بر وضعیت بد جسمی مسئولان زندان از چند روز قبل به آتنا گفته‌اند می‌تواند هفته‌ای یک بار و تنها با خانواده‌ی خود تماس بگیرد و فقط هم می‌تواند از وضعیت حال خود صحبت کند و چیز دیگری نباید بیان کند؛ آنها همچنان در بند قرنطینه‌ی زندان قرچک نگهداری می‌شوند و از رفتن به هواخوری و خرید از فروشگاه هم محروم هستند.”

این منبع مطلع درباره‌ی وضعیت گلرخ ایرایی نیز توضیح داد: “حال گلرخ همچنان خوب نیست و روز به روز بدتر می‌شود و تا به امروز ده کیلوگرم وزن کم کرده است. مدام افت فشار دارد و در عین حال به شدت با محدودیت روبه‌رو شده است؛ خیلی نگران وضعیت گلرخ و آتنا هستیم، آنها طی این ده روز به غیر از تماس محدود امروز هیچ تماسی نداشتند.”

در پی قطع تماس‌های تلفنی آتنا دائمی و گلرخ ایرایی از هفته‌ی گذشته نگرانی های زیادی پیرامون وضعیت سلامتی آنان بخصوص خانم ایرایی که در اعتصاب غذا است شکل گرفته است. هرانا پیش‌تر در گزارشی از قطع تماس تلفنی این دو فعال مدنی خبر داده بود.
پیگیری های خانواده های این دو فعال مدنی به نتیجه مشخصی منتهی نشده است، مقامات زندان قرچک صرفا تایید کردند به دستور مسئولان مافوق تلفن‌های این دو تن به هفته‌ای یک‌بار کاهش یافته است. مسئله‌ای که در کنار تداوم اعتصاب خانم ایرایی و وضعیت نامناسب سلامتی خانم دائمی موجب نگرانی‌های زیادی شده است.
هرانا در گزارش پیشین خود وضعیت گلرخ ایرایی را وخیم گزارش کرده بود. به‌طوریکه گفته می‌شود او که حتی پیش از زندان از بیماری جدی رنج می برد، شب ۹ بهمن ماه دچار بی هوشی شده است، رسیدگی پزشکی به او در حد “پاشیدن آب به صورتش و زدن سیلی” گزارش شده است.
علیرغم گذشت زمان و وخامت حال این زندانی، کماکان مسئولان سازمان زندانها و نهادهای قضایی به سیاست بی توجهی نسبت به وضعیت و مطالبات قانونی این زندانی بی توجه به عواقب آن ادامه می دهند.
لازم به یادآوری است این دو فعال مدنی از تاریخ ۱۴ بهمن ماه دست به اعتصاب غذای اعتراضی در پی تبعید خود به زندان قرچک زدند، در تاریخ ۲۶ بهمن ماه جمعی از کنشگران مدنی زن، با انتشار نامه‌ای سرگشاده از این دو فعال حقوق بشر خواسته بودند برای حفظ “سلامتی” خود به اعتصاب پایان دهند، هر چند این درخواست مورد قبول خانم دائمی واقع شد اما خانم ایرایی پس از این درخواست ضرفا اعتصاب خود را از اعتصاب خشک به اعتصاب تر (نوشیدن مایعات علیرغم خودداری از خوردن غذا) تغییر داد.
گلرخ ابراهیمی ایرایی، مدافع حقوق بشر زندانی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ به همراه همسرش (آرش صادقی) بازداشت شد؛ وی سپس در اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر بدون حضور وی تایید شد.
خانم ایرایی، ۳ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل شده بود.

این فعال حقوق بشر با استناد به داستانی منتشر نشده در نقد سنگسار و با درنظرگرفتن سنگسار به عنوان مقدسات به توهین به مقدسات متهم شد. از دیگر مصادیق اتهامی وی میتوان به کشف حجاب و ترویج بی حجابی از طریق گذاشتن عکس‌های بدون روسری در کنار همسرش در فیسبوک، مخالفت با حکم قصاص، امضای بیانیه‌هایی در مخالفت با مجازات اعدام، شرکت در تجمعات حمایت از زندانیان سیاسی و دیدار با زندانیان سیاسی اشاره کرد.

خانم ابراهیمی ایرایی که پیش‌تر از بیماری دشواری رنج می‌برد بدون طی کامل دوره درمان راهی زندان شد و هم‌اکنون نیازمند رسیدگی پزشکی است.
گلرخ ایرایی به همراه آتنا دائمی در روز ۴ بهمن‌ماه سال جاری توام با ضرب و شتم از بند نسوان زندان اوین به زندان قرچک ورامین تبعید شدند.
او در حال حاضر مشغول گذراندن محکومیت خود در زندان است. با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز، حکم او از ۶۰ ماه به ۳۰ ماه کاهش یافت.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید