محمد صابر ملک رئیسی؛ خودداری مسئولان زندان از رسیدگی پزشکی به زندانی بیمار

برگرفته از سایت هرانا

محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل از مشکلات پزشکی از جمله مشکلات دستگاه گوارشی بدلیل اعتصاب غذای طولانی مدت رنج می‌برد، علی‌رغم مشکلات پزشکی، مسئولین زندان از رسیدگی پزشکی به این زندانی خودداری می کنند. پزشک بهداری زندان به آقای ملک رئیسی گفته است “تو را ویزیت نمیکنم، میخواستی اعتصاب غذا نکنی. باید قبل از اعتصاب به عواقب این کار فکر می‌کردی”.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسئولین زندان مرکزی اردبیل از زمان پایان اعتصاب غذا محمد صابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی این زندان، از اعزام وی به بهداری خودداری کرده‌اند.
گزارش شده طی روز های گذشته افسر نگهبانی به نام “شهبانی”، بصورت مکرر از اعزام محمد صابر ملک رئیسی به بهداری زندان جلوگیری کرده است.
ممانعت مسئولین زندان نسبت به درمان این زندانی تا جایی پیش رفته که حتی در زمانی که پس از بارها کارشکنی پرسنل زندان این زندانی موفق به دیدار با پزشک معالج در بهداری شد، پزشک مورد اشاره خطاب به این زندانی گفته است “من تو را ویزیت نمیکم، میخواستی اعتصاب غذا نکنی و باید قبل از اعتصاب به عواقب این کار فکر می‌کردی”.
محمدصابر ملک رئیسی پیش‌تر به دلیل اعتراض به محدودیت ها و اعمال فشار های مسئولین زندان و ضرب و شتم شدنش پس از یک دوره اعتصاب غذای طولانی مدت ۳۹ روزه در زندان حدود ۲۴ کیلو کاهش وزن پیدا کرد.
آقای ملک رئیسی پس از گذشت ۳۹ روز اعتصاب غذا و کم شدن ۲۴ کیلوگرم از وزن قبلی، همزمان با شروع اعتراضات سراسری در ایران با ارسال پیامی و تاکید بر اینکه “در چنین شرایطی اولویت آن است که توجهات گروههای مدنی و رسانه ها بر اعتراضات سراسری در ایران متمرکز بماند” به اعتصاب غذای خود پایان داد.
این زندانی در زمان این اعتصاب به قرنطینه زندان مرکزی اردبیل منتقل شده بود، فشار بر محمد صابر ملک رئیسی برای پایان دادن به اعتصاب غذا و تن دادن به پذیرش شرایط زندان در حدی بود که حتی فروشگاه زندان از دادن بطری آب معدنی به این زندانی خودداری کرد و فروختن آن را منوط به اعلام پایان اعتصاب کرده یود.
در روزهای اعتصاب، وضعیت آقای ملک رئیسی مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت در حدی که ترند حمایت از او در توئیتر به ترند اول از ایران تبدیل شد.

محمد صابر ملک رئیسی در ششمین روز از اعتصاب غذا طی نامه ای شرح آنچه گذشت و مطالبات خود را نوشته است و تلاش کرده مسببان بی قانونی در زندان اردبیل را معرفی نماید.

این زندانی جوان هزاران کیلومتر دورتر از خانواده خود در زندان اردبیل حیس در تبعید خود را سپری می کند و به دلیل دوری مسافت اساسا ملاقات با خانواده نداشته و تنها راه ارتباطی او تماس تلفنی محسوب می شود، مسئولین زندان با محروم کردن این زندانی از حق تماس تلفنی منظم و ملاقات با خانواده اش این موارد را وسیله ای برای اعمال فشار بر او قرار داده اند.

پیش‌تر زندانیانی چون ماهرکعبی، علی پژگل و نوراحمد حسن زهی نیز طی نامه ای سرگشاده ای در دفاع از وضعیت محمد صابر  از کمیساریای حقوق بشر آقای زید و گزارشگر ویژه حقوق بشر خانم اسما جهانگیر خواستند تا از دولت ایران بخواهند به سرکوب اقلیت های ملی و مذهبی در ایران خاتمه بخشد.

 این زندانی سیاسی، که در نوجوانی بازداشت شده، در هشتمین سال حبس در تبعید خود در زندان اردبیل، نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور نوشت. آقای رئیسی در این نامه با تاکید بر اینکه روز هشتم دی ماه به مدت ۱۴ ساعت در هوای سرد اردبیل با دستبند و پابند در حیاط این زندان به میله بسته شده است، از وضعیت بحرانی خود ضمن تحمل حبس در تبعید شکایت و از اعتصاب غذای اعتراضی خود خبر داده بود.

شایان ذکر است، محمد صابر ملک رئیسی سال گذشته بعد از یک اعتصاب غذای ۲۰ روزه، در دو رنجنامه خطاب به خانم اسما جهانگیر با عنواین «از تخت شکنجه ای به نام “معجزه” تا تهدید به اعدام» و «شبها تا صبح بازجویی همراه با شکنجه میشدم» از شرح مظالم بر خود رفته گفته بود و از این کارشناس سازمان ملل خواستار رسیدگی به وضعیت خود و سایر زندانیان عقیدتی در ایران شده بود.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید