ایران تریبونال: پرونده محمود هاشمی شاهرودی به داستان آلمان تسلیم شد


برگرفته از سایت اخبار روز
پنج‌شنبه  ۲۱ دی ۱٣۹۶ -  ۱۱ ژانويه ۲۰۱٨

ایران تریبونال از ده روز پیش از زمانی که از حضور محمود هاشمی شاهرودی، رئیس سابق قوه قضائیه جمهوری اسلامی در بیمارستان هانور در آلمان با خبر شد، به اقدامات وسیعی برای پیگیرد قانونی و قضائی او دست زد. کمیته دیده ‏بان ایران تریبونال همراه با تیمی از حقوقدانان ایران تریبونال، نحوه‏ و چگونگی پیش‏برد کار را بررسی کردند. نتیحه‏ای این شد، به دلیل اینکه شاهرودی در کشور آلمان مرتکب جرم نشده و شهروند این کشور نیست، او باید طبق قوانین حقوقی بین‏المللی که آلمان نیز آنرا پذیرفته است، به جرم جنایت علیه بشریت تحت پیگرد قرار گیرد. از سال ١٣٧٨ تا ١٣٨٨ که شاهرودی در راس قوه قضائیه بوده است، ضابطین و نهادهای تابع قوه قضائیه از جمله دادستان وقت، سعید مرتضوی، نیروی انتظامی و سایر نهادهای سرکوب، اعمال مجرمانه زیادی انجام داده‏اند. تمام این اعمال تحت نظر شاهرودی بوده و او با آگاهی به این جرائم مانع انجام آنها نشده و حتا در مواردی هم تشویق و حتی هیاتی متشکل از دری نجف آبادی، رئیسی و پورمحمدی را نیز برای برخورد با معترضات و دستگیرشدگان منصوب کرد. با بررسی‏های حقوقی که انجام شد، تیم حقوقی به این نتیجه رسید که تمرکز خود را روی کهریزک که معادل جنات علیه بشریت محسوب می‏شود، قرار دهد و جنایت‏های دیگری را هم که در دوران شاهرودی انجام گرفت، هم‏راه با آن مطرح نماید.
هم‏زمان با تهیه مقدمات کار، اسناد و لوایح حقوقی و ایجاد ارتباط میان شاهرودی و جرایم انجام گرفته در زمان ریاست او بر قوه قضائیه، به ویژه در کهریزک، با شماری از جوانانی که در آن سال‏ها در کهریزک شکنجه شدند و خانواده‏ایی که فرزندان و عزیزانشان در آن دوران در جریان اعتراضات و یا در زندان کشته و اعدام شدند، تماس گرفته شد. مجموعه وسیعی شکایت از شاکیان به تدریج دریافت و ترجمه شد و وکلای آلمانی که پذیرفته بودند به طور رایگان با ما همکاری کنند، پرونده هاشمی شاهرودی را صبح روز چهارشنبه ١٠ ژانویه ٢٠١٨ تسلیم دادستانی آلمانی کردند.

جدیدا اطلاعیه‏ای به دو زبان انگلیسی و فارسی منتشر شده است که نام و لوگوی ایران تریبونال در کنار چندین سازمان حقوق بشری قرار گرفته است. ایران تریبونال در جریان این اطلاعیه نبوده و با آن مشورت نشده است. ایران تریبونال، به عنوان یک دادگاه مردمی مستقل عمل می‏کند و وارد هیچگونه اتحادی نمی‏شود. از این رو، از نویسندگان نامه رسما درخواست می‏کنیم نام ایران تریبونال را از این بیانیه حذف کنند.

ایران تریبونال
١٠ ژانویه ٢٠١٨ 
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید