گزارشی از آخرین وضعیت چهار زندانی اعتصابی در کرج و اردبیل / صدا

برگرفته از سایت هرانا

از چهار زندانی عادی که در زندانهای رجایی شهر و اردبیل دست به اعتصاب غذا زده بودند، دو زندانی به اعتصاب خود پایان دادند، از وضعیت یک زندانی اطلاع جدیدی در دست نیست و زندانی چهارم به نام “محسن رضایی” کماکان علیرغم وضعیت نامساعد پزشکی به اعتصاب خود ادامه می دهد. محسن رضایی با ارسال فایل صدایی به قصد افکار عمومی به شرح سرگذشت خود بخصوص شکنجه هایی که تحمل کرده است پرداخته.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، “سید حسن حسینی“، زندانی که مدعی است قربانی فعالیت باندهای مافیایی درون زندان و کینه جویی مسئولینی که در فعالیت این باندها منفعت دارند شده است و از روز ۵ مردادماه ۱۳۹۶، دست به اعتصاب غذا زده بود، روز ۷ مردادماه، پس از انتقال به اندرزگاه هفت سالن ۱۹ زندان رجایی شهر اعتصاب غذای اعتراضی خود را پایان داد.
اندرزگاه ۷ بند معروف به نام متادونی ها است که وی به انجا منتقل شده است.
یک منبع مطلع در مورد وضعیت آقای حسینی به گزارشگر هرانا گفت: “مددکاری به حسن گفته پرونده ات داخل استیضانه یعنی داخل نوبته برای اعدام، رئیس زندان (مردانی) هم بهش گفته دیگه نوبت تو هم داره میشه.”
گفتنی است که آقای حسینی مورخ ۴ تیرماه ۱۳۹۶، اقدام به خودکشی ناموفقی داشت. وی محکوم به اعدام است و پس از اینکه روز ۳ مردادماه به سوئیت اندرزگاه ۵ تبعید شد دست به خودکشی زد.
این زندانی که از یکسال پیش در سلولهای انفرادی و بندهای بسته این زندان نگهداری شده است مدعی است قربانی درگیری باندهای مافیایی درون زندان که از حمایت بعضی از مسئولین زندان برخوردار هستند شده است.
همزمان با این زندانی، یک زندانی دیگر به نام “عباس طاهری” فرزند قادر نیز مورخ ۷ مردادماه، در سوئیت اندرزگاه ۵ دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود که از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.
علاوه بر دو زندانی مورد اشاره زندانی محکوم به اعدام دیگری به نام “محسن رضایی” در زندان رجایی شهر کرج، از تاریخ ۲۶ تیرماه سال جاری دست به اعتصاب غذا زده است.
یک منبع مطلبع در مورد وضعیت پزشکی آقای رضایی به گزارشگر هرانا گفت: “محسن دیگه رو پاهای خودش نمیتونه بایسته حتی برای تلفن هم باید زیر بغلهاشو بگیرند ببرنش، فشار خون اش هم روی ۸ و بسیار ضعیف و نحیف شده. دکتر به خود او گفته اگر نیم درجه فشارت پایین تر بیاد به حالت اغما خواهی رفت”.
تاکنون مسولین زندان هیچگونه واکنش یا رسیدگی نسبت به وضعیت این زندانی نداشته اند.
آقای رضایی که از سال ۸۹ در زندان به سر می برد در رابطه با چرایی اعتقاد خود به مستدل نبودن حکم صادره و زمینه اعتراضی او، در نامه ای که به هرانا ارسال کرده آورده است ” ۸ساله که بیگناه در زندانم یکسال تو انفرادی نگهم داشتند تا از دنیای بیرون بیخبر باشم وشواهد کذب و دروغین رو در کنا هم چیدند و منو گناهکار جلوه دادند و شهادتهاییکه توی پرونده هستش که اصلا شاهدی براش وجود نداره ولی باسم شاهدهای خیالی مدرک سازی کردند ودر نهایت حکم قصاص دادند ۸ساله که میخوام شهودین رو ببینم (اخه کجای قانون هست که شاهد بدونه حضور فیزیکی در دادگاه شهادتش مورد قبول گردد) شاید همچین شاهدهایی اصلا وجود نداشته باشد و ساختگیست چون اصلا حضور ندارند.”
آقای رضایی که مدعی است برای اخذ اقاریر اجباری در دوره بازداشت توسط نیروی انتظامی شکنجه شده است، در توصیف شکنجه هایش می گوید: “در یکسالی که در اگاهی بودم بسیار شکنجه دیدم، کشیدن ناخن شصت پایم که عفونت شدید کرد چون در انفرادی بودم ویکی از  دنده هام  شکست زیر شکنجه که مدت زیادی تنفس م بسیار مشکل بود وبسیار سختی کشیدم بخیه هایی در دهانم بابت جراحی لثه که چندروز قبل از این اتفاقات انجام شده بود وبخیه ها مانده بود بدون رسیدگی به بخیه ها یکسال ماند وصورتم بسیار ورم کرده بود واصلا هرچه میگفتم که این بخیه ها باید کشیده شود اصلا ترتیب اثر ندادند که خودم با قاشق پلاستیکی بعد از یکسال به زحمت کشیدمشان که عفونت شدیدی کرده بود بعد از دادگاه اولم سکته کردم ویکسال بعد دومین سکته رو زدم که سه ماه نابینا بودم وحرکت نداشتم وبعد مشکلات کبد بهم روی اوردوبعد معده وروده ودر تاریخ ۹۶/۴/۲۹سکته سوم که الان وصعیت خوبی ندارم”
محسن رضایی با ادعای اعمال نفوذ در پرونده، شکنجه های اعمال شده و تضییع حقوق خود از ۲۶ تیرماه، علیرغم وضعیت سلامتی بسیار نامناسب دست به اعتصاب غذا زده است و برای رسیدگی به پرونده اش در شعبه ای دیگر که بیم تبانی و نفوذ نباشد پافشاری می کند.
آقای رضایی با ارسال فایل صدایی به قصد افکار عمومی به شرح سرگذشت خود بخصوص شکنجه هایی که تحمل کرده است پرداخته.
از سوی دیگر در زندان اردبیل یک زندانی به نام “افشین ولی پور” فرزند اسدالله که روز پنج شنبه ٢٩ تیرماه، پس از اعتراض به مسولان زندان به بند قرنطینه این زندان تبعید شده بود و دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد، روز گذشته به اعتصاب غذای خود پایان داده است.
این زندانی پس از انتقال به بند انظباطی قرنطینه هشت زندان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.
این زندانی پیش تر در بند جوانان این زندان نگهداری می شد و در حال حاضر نیز با قرار بازداشت از بابت اتهام “تهدید” در زندان و بند انظباطی قرنطینه هشت به سر می برد.
نمایشگر ویدیو
00:00
00:21
04:19
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید