گزارشی از خودکشی زندانیان در زندان سراوان

برگرفته از سایت هرانا

گزارش می شود زندانیان محبوس در زندان مرکزی سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط نامناسب زندان و نبود رسیدگی های بهداشت روان بصورت پر شماری هر ساله دست به خودکشی می زنند.
به گزارش هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ؛ شرایط نامناسب محیطی و رفتاری در زندان مرکزی سراوان از جمله بدرفتاری های مکرر با زندانیان، بازرسی هایی منظم با سختگیریهای مضاعف همراه با از بین بردن وسایل زندانیان وضعیت نامناسبی در این زندان ایجاد کرده، در حدی که برخی از زندانیان تحمل آن را “خارج از توان” می دانند.
این نهاد مدافع حقوق بشر که در منطقه بلوچستان فعالیت می کند در گزارش خود مدعی شده “بخاطر سختگیری ها کمتر گزارشهای آن رسانه ای می شوند قریب به ۴۰ زندانی در یک سال گذشته به اشکال مختلف “اقدام به خودکشی” کردند.”
این نهاد بعنوان تازه ترین مورد از رفتارهای خارج از عرف در این زندان به نقل از منابع خود خبر داد که گارد بازرسی بند یک زندان سراوان روز شنبه ۱۰ تیر ماه حین بازرسی در این بند “تمام زندانیان را چند ساعت در هواخوری با دمای بالای ۵۰ درجه نگهداشتند و خودشان داخل بند به بازرسی وسایل زندانیان پرداختند که تمام وسایل زندانیان را “به هم ریخته” و سایل شخصی زندانیان از جمله ” شامپو، پودر رختشویی، دفتر خاطرات، ملافه، لباس و… زندنیان را جمع آوری کردند”.
بازرسان همچنین خوراکی های زندانیان از جمله :” کمپوت، آب میوه، تخمه و دیگر خوراکی های” زندانیان را برای خود برداشته و خورده اند که زندانیان از آن بعنوان “دزدی” نام برده اند.

به گفته این سازمان:” سختگیری های وحشیانه” مسئولین زندان باعث آمار بالای خودکشی در زندان سراوان شده که آمار خودکشی تقریبا به ۴۰ نفر رسیده، که اسامی برخی از زندانیانی که به علت این “سختگیری ها ” خودکشی کرده اند را ” رفیق رسولی ۲۶ساله، جعفر نرانی ۳۵ساله، محمدگل گمشادزهی ۲۳ساله، حبیب اله نصرت زهی۲۷ ساله ، نواب آزادی ۲۴ ساله، شیخ محمدشیخ زاده۲۱ساله، سعید بارانزهی ۲۳ ساله” اعلام کرد.

همچنین گزارش شده در ندامتگاه سراوان هیچگونه “کلاس آموزشی و تربیتی ” وجود ندارد و از طرفی “شربت متادون، قرص های روانگردان و نشئه آور مثل: “کلوناز، دیازپام، الپرازلام و… و انواع مواد مخدر از جمله: شیشه، کریستال، تریاک، خشیش وهروئین درتمام بندها موجود و خرید فروش میشود و هیچگونه اقدام موثری برای جمع آوری و ریشه کن کردن این مواد نشئه آور انجام نگرفته است. اعتراض دیگر زندانیان در این مورد نیز با “قرنطینه، شکنجه و تهدید” از طرف مسئولین مواجه می شود”.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید