ابراز نگرانی عفو بین‌الملل از «ناپدید شدن» پنج شهروند کُرد

amnesty-logo.jpgبرگرفته از سایت عصرنو

چهار شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ - ۰۵ ژوييه ۲۰۱۷رادیو فردا: سازمان عفو بین‌الملل، با انتشار بیانیه‌ای از «ناپدید شدن شهروندان کرد» و «برخوردهای انتقام‌جویانه با خانواده آنان» انتقاد کرد و خواستار توقف این گونه اقدامات شد.

این نهاد مدافع حقوق بشر، از درگیری مسلحانه‌ای میان مأموران سپاه پاسداران و چند تن از اعضای حرب کومله در اوایل تیرماه خبر داده که در جریان این درگیری رامین حسین‌پناهی یکی از اعضای حزب کومله در شهر سنندج بازداشت شده اما محل نگهداری او نامعلوم است.

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است که یک روز پس از بازداشت رامین حسین‌پناهی، مأموران سپاه پاسداران به منزل پدر و مادر او یورش برده و برادر او افشین حسین‌پناهی و نیز سه تن دیگر از بستگان او به نام‌های انور حسین‌پناهی، احمد حسین‌پناهی و زبیر حسین‌پناهی را بازداشت کرده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید هیچ‌یک از این افراد در درگیری با مأموران سپاه نقشی نداشته و تنها با اهداف «انتقام‌جویانه و ایجاد فضای رعب و وحشت» بازداشت شده‌اند.

به گفته این نهاد مدافع حقوق بشر، بازداشت این افراد همراه با خشونت صورت گرفته و سرنوشت و محل نگهداری آنان نامعلوم است.

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است که خانواده رامین حسین‌پناهی نسبت به احتمال «شکنجه و اعدام فراقضایی» او به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

رها بحرینی پژوهشگر امور ایران در عفو بین‌الملل در این باره به رادیو فردا گفت:

«رامین حسین‌پناهی و چهار عضو دیگر خانواده او نزدیک به ده روز است که در بازداشت به سر می‌برند و هیچ اطلاعاتی دربارهٔ سرنوشت و محل نگهداری آنان در دست نیست. خانواده‌های نگران آنها به دفاتر مختلف دولتی در شهرهای سنندج، قروه و دهکلان در استان کردستان مراجعه کردند اما مقامات حاضر به تأیید بازداشت یا اعلام محل نگهداری آنان نشدند و در عوض خانواده‌ها را مورد انواع دشنام‌ها و تهدیدها قرار دادند».

رها بحرینی افزود: «براساس قوانین بین‌المللی زمانی که مقام‌های یک کشور دربارهٔ بازداشت افراد، نه حاضر به تأیید بازداشت شوند نه حاضر به اعلام سرنوشت و محل نگهداری آنان، مرتکب جرم ناپدیدشدگی اجباری شده‌اند و طبق قوانین بین‌المللی این جرمی بسیار سنگین است و افراد را در معرض خطر جدی اعدام فراقضایی، شکنجه و سایر موارد جدی نقض حقوق بشر قرار می‌دهد».

عفو بین‌الملل از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است که دربارهٔ سرنوشت و محل نگهداری رامین حسین‌پناهی و بستگان بازداشت‌شده او اطلاع‌رسانی کنند.

این نهاد مدافع آزادی بیان همچنین خواستار دسترسی رامین حسین‌پناهی، شهروند کرد، به وکیل مدافع و امکانات پزشکی مناسب و نیز برخورداری او از یک محاکمه عادلانه بدون توسل به مجازات اعدام شده‌اند.

عفو بین‌الملل در ادامه بیانیه خود از وقوع یک درگیری میان اعضای حزب کومله با نیروهای سپاه پاسداران در سنندج در روز دوم تیرماه خبر داد که بر اساس این گزارش، در جریان این درگیری، سه عضو کومله کشته شدند و نفر چهارم، رامین حسین‌پناهی در این درگیری زخمی شده و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

افراد کشته‌شده، حامد سیف‌پناهی، بهزاد نوری و صباح‌حسین‌پناهی نام دارند.

بر اساس این گزارش، مأموران سپاه پاسداران خانواده این سه شهروند کشته‌شده را تهدید کرده‌اند که از برگزاری هرگونه مراسم ختم و عزاداری برای این افراد خودداری کنند.

کومله از گروه‌های مخالف و مسلح جمهوری اسلامی ایران در منطقه کردنشین ایران است.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید