یکی از معدنچیان: با ایمنی صفر کار می کردیم

• یکی از معدنچیان می گوید: بارها عدم ایمنی محیط کار را به مسئولان تذکر دادیم، اما هر کسی اعتراضی می‎کرد از کار اخراج می‎شد. او می گوید: ۱۷ تا ۱۸ ماه طلبکار هستیم و حقوق نگرفتیم ...

برگرفته از سایت اخبار روز

پنج‌شنبه  ۱۴ ارديبهشت ۱٣۹۶ -  ۴ می ۲۰۱۷


دولت روحانی، وزیر کارش علی ربیعی و سایر مسئولین ریز و درشت، حادثه ی مرگبار معدن یورت استان گلستان را به نمایشی از کارگردوستی خود در آستانه ی انتخابات تبدیل کرده اند. حرف های یکی از معدنچیان یورت اما بسیار تکان دهنده و افشاگرانه است.

این معدنچی می گوید: ۱۸ ماه حقوق ما را پرداخت نکردند. وی می افزاید: از سال ۱۳۹۲ تا کنون مسئولان مربوطه حقوقها را به صورت کامل واریز نکردند و در هر سال سه تا چهار ماه از حقوق ما را نپرداختند.
رضا محمودی پارسیان با بیان اینکه این مسیر تونل در گذشته نیز از ایمنی مناسبی برخودار نبود، اظهار داشت: ما بارها این مسئله را به مسئولان مربوطه معدن در شهرستان و استان اعلام کرده بودیم.
وی می گوید: متاسفانه تاکنون هیچ گونه عکس‌العملی از سوی مسئولان انجام نشده بود، او می افزاید: این تونل به صورت یک‌طرفه و محوطه بسته است و وقتی انفجار صورت می‌گیرد همه موجودات زنده در تونل بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست می‌دهند.
این کارگر معدن با بیان اینکه تنها حقوق ۷٣۰ تا ۷۷۰ هزار تومان برای یک کارگر معدن در سال‎های گذشته در نظر گرفته می‎شد، گفت: امسال این میزان به ٨۰۰ هزار تومان رسیده است.
محمودی‎پارسیان ادامه داد: از سال ۱٣۹۲ تاکنون مسئولان مربوطه حقوق‌ها را به صورت کامل واریز نکردند و در هر سال ٣ تا ۴ ماه از حقوق ما را نپرداختند.
وی گفت: این در حالی بود که در هر سال ٣ ماه از بیمه ما را پرداخت می‎کردند و براساس قانون نیاز بود که این‌ها در طول سال ما را بیمه می‎کردند و این حق ما معدنچیان بود.
این کارگر معدن با بیان اینکه معدنچیان در ۲ کارگاه و در هر شیفت ۱۶ ساعته فعالیت می‎کردند، افزود: به صورت متوسط در هر کارگاه ٨ نفر مشغول به فعالیت بودند.
این کارگر معدن با بیان اینکه از روز گذشته بوی گاز در معدن استشمام می‎شد، افزود: این موضوع به مسئولان توزیع داده شده بود ولی در محل کارگاه یک دستگاه گاز برای سنجش گاز در معدن وجود نداشت.
محمودی پارسایی با بیان اینکه این تونل‎ها راه دیگری ندارند و در مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه اکسیژن به اتمام می‎رسد، افزود: بارها این موضوع را تذکر دادیم اما هر کسی اعتراضی می‎کرد از کار اخراج می‎شد.
وی با بیان اینکه باید با ایمنی صفر به کار خود ادامه می‎دادیم، افزود: ۱۷ تا ۱٨ ماه طلبکار هستیم و حقوق نگرفتیم چرا که در هر سال ٣ تا چهار ماه از حقوق ما را پرداخت نکردند. 
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

1 نظر

  1. به امید روزی که سرمایه داری نابود شود.

دیدگاه تان را وارد کنید