عفو بین الملل: تعلل در انتقال آرش صادقی به بیمارستان، بیرحمانه، غیرانسانی و توهین آمیز است

برگرفته از سایت هرانا

سازمان عفو بین الملل روز جاری با صدور بیانیه ای ضمن اعلام وخامت حال آرش صادقی بعد از ۷۱ روز اعتصاب غذای اعتراضی، از مقامات ایران خواست این زندانی را فورا به بیمارستان منتقل کنند و جان او را به خطر نیاندازند. آخرین پیگیری های هرانا بیانگر آن است، برخلاف اظهارات روز گذشته دادستان تهران، آرش صادقی کنشگر مدنی که روز گذشته در هفتادودومین روز از اعتصاب غذای اعتراضی اش با مرخصی همسرش خانم ایرایی به این اعتصاب پایان داد، هم‌چنان با وخامت حالش به بیمارستان منتقل نشده و در زندان اوین نگهداری می شود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در بیانیه عفو بین الملل به نقل از فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و شمال افریقا این سازمان آمده است: “تعلل در انتقال آرش صادقی به بیمارستان، بیرحمانه، غیرانسانی و توهین آمیز است. وضعیت آرش صادقی وخیم بوده و بایستی تحت درمان تخصصی برای نجات جانش بدون اتلاف وقت قرار گیرد. عدم انتقال وی به بیمارستان توسط مقامات ایران، بی رحمی و بازی با زندگی اوست و بایستی تحت قوانین بین المللی اجازه دسترسی او به مراقبت های پزشکی را فراهم کنند.”

آقای لوتر همچنین تاکید کرد: “رفتار مقامات ایران با آرش صادقی تاکنون اسفناک بوده است. در ابتدابه طور غیرعادلانه او را زندانی کردند، سپس به اعتراض قانونی او نسبت به بازداشت همسرش برای هفته ها توجهی نکردند و درحال حاضر نیز مانع رسیدگی پزشکی اورژانسی به او می شوند. بایستی روند در خطر گذاشتن جان او را متوقف و فورا دستور انتقال او به بیمارستان را صادر کنند.”

آخرین پیگیری های هرانا بیانگر آن است، آرش صادقی کنشگر مدنی که روز گذشته در هفتادودومین روز از اعتصاب غذای اعتراضی اش با مرخصی همسرش خانم ایرایی به این اعتصاب پایان داد، هم‌چنان با وخامت حالش به بیمارستان منتقل نشده و در زندان نگهداری می شود. این عدم انتقال به بیمارستان درحالی ادامه می باید که دادستان تهران از دستور انتقال این زندانی به بیمارستان خبر داده بود.

این خبرگزاری گزارش کرده بود، سحرگاه روز جاری آرش صادقی به دلیل حالت تهوع شدید، بالا آوردن خون و درد معده به بهداری زندان اوین منتقل و پس از تزریق داری ضد تهوع و ضد درد معده به بند بازگردانده شد.

آقای صادقی که ظرف روزهای اخیر، دچار التهاب و عفونت شدید ریه و سرفه مداوم شده است، از مشکلاتی هم‌چون؛ افت فشار شدید، کاهش وزن شدید و لاغری مفرط، تپش قلب و وضعیت خطرناک قلبی، تنگی نفس، حالت تهوع، بالا آوردن لخته خون و در مقاطعی خون، غلظت خون بالا و خطر ایست قلبی، خطر به کما رفتن در اثر قند خون بالا، مشکلات کلیه و همچنین احتمال سوراخ شدن معده وی و احتمال خونریزی معده در خواب و خطر به کما رفتن و حتی فوت آرش صادقی، بریده بریده گفتن کلمات، پوسته پوسته شدن پوست بدن، بی خوابی رنج میبرد که همگی از عوارض اعتصاب غذاست.
هرانا پیش از این گزارش کرده بود، جواب دقیق آزمایشات انجام شده بر روی کلیه ها و روده آرش صادقی نشان می دهد که کلیه های وی به دلیل کمبود آب، جمع شده و کلیه راست ۷۰ درصد و کلیه چپ ۲۰ درصد دچار آسیب دیدگی شده اند. به گفته پزشک، کلیه سمت راست در آینده مثل سابق کارایی نخواهد داشت.
همچنین نتیجه آزمایش بر روده وی از چسبندگی شدید روده خبر می دهد که پزشکان گفته اند اگر وضع روده به همین شکل ادامه پیدا کند خونریزی را در پی خواهد داشت.

طبق گزارشی که پزشک قانونی پس از معاینه دقیق آرش صادقی گزارش کرده خطر به کما رفتن و حتی فوت وی وجود دارد.

لازم به یادآوری است، آرش صادقی که در سالن ۱۰ بند ۸ زندان اوین مشغول تحمل ۱۹ سال محکومیت حبس خود است، هم‌زمان با بازداشت همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی جهت اجرای شش سال حکم حبس، با نگارش نامه‌ای ضمن غیرقانونی خواندن این اقدام، اعلام اعتصاب غذای اعتراضی کرد.
این زندانی عقیدتی مدتی بعد، در نامه‌ای سرگشاده به  ذکر مستند موارد حقوقی نقض شده در فرآیند بازداشت، بازجویی، تشکیل دادگاه و صدور حکم و سپس اجرای آن در پرونده همسرش پرداخت.
گلرخ ابراهیمی ایرایی، صبح روز سوم آبان ماه بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

روز گذشته، با مرخصی گلرخ ایرایی از بند نسوان (زنان) زندان اوین، آرش صادقی در هفتادودومین روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود در بند هشت این زندان پایان داد.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید