گزارشی از آخرین وضعیت زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا

برگرفته از سایت هرانا

هفت زندانی سیاسی در زندان اوین و ندامتگاه مرکزی کرج از سه تا بیش از یک‌ماه در اعتصاب غذا اعتراضی به‌سر می‌برند و وضعیت جسمانی آن‌ها به سرعت رو به وخامت است. وحید صیادی نصیری در سی‌وچهارمین روز، آرش صادقی در بیست‌وششمین، مهدی و حسین رجبیان در بیست‌ودومین، علی شریعتی (در بیمارستان) در نوزدهمین، امیر (علی) امیرقلی در سومین روز، همگی در زندان اوین و مرتضی مرادپور در بیست‌وپنجمین روز در سلول انفرادی در ندامتگاه مرکزی کرج در اعتصاب غذا هستند. هم‌چنین آلودگی هوای تهران و سم‌پاشی بندهای زندان به شدت وخامت حال زندانیان در اعتصاب غذا افزوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وحید صیادی نصیری، آرش صادقی، مهدی و حسین رجبیان، علی شریعتی، امیر (علی) امیرقلی و مرتضی مرادپور در زندان‌های اوین و ندامتگاه مرکزی کرج با تاریخ‌های متغیری از سه تا سی‌وچهار روز در اعتصاب غذا اعتراضی به‌سر می‌برند.

در بند ۴ زندان اوین وحید صیادی نصیری در سی‌وچهارمین روز اعتصاب غذا به‌سر می‌برد و تاکنون چندین بار به دلیل وخامت حالش به بهداری منتقل و از تزریق سرم خودداری کرده است. این زندانی سیاسی که از ابتدای اعتصاب تاکنون ۱۵ کیلوگرم (از ۹۳ کیلو به ۷۸) کاهش وزن داشته، روز گذشته آقای جاجیلو دادیار زندان با او دیدار کرده، اما علاوه بر خواسته قبلی، خواستار بازگشت به بند هشت و همراه دوستانش را نیز به شرایطش برای پایان اعتصاب اضافه کرده ازین‌رو اعتصاب غذایش تداوم دارد.
وحید صیادی نصیری از تاریخ ۲۵ مهرماه، در اعتراض به ۱۳ ماه بلاتکلیفی پرونده خود در اعتصاب غذا به سر می برد. این زندانی سیاسی با اتهامات «توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» در دادگاه بدوی به ۸ سال حبس محکوم شد. اما با گذشت ۱۳ ماه از تاریخ صدور حکم اولیه و اعتراض وی، هنوز هیچ حکمی از دادگاه تجدیدنظر دریافت نکرده است. وی از شش روز پیش به طور تنبیهی از بند هشت به بند چهار زندان اوین منتقل شد.
آرش صادقی که در بیست‌وششمین روز از اعتصاب خود در بند هشت زندان اوین به‌سر می‌برد، روز جاری با فشار خون ۹ روی ۶، دچار بی‌هوشی شده و در بهداری زندان حدود یک‌ساعت زیر دستگاه اکسیژن قرار داشته است. هم‌چنین نبض وی کند می‌زند. اما با این حال در گزارش روز جاری بهداری با حذف احتیاح این زندانی به دستگاه اکسیژن، فشار او را “عمدا” ۱۰ روی ۸ ثبت کرده‌اند و از ارسال نامه‌ از سوی او در همین رابطه جلوگیری بعمل آمده است.

پزشکان بهداری برای آقای صادقی اعزام به بیمارستان توصیه کرده‌اند، اما این زندانی سیاسی شروط اعزام را عدم تزریق سرم و نپوشیدن لباس زندان به‌ همراه دستبند و پابند اعلام کرده است. از پذیرش یا عدم پذیرش این شروط توسط مسئولین زندان، اطلاعی در دست نیست.

این کنشگر مدنی زندانی که خود مشغول تحمل ۱۹ سال محکومیت حبس است، از روز سوم آبان‌ماه در اعتراض به بازداشت همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی جهت تحمل ۶ سال حبس، دست به اعتصاب غذا زده است.
مرتضی مرادپور، زندانی سیاسی که در بیست‌وپنجمین روز اعتصاب غذا به سر می‌برد، درسلول انفرادی ندامتگاه کرج نگهداری شده و از «ناراحتی قلبی» رنج می برد.
آقای مرادپور طی مکالمه تلفنی که از سوی دادیار ناظر زندان تبریز فراهم شده بود به مادرش اظهار داشته چند روزی است از «ناراحتی قلبی» رنج می برد و از «امکان استحمام و دسترسی آسان به آب نوشیدنی و عدم استفاده قند و نمک» محروم است. به گفته وی «سربازان وظیفه از ترس تنبیه مسئولان زندان حتی از رساندن آب کافی امتناع می کنند.»
این زندانی سیاسی که از روز ۴آبان در اعتراض به «عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادیش» در اعتصاب غذا بسر می برد، به همراه رسول رضوی و پس از اعلام اعتصاب غذا بدون حکم قضایی از زندان مرکزی تبریز به ندامتگاه کرج تبعید شد و تا پیش از این تماس از ملاقات و تماس محروم بود.
در مورد وضعیت جسمانی دو برادر هنرمند، مهدی و حسین رجبیان نیز گزارش رسیده؛ مهدی رجبیان به دلیل خونریزی معده  طی روزهای گذشته به بیمارستان طالقانی منتقل شد، اما بدون درمان مناسب، شب گذشته به زندان بازگردانده شده و حسین با عفونت کلیه چپ، هر دو در بند هفت زندان اوین نگهداری می‌شوند.
روز چهارشنبه هفته جاری (۲۶ آبان)، آقای حاجیلو دادیار زندان با انتقال مهدی رجبیان به بند هفت به دیدار آن‌ها رفته بود. اما علی‌رغم وعده وی برای پیگیری خواسته این دوبرادر، آن‌ها اعلام کردند تا زمان عملی شده این وعده به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهند. از سوی دیگر به دلیل عدم اعزام حسین رجبیان به بیمارستان، هردوی آن‌ها تهدید به «اعتصاب غذای خشک با دوختن دهان» کرده‌اند.
این دو برادر هنرمند زندانی که به طور تنبیهی از هم جدا شده و در بندهای هفت و هشت این زندان نگهداری می شدند، از روز جمعه ۷ آبان در اعتصاب غذا هستند.
هم‌چنین اعتصاب غذای علی شریعتی تداوم داشته و نوزدهمین روزخود را پشت‌سر گذاشته است. وی طی روزهای گذشته به بیمارستان طالقانی منتقل شده و هم‌چنان بستری است.
این فعال سیاسی، روز دهم آبان‌ماه «درحال انجام کار اداری در شهرداری» بازداشت و برای تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکومیت خود به بند هشت زندان اوین منتقل شد و از بدو ورود در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب غذا زده است.
امیر (علی) امیرقلی دیگر زندانی سیاسی است که از روز چهارشنبه ۲۶ آبان‌ماه به زندانیان در اعتصاب غذا پیوسته است.
آقای امیرقلی دلایل اعتصابش را «عدم امنیت جانی، عدم رسیدگی مسئولین به درگیری و ضرب‌وشتم وی، عدم رسیدگی پزشکی بر جراحات وارد شده، عدم تفکیک جرائم زندانیان و عدم رسیدگی به وضعیت زندانیان در اعتصاب» اعلام کرده است.
روز جاری یک منبع نزدیک به امیر امیرقلی به گزارشگر هرانا گفت: گونه اش را بخیه نکردند و حتی باند هم در اختیارش نگذاشتند. با وجود اینکه فیلم درگیری را از دوربین چک کردند اما زندانی خاطی تنبیه نشده و به شکایت امیر هم رسیدگی نشده است.

محمدعلی طاهری، دیگر زندانی عقیدتی است که از سرنوشت وی و همچنین تداوم اعتصاب غذای وی که در ماه گذشته به تایید وکیل ایشان نیز رسید اطلاعی در دست نیست. با توجه به بی خبری طولانی مدت از وضعیت نامبرده و عدم دسترسی وکلا به ایشان هرانا بصورت مستقل در مورد وضعیت جسمی نامبرده و همچنین اعتصاب غذای او نمی تواند اظهار اطلاع کند.

هم‌چنین از وضعیت صبری حسن پور زندانی سیاسی با بیماری قلبی که از روز چهارشنبه ۲۶ آبان، به دلیل تبعید به بند چهار زندان اوین اعلام اعتصاب دارو کرده بود، اطلاعی در دست نیست.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید