بازداشت ده ها تن از کردهای یارسان در برابر مجلس

http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=55976


برگرفته ازسایت اخبار روز 
يکشنبه  ۲٨ مهر ۱٣۹۲ -  ۲۰ اکتبر ۲۰۱٣


در پی تجمع کردهای یارسانی در مقابل مجلس شورای اسلامی تا کنون ده ها نفر از آن ها بازداشت شده‌اند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روز جاری یک‌شنبه ۲۸ مهر ماه در مقابل مجلس در میدان بهارستان فعالین مدنی و عده از مردم یارسان با فراخوان مجمع مشورتی یارسان اقدام به تجمع اعتراض آمیز کردند.
به گزارش رسیده از تهران تا حال حدود ٨٠ نفر از معترضین بازداشت شدهاند. بازداشت شدگان به زندان اوین منتقل شده و تا مدتی آن ها را در اتوبوس در داخل حیاط زندان نگه داری کردند.
سیاوش حیاتی فعال یارسانی با تاکید بر رعایت آرامش گفت که امروز ساعت ۴ عصر با لاریجانی رئیس مجلس در این رابطه قرار ملاقات دارند.
کردهای یارسان که دین آن‌ها به عنوان اقلیت به رسمیت شناخته نشده است، خواستار برابری و احقاق حقوق شهروندی خود هستند.
بنا به گزارشات رسیده از تجمع اسامی بعضی بازداشتی‌ها امروز عبارتند از: فرید سلیمانی، امین عباسی، فریدون سواسی، افشار خالقی، آرمان علیون، حمدالله محمودی، خلیل قزوینه، سیدامیر بی‌باک، خیرالله حق جویان، فرید طاهری، نوشاد طاهری، مهراب اسرافیلی، ابراهیم بزله، فرشید ندیمی، داود عزیزی، سیدحیسن افضلی، حمیرا طاهری، مسعود الماسی، احسان نادری، یهمن صبوری، داود عزیزی، سیدمهرداد مشعشعی، بهزاد طاهریان، عباس فقیری، قدرت طاهری، روح الله طاهری.
قدرت طاهری و روح الله طاهری از بردران نیکمرد طاهری هستند که در خرداد ماه گذشته در اعتراض به هتک حرمت به آیین یارسان اقدام به خودسوزی کرد و در بیمارستان جان باخت.
شایان ذکر است که در خرداد ماه ١٣٩٢ به دلیل اقدام نیروهای امنیتی به تحقیر چند یارسان در زندان همدان اعتراض جامعه یارسان را به دنبال داشت که در شهرهای کرمانشاه، همدان و تهران اقدام به تجمع اعتراصی مدنی کردند، که چند نفر از اعضای جامعه یارسان اقدام به خود سوزی کردند.
به گفته فعالین یارسان مقامات اجرایی ایران قول مساعد برای به رسمیت شناختن آن‌ها را دادند اما به قول خود عمل نکرده و اعتراض امروز در اعتراض به عدم پاسخ گویی مقامات ایران بوده است.Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید