فیلیپین: قتل مدافع حقوق بشر خانم گلوریا کاپیتان

برگرفته از سایت اخبار روز
شنبه  ۱۹ تير ۱٣۹۵ -  ۹ ژوئيه ۲۰۱۶


برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر (فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر+سازمان جهانی مبارزه با شکنجه) از طریق منابع مورد اعتماد، از جمله گروه اقدام پزشکی (MAG) و اتحاد مدافعان حقوق بشر فیلیپین (PAHRA) و نیروی اقدام برای بازداشت‌شدگان در فیلیپین (TFDP)، از قتل خانم گلوریا کاپیتان، ۵۵ ساله، مطلع شده است. او رئیس «شهروندان متحد لوکانین ـ SNML) و فعال محیط زیست بود و با ساخت و وجود تاسیسات ذخیره زغال سنگ در لوکانین ـ در بخش ماریولِز در استان باتان ـ مخالف بود.

دو مرد ناشناس در حدود ساعت ۷:۳۰ عصر روز ۱ ژوئیه ۲۰۱۶، خانم گلوریا کاپیتان را به ضرب گلوله به قتل رساندند. آنها در نزدیکی ورودی موسسه‌ی اقتصادی خانواده‌گی در لوکانین در انتظار او مانده بودند. یکی از این دو تن وارد موسسه شد و در برابر چشمان عموزاده و دو تن از نوه‌های خانم کاپیتان، چهار گلوله به گلو و بازوی او شلیک کرد. یکی از نوه‌ها نیز در اثر اصابت ترکش گلوله زخمی شد. خانم کاپیتان نخست به کلینیکی کوچک و سپس به بیمارستان منتقل شد ولی کمی بیش از رسیدن به بیمارستان درگذشت.

اعضای خانواده‌ی خانم کاپیتان که در نزدیکی محل زندگی می‌کنند، صدای گلوله‌ها و سپس فریاد شاهدان را شنیدند. دو تن از پسران او به تعقیب ضاربان پرداختند ولی آنها را گم کردند. آنها سپس به دفتر پلیس محل رفتند و درخواست کمک کردند. گویا پلیس از واکنش سریع و برپاکردن ایست بازرسی قصور کرد. بنا به گزارش‌ها، پلیس در ماریولز در مورد این قتل تحقیق می‌کند.

خانم گلوریا کاپیتان از سال ۲۰۱۵ به‌خاطر فعالیت و مبارزه در مخالفت با ساخت و وجود تاسیسات ذخیره زغال سنگ در کارگاه کشتی سازی و پایانه‌ی بندری سی‌فرانت مورد تهدید قرار می‌گرفت. مردم محل از افزایش شمار موارد آسم شدید و بیماری‌های تنفسی شکایت داشتند و با هدایت خانم کاپیتان توماری را با درخواست تعطیلی دائمی تاسیسات روبازِ ذخیره زغال سنگ تسلیم اداره‌ی محیط زیست و منابع طبیعی و کمیسیون حقوق بشر کرده بودند. شکایت علیه حکومت محلی درباره‌ی این موضوع هنوز نزد بازرسی کل مطرح است.

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر به شدت قتل خانم گلوریا کاپیتان را محکوم می‌کند و از دولت‌مردان فیلیپین می‌خواهد فوری تحقیقی کامل، موثر و غیرجانبدارانه برای شناسایی مرتکبان قتل انجام دهند و آنها را در دادگاهی غیرنظامی، صالح و غیرجانبدار محاکمه و مجازات‌های جزایی قانونی را درباره‌ی آنها اجرا کنند.

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر خواهان ارسال نامه‌های اعتراضی به دولت‌مردان فیلیپین با درخواست محافظت از همه‌ی مدافعان حقوق بشر در فیلیپین و رعایت مفاد اعلامیه مدافعان حقوق بشر مصوب مجمع عمومی سازمان ملل در ۹ دسامبر ۱۹۹۸، شده است.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید