در دومین محاکمه‌ی مربوط به نسل‌کشی رواندا در فرانسه دو تن محکوم شدند

برگرفته از سایت اخبار روز
شنبه  ۱۹ تير ۱٣۹۵ -  ۹ ژوئيه ۲۰۱۶


دادگاه کیفری پاریس در پی هشت هفته محاکمه، در حکمی تاریخی اکتاوین نگنزی و تیتو براهیروا را به اتهام ارتکاب نسل‌کشی و جنایت‌های علیه بشریت در رواندا در آوریل ۱۹۹۴ به حبس ابد محکوم کرده است.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه‌ی حقوق بشر (فرانسه)، شاکیان خصوصی این پرونده اعلام کردند: «این رأی مسوولیت کیفری این دو مرد را به‌خاطر مشارکت در این مرحله‌ی خونین از تاریخ رواندا تشخیص داده است و ما از آن استقبال می‌کنیم.»

این محاکمه که دومین محاکمه از رشته‌ای طولانی از محاکمه‌ها علیه رواندایی‌های مقیم فرانسه است، دو شهردار پیشین کاباراندو شهری در جنوب شرقی رواندا را مورد پیگرد قرار داده است: اکتاوین نگنزی که درخواست پناهندگی‌اش در مارس ۲۰۱۰ رد شد، و تیتو براهیروا که در تولوز زندگی می‌کرد.

اکتاوین نگنزی و تیتو براهیروا در آوریل ۱۹۹۴ در مرکز زندگی سیاسی و اداری محلی در شهر کاباراندو قرار داشتند و بر این اساس دادگاه کیفری پاریس آنها را در هدایت و مشارکت در چندین نشست با هدف هماهنگ کردن حمله‌ها علیه مردم غیرنظامی توتسی، انتقال بازماندگان به قصد نابودی آنها و رهبری و مشارکت در حمله‌های شبه نظامیان علیه هزاران تن از افرادی که در یک مرکز پزشکی و یک کلیسای محلی پناه جسته بودند، گناهگار شناخته است. آنها همچنین به‌خاطر هدایت کشتار گسترده در منطقه و آموزش شبه نظامیان اینترآهاموه ـ که طی نسل‌کشی بسیاری از مردمان قوم توتسی را کشتند ـ مقصر شناخته شدند.

دو متهم که هشت هفته در محاکمه در دادگاه کیفری پاریس حضور داشتند، مشارکت خود را در نسل‌کشی، جنایت‌های علیه بشریت و شرکت در توافق برای ارتکاب این دو جرم انکار کردند. دادستانی حداکثر مجازات یعنی حبس ابد را برای این جرایم درخواست کرده بود.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه‌ی حقوق بشر (فرانسه) در این مورد گفت: «این رأیی تاریخی در پایان محاکمه‌ای نمونه است که در آن حقوق متهمان رعایت شده است. این محاکمه که ظرف بیش از هشت هفته با ادای شهادت ۱۰۰ شاهد و کارشناس انجام شد، یک بار دیگر نقش صلاحیت فرامنطقه‌ای قضایی را به‌عنوان بنیادی ضروری برای پیگرد نقضِ فاحشِ حقوق بشر ارتکابی در خارج از خاک فرانسه را به نمایش گذاشت.»

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر
جامعه‌ی حقوق بشر (فرانسه) 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید