سال ۲۰۱۵ مرگبارترین سال برای فعالان محیط زیست

برگرفته از سایت دویچه وله فارسی

20.06.2016

سال ۲۰۱۵ محیط زیست و فعالانی که برای محافظت از آن مبارزه می‌کنند با خطری بی‌سابقه مواجه بودند. شرکت‌های تولید الوار و شرکت‌های استخراج معدن برای حفظ منافع خود بیش از پیش دست به خشونت علیه محافظان محیط زیست زدند.

سوداگری با درختان جنگل 
سوداگری با درختان جنگل
سال ۲۰۱۵ محیط زیست و فعالانی که برای محافظت از آن مبارزه می‌کنند با خطری بی‌سابقه مواجه بودند. شرکت‌های تولید الوار و شرکت‌های استخراج معدن برای حفظ منافع خود بیش از پیش دست به خشونت علیه محافظان محیط زیست زدند.
محیط زیست جهانی با تهدید بی‌سابقه‌ای روبروست و افرادی که در جهت حفاظت از آن به ویژه در برزیل و فیلی‌پین فعالیت دارند نیز با خطری جدی مواجه هستند.
گزارشی جدید نشان می‌دهد که سال ۲۰۱۵ مرگبارترین سال برای محیط زیست و فعالان حامی محیط زیست بوده است به گونه‌ای که هر هفته دست کم سه فعال محیط زیست در این کشورها به قتل رسیده‌اند.
بر اساس این گزارش‌ها همچنان که تقاضا برای مواد معدنی، الوار و روغن پالم ادامه دارد، دولتها، شرکت‌ها و گروه‌های تبهکار زمین‌ها را به تصرف در می‌آورند. انجمن‌هایی که در این خصوص موضع می‌گیرند به طور فزاینده‌ای خود را در معرض خطر نابودی توسط شرکت‌ها و نیروهای دولتی قرار می‌دهند.
بیشتر بخوانید: هشدار نسبت به "فاجعه زیست‌محیطی" در گزارش شورای جهانی محیط زیست
قتل و خونریزی به خاطر نفع اقتصادی
به گزارش سازمان گلوبال ویتنس Global Witness، که در دفاع از محیط زیست و حقوق بشر فعالیت دارد، در سال ۲۰۱۵ در ۱۶ کشور جهان روی هم ۱۸۵ مورد قتل صورت گرفته است. این رقم افزایشی ۵۹ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد و بالاترین آمار ثبت شده از زمان آغاز جمع‌آوری این اطلاعات در سال ۲۰۰۲ است.
با این حال گزارش این سازمان در خصوص "محدوده خطر" حاکی از آن است که عدم‌دسترسی به داده‌های قطعی و موثق شمار واقعی افرادی که جان خود را در این راه از دست داده‌اند را منعکس نمی‌کند.
چیکو مندز، کارگر کائوچوساز برزیلی و فعال روستایی محیط زیست، در سال ۱۹۸۸ به قتل رسید. او ترویج‌گر حمایت از جنگل‌های بارانی آمازون بود.
دوروتی استنج، راهبه آمریکایی که در میان بومیان آمازون زندگی می‌کرد در سال ۲۰۰۵ در شهر آناپو واقع در استان پارا به قتل رسید. او از حقوق دهقانان فقیر و بی‌سواد در برابر زمینداران بزرگ حمایت می‌کرد.
پدر و پدربزرگ میکل کامپوس، فعال محیط زیست به خاطر ایستادگی و مقاومت در مقابل شرکت‌های استخراج معدن برای دفاع از سرزمین آبا و اجدادی‌شان در انظار عموم اعدام شدند. میندانائو سرزمینی که سرشار از معادن زغال سنگ، نیکل و طلاست یکی از خطرناک‌ترین مناطق جهان برای فعالان محیط زیست است که در سال گذشته ۲۵ مورد قتل در آن گزارش شده است.
در برزیل نیز مبارزه برای حفظ آمازون از شر گروه‌های تبهکاری که با تحریک شرکت‌های تولید چوب موجب ترس و وحشت بومیان می‌شوند ادامه دارد.
به گزارش گروه دیدبان حقوق بشر ۸۰ درصد الواری که در برزیل تولید می‌شود و نیز ۲۵ درصد چوبی که در بازار جهانی عرضه می‌شود غیرقانونی است. خریداران این الوارها عمدتا کشورهای انگستان، آمریکا، اروپا و چین هستند.
بیلی کایت سرپرست فعالان گلوبال وبتنس می‌گوید شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران باید قراردادهایی که منجر به پایمال شدن حقوق این بومیان می‌شود را فسخ کنند.

راهپیمایی اعتراض به قتل برتا کازراس 
راهپیمایی اعتراض به قتل برتا کاسراس

به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۶ نیز از این بابت دست کمی از سال ۲۰۱۵ نداشته باشد.
برتا کاسراس خانم فعال هندوراسی که در سال ۲۰۱۵ جایزه محیط زیست گلدمن را به خاطر مبارزاتش در جهت توقف فعالیت نیروگاه برق آبی و تصاحب معادن در سرزمین‌های بومیان به دست آورد، روز سوم مارس ۲۰۱۶ پس از سال‌‌ها تهدید به مرگ، توسط افراد مسلح در منزلش به قتل رسید.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید