گزارش هایی از سه اعتصاب کارگری

  برگرفته از سایت اخبار روز
دوشنبه  ۱۲ بهمن ۱٣۹۴ -  ۱ فوريه ۲۰۱۶

اتحادیه آزادکارگران ایران: امروز یازده بهمن ماه ،کارگران شرکت نیشکر هفت تپه دست به تجمع اعتراضی زدند.
طبق اخبار رسیده از طرف فعالین کارگری در هفت تپه ، در این تجمع که امروز صبح صورت گرفت ۵۰۰ نفر از کارگران بخش صنعتی شرکت همراه باکارگران کشاورزی وهمچنین کارگران نی بر شرکت داشتند.
دراین میان مدیر عامل شرکت ،ضمن حضور در بین کارگران، به آنان وعده پرداخت یک ماه دستمزد راداد.
اما کارگران ، بعد از سخنرانی مدیر شرکت، وی را با شعار دروغگو،دروغگو ، تا درب دفتر شرکت همراهی کردند.
تا مخابره این خبر کارگران همچنان تجمع داشتند.
این کارگران ، بابت بخشی از مزد، مزایای پاداش و بهره‌وری امسال و سال گذشته از کارفرما طلبکارند.

کارگران معدن زغال سنگ طزره درششمین روز اعتصاب راهی شاهرود شدند!
در ادامه اجتماع اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ طزره برای ششمین روز متوالی، گروهی از این کارگران صبح امروز مقابل ساختمان اداری معدن البرز شرقی در شاهرود تجمع کردند.
به گزارش۱۱بهمن ایلنا،یکی ازکارگران معدن طزره با اعلام این خبر گفت: در ششمین روز برپایی اجتماعات اعتراضی،من و همکارانم در داخل در محوطه معدن تصمیم گرفتیم محل اعتراض خود را به مقابل ساختمان اداری معدن که در شهر شاهرود واقع شده است منتقل کنیم.
وی در توضیح علت جابجایی محل اجتماع خود و همکارانش گفت: از همان آغاز هدف ما از برپایی تجمع اعتراضی پیگیری خواسته‌هایمان بود اما چون تاکنون هیچ مقام مسئولی به موضوع رسیدگی نکرده است در نتیجه تصمیم گرفتیم تا محل تجمع خود را تغییر بدهیم.
این کارگر یاد آور شد ،در ادامه تجمع روز گذشته نیزکارگران بعد از تجمع در محوطه معدن و جاده اصلی (سه راه مهماندوست) در نهایت در ساعات پایانی وقت اداری اجتماع خودرا به مقابل ساختمان اداره تامین اجتماعی دامغان منتقل کردن تا اعتراض خود را به تمدید نشدن دفترچه های در مانی خود اعلام کنند.
به گفته وی پس از مراجعه معترضان به تامین اجتماعی دامغان، رئیس اداره تامین اجتماعی دامغان به آنها گفته است: کارفرمای واحد معدنی طزره سهم خود را در پرداخت حق بیمه کارگران در ۱۶ ماه گذشته پرداخت نکرده است.
این کارگر معدن با بیان اینکه پس از حضور آنها در محل اداره تامین اجتماعی دامغان، فرماندار دامغان نیز برای رسیدگی به وضعیت پیش آمده در جمع آنها حاضر شد، افزود: در جریان تماسی تلفنی که فرماندار دامغان در حضور کارگران معترض با مدیریت فولاد اصفهان در مقام کارفرما و مالک اصلی معدن البرز شرقی برقرار کرد، اعلام شد در حال حاضر تنها این امکان وجود دارد که به هر کارگر تنها معادل یک ماه حقوق به عنوان یارانه داده شود.
وی افزود: من و دیگر همکارانم در چارچوب مقررات کار و تامین اجتماعی در استخدام معدن البرز شرقی هستیم و به عنوان کارگر از شرکت ذوب آهن اصفهان در مقام کارفرما حقوق مختلفی را طلبکاریم که در هیچکدام از آنها صحبتی از پرداخت یارانه نشده است.
این کارگر معدن البرز شرقی افزود: ممکن است در مناسابت کارگری- کارفرمایی پرداخت عل‌الحسابی مزد وجود داشته باشد اما در بحث پرداخت یارانه نقدی تا آنجا که همه‌مطلع هستند این موضوع به دولت مربوط می شود و به هیچ کارفرمایی ارتباط ندارد.
طبق اظهارات این کارگر معدن البرز شرقی، او و همکارانش بابت نیمی از مزد مهرماه و تمامی مزد ماه‌های آبان , آذر و دی و حدود ۱۶ ماه حق بیمه پرداخت نشده، طلبکارند و تا این لحظه هیچ رسیدگی مشهودی به وضعیت آنها نشده است.
پنجمین روزاعتصاب کارگران معدن زمستان یورت وتجمعشان همراه خانواده مقابل فرمانداری آزاد شهر!
صبح امروز(۱۱بهمن) کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت در ادامه اعتراضات خود برای پنجمین روز در ماه جاری هماره خانواده های خود در مقابل ساختمان فرمانداری آزاد شهر تجمع کردند.
به گزارش۱۱بهمن ایلنا،یکی از کارگران در تشریح دلایل تجمع امروز کارگران زمستان یورت(قشلاق)، گفت: امروز پنجمین روز در ماه جاری است که کارگران این واحد معدنی در شهرستان آزاد شهر استان گلستان برای پیگیری ۱۱ماه حقوق معوقه خود اجتماع اعتراضی برگزار می‌کنند.
او با یادآوری اینکه مطالبات ۱۱ماهه آنها مربوط به دو ماهه بهمن و اسفند سال۹٣ و ۹ ماه دستمزد سال جاری است، افزود: متاسفانه کارفرما در پرداخت مطالبات معوقه کارگران هیچ عکس العملی از خود نشان نمی‌دهد و در مقابل همه ما کارگران زمستان یورت شمال غرب وشرق منتظریم تا شاید مسئولان دولتی در خصوص پرداخت مطالباتمان اقدام مشهودی از خود نشان دهند.
وی بابیان اینکه شمار حاضران در اجتماع اعتراضی امروز در حدود۲۰۰ کارگر است، افزود: با گذشت یازده روز از شروع ماه بهمن هنوز کارفرمای این معدن به وعده خود در خصوص پرداخت مزد معوقه عمل نکرده است واین موضوع در آستانه نوروز ۹۵ بر نگرانی کارگران وخانواده هایشان افزوده است.
به گفته معترضین در اجتماع امروز نیز همانند روزگذشته وقتی خانواده هایمان با بد عهدی کارفرمای معدن در پرداخت مطالبات کارگران روبرو شدند ما را دوباره همراهی کردند.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید