ثبت‌نام در رشته علوم انسانی در مدارس دولتی ممنوع شد

• جمهوری اسلامی قصد اسلامی کردن علوم انسانی را دارد. در این رابطه مدیرکل آموزش و پرورش تهران گفت: سال آینده ثبت نام در رشته ادبیات و علوم انسانی را در مدارس دولتی عادی نخواهیم داشت ...

برگرفته از سایت اخبار روز
يکشنبه  ۱۵ آذر ۱٣۹۴ -  ۶ دسامبر ۲۰۱۵


جمهوری اسلامی در پی دستور خامنه ای تصمیم گرفته است به منظور هرچه بیشتر اسلامی کردن علوم انسانی، آموزش این رشته را از سایر بخش های آموزشی تفکیک کند. مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران ضمن اعلام اینکه از سال آینده هدایت تحصیلی در پایان دوره اول متوسطه انجام خواهد شد گفت: سال آینده ثبت نام در رشته ادبیات و علوم انسانی را در مدارس دولتی عادی نخواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، اسفندیار چهاربند در نشست خبری خود خبرنگاران رسانه ها در پاسخ به پرسش ایسنا درباره وضعیت انتخاب رشته دانش‌آموزان از سال آینده اظهار کرد: دانش‌آموزان متقاضی رشته علوم انسانی باید در دبیرستان‌های فرهنگ ثبت نام کنند. تلاش می‌کنیم دبیرستان‌های فرهنگ را توسعه دهیم.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر حدود ۱۲ مدرسه فرهنگ در سطح شهر تهران داریم که با توجه به اینکه باید هر منطقه آموزشی دارای یک دبیرستان فرهنگ باشد، حداقل ۲۴ مدرسه دیگر تا سال آینده راه‌اندازی می‌کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه براساس آنچه در سند تحول بنیادین آمده است، ارتقای کیفی رشته علوم انسانی مد نظر است نه ارتقای کمی، اظهار کرد: در سند تحول بنیادین بر شناسایی استعدادهای برتر و هدایت آن‌ها به ادامه تحصیل در رشته‌های علوم انسانی تأکید شده است. بنابراین تلاش می‌کنیم مدارس فرهنگ را تقویت کنیم تا به ارتقاء کیفیت تحصیل در این رشته بیانجامد.

خبر اسلامی کردن رشته علوم انسانی، را حداد عادل مشاور فرهنگی علی خامنه ای روز چهارشنبه ۲۷ آبان طرح کرد. او با تاکید بر تصمیم جمهوری اسلامی به الزام تمام دانشجویان رشته‌های علوم انسانی به گذراندن درس «انسان‌شناسی اسلامی» گفت: «با توجه به این موضوع که مقرر شده، تمام دانشجویان علوم انسانی درس انسان‌شناسی اسلامی را بگذرانند؛ از میان کتاب‌هایی که در این زمینه موجود است ۱۵ عنوان کتاب انتخاب و برای بررسی مطالب به یکی از فضلای حوزه علمیه قم ارائه و سپس نظرات این استاد به کارگروه‌های ۱۵گانه منعکس شده تا آنان نیز نظرات خود را ارائه دهند.»

حدادعادل تألیف کتاب در این زمینه را مستلزم صرف وقت زیاد دانست و گفت تصمیم گرفته‌ شده تا با همکاری نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی و تعدادی از مدرسین حوزه علمیه و دانشگاه، یکی از این ۱۵ کتاب برای تدریس انتخاب شود تا پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تدریس آن با عنوان انسان‌شناسی اسلامی برای همه رشته‌های علوم انسانی الزامی شود.
حالا مدیرکل آموزش و پرورش تهران پازل دیگر نقشه جمهوری اسلامی برای اسلامی کردن علوم انسانی را در کنار سخنان حداد عادل قرار داد.

چهاربند با بیان اینکه نظام تعلیم و تربیت به مرحله مهم و سرنوشت‌سازی در استقرار ساختار جدید رسیده است، گفت:‌ در پایان سال تحصیلی جاری دانش‌آموزان پایه نهم باید انتخاب رشته کنند و به شاخه‌ها و رشته‌های مختلف تحصیلی هدایت شوند. اگر برنامه‌ریزی‌های دقیق و هوشمندانه نداشته باشیم و نتوانیم این مرحله را به درستی اجرا کنیم در آینده دستخوش تبعات ناگواری می‌شویم و ممکن است دستاوردهای سال‌های گذشته نیز مورد تهدید قرار بگیرند. مهمترین این دستاوردها هدایت ٣۵ درصد دانش‌آموزان به سمت شاخه‌های فنی و حرفه‌ای است.

وی افزود: سعی می‌کنیم جلساتی مداوم با مدیران مدارس داشته باشیم و جزئیات هدایت تحصیلی و اهمیت رشته‌ها را برای آن‌ها تبیین کنیم. به هر صورت پس از ۲۲ سال، هدایت تحصیلی مجددا به پایان دوره اول متوسطه بازگشته است.

وی ضمن تأکید بر اینکه البته هدایت تحصیلی در دوره نهم در سال تحصیلی ۹۵ صرفا به معنای انتخاب یک رشته نیست، گفت: بلکه نتایج این هدایت تحصیلی در توزیع منابع انسانی در بازار کار در سال‌های آینده موثر است و اگر انحرافی در این زمینه به وجود آید هزینه‌هایی برای کشور دربرخواهد داشت. اگر امروز ٣۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها داریم ریشه آن را باید در هدایت تحصیلی جست. تا امروز توسعه آموزش عالی علامت‌های اشتباهی به هدایت تحصیلی می‌داد اما امروز باید آموزش و پرورش این سکان را در دست بگیرد و به آموزش عالی علامت دهد که چگونه توسعه یابد.

چهاربند با اشاره به اینکه هدایت تحصیلی را جدا از هدایت شغلی نمی‌دانیم گفت: پایان امسال هدایت تحصیلی براساس نیاز به رشته‌ها انجام می‌شود و صرفا تقاضای دانش‌آموز در انتخاب رشته موثر نیست. اگر خانواده‌ها از مزایای رشته‌های فنی و حرفه‌ای آگاه باشند می‌توانند فرزندانشان را بهتر هدایت کنند.

وی افزود: فنی و حرفه‌ای و کارودانش قطعا وضعیت بهتری در سال آینده پیدا می‌کنند. تاکنون دانش‌آموزان در رشته فنی و حرفه‌ای ۱۱ سال درس می‌خواندند و پیش دانشگاهی نداشتند به همین خاطر در دانشگاه‌ها نیز برای مقطع کاردانی پذیرفته می‌شدند اما اکنون فنی و حرفه‌ای هم با تغییر ساختار نظام آموزشی ۱۲ ساله شده و این دانش‌آموزان هم می‌توانند کارشناسی پیوسته بخوانند که این موضوع از مطالبات ما از آموزش عالی است تا نظام پذیرش خود را اصلاح کنند. از سوی دیگر فنی و حرفه‌ای تنها شاخه‌ای است که دانش‌آموزانش می‌توانند در تمام رشته‌های آموزش عالی شرکت کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره شیوع شپش سر در مدارس تهران اظهار کرد: از سه هفته گذشته این موضوع با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران در دست بررسی است و به شدت تحت مراقبت است. این موضوع در حال حاضر تحت کنترل قرار دارد و مشکل حادی در این زمینه نداریم.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید