برگزاری تجمع اعتراضی سکوت فرهنگیان در سراسر کشور: پیگیر مطالباتمان هستیم


برگرفته از کلمه

پنج شنبه, ۱۶ مهر, ۱۳۹۴


معلمان و فعالان فرهنگی، امروز با تجمع سکوت در سراسر کشور با در دست داشتن پلاکاردهایی پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.
به دنبال صدور اطلاعیهٔ شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان کشور مبنی بر برگزاری تجمع معلمان در سراسر کشور به منظور اعلام خواسته‌های صنفی و به بهانه روز جهانی معلم، معلمان سراسر کشور از ساعت ده صبح امروز پنجشنبه شانزدهم مهرماه در مقابل ادارات کل آموزش و پرورش مراکز استان‌ها و ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها برگزار کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوق معلم و کارگر این تجمع سکوت در تهران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مازندران، خوزستان و بسیاری از شهر‌ها و استانهای دیگر، علیرغم فشار‌ها و تهدیدهای متعدد از سوی نیروهای امنیتی، تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت. این تجمع با صدور قطع نامه ای از سوی شورای هماهنگی پایان یافت.
معلمان در قطع نامه ی خود خواستار رفع فضای امنیتی، آزادی معلمان دربند، رفع تبعیض، پایان اعمال فشارها و … شده اند.
شنبه ۱۱ مهرماه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در فراخوانی به مناسبت روز جهانی معلم، اعلام کرده بود که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی و به دور از هرگونه گرایش سیاسی، در تجمعی کاملا صنفی در قالب سکوت و با در دست داشتن پلاکارد به بیان خواسته‌های قانونی خود می‌پردازند.
تعدادی از معلمان حاضر در این تجمع با ارسال گزارش های شخصی خود فضای این تجمع را ترسیم کرده اند که با هم می خوانیم:
استان تهران/ سارا ملک
امروز شانزدم مهر ماه تجمع فرهنگیان شاغل و بازنشسته به مناسبت روز جهانی معلم و به جهت رساندن صدای حق طلبی فرهنگیان در اداره کل آموزش و پرورش استان تهران برگزار شد.
ساعت نه و نیم که رسیدم تعدادی از همکاران خانم و آقا به طور پراکنده مقابل اداره بودند ولی تعداد لباس شخصی‌ها بیشتر از تجمع کننده‌ها بود.
تا ساعت ۱۱ همکاران جمع شدند متاسفانه خلاف توقعی که داشتیم، تعداد شرکت کنندگان چندان زیاد نبود که دلیلش هم جو امنیتی چند روز اخیر در تهران بود.
ساعت یازده و نیم جناب آقای چهاربند مدیر کل آموزش و پرورش به جمع ما آمدند و از همکاران دعوت کردند به داخل اداره بروند که همکاران امتناع کردند. و البته باید اشاره کنم نیروی انتظامی هیچ برخوردی با همکاران نداشتند.
ساعت ۱۱: ۴۵ اکثر همکاران با دعوت مجدد مدیر کل به داخل رفتند و از ایشان با آب پذیرایی شد و فرصتی برای بیان دوباره خواسته هاپیش آمد.
از میان آقایان، همکارانی از جمله جناب علی اکبری و جناب جوانمرد صحبت کردند و از میان بانوان خانم سلیمی و بنده صحبت کردیم همه ما در وهله اول فقط آزادی همکاران دربند را خواستار شدیم و مشکلات آموزش و پرورش را یک به یک برشمردیم.
همکاران بسیار خوب مشکلات را مطرح نموده و مدیر کل نیز با صبر و حوصله و دقت تمام به سخنان ما گوش دادند.
جناب عبدی زحمت کشیده بیانیه تجمع امروز را قرائت کردند و در آخر جناب چهاربند در جمع همکاران صحبت نموده و قول همه نوع همکاری علی الخصوص در زمینه آزادی زندانیان فرهنگی را دادند. تجمع حدود ساعت ۱۳: ۴۵ به پایان رسید.
حاشیه‌های این تجمع:
۱- حضور پر رنگ لباس شخصی‌ها مانند برنامه‌های پیش و البته عدم دخالت ایشان
۲- حضور بسیار کم رنگ همکاران عزیز به خصوص شاغلین گرامی که مایه تاثر بود که ان شاالله روز به روز همکاری‌ها بیشتر خواهد شد.
۳- جمله بسیار زیبایی که خانم سلیمی در انتهای تجمع فرمودند و از نیروهای لباس شخصی بابت شرکتشان در تجمع که باعث بیشتر شدن تعداد شرکت کننده‌ها شده بود تشکر کردند.
۴- صبر و حوصله و سعه صدر جناب چهاربند واقعا ستودنی بود و خودشان از همکاران دعوت به صحبت می‌کردند.
شهر سقز/ طاهر قادرزاده
تجمع سکوت فرهنگیان سقز امروز پنجشنبه ۱۶ مهرماه ۹۴ در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، همانند سایر شهر‌ها، ساعت ۱۰ تا ۱۲ در محوطه اداره آموزش و پرورش این شهرستان برگزار گردید.
با وجودی که از چند روز قبل، به طرق مختلف و با شایعه پراکنیهای هدفدار، سعی در ممانعت از مشارکت معلمان و حتی فعالان صنفی در این تجمع می‌شد، اما باز هم حدود ۲۵۰ نفر از معلمان حق طلب و عدالت خواه سقزی، با عزمی راسخ همچون همیشه، در حمایت از همکاران صنفی در بندشان و پیگیری مطالبات قبلی، با در دست داشتن پلاکاردهایی مرتبط با اهداف تجمع، بار دیگر نشان دادند که عدالتخواهی را نه در شعار که در عمل نیز باور دارند و در راه تحقق آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند نمود.
از آنجایی که شایعاتی مبنی بر سوء استفاده برخی جریانات قدرت، در به منحرف کشاندن این تجمع پخش شده بود، لذا در ابتدای مراسم بیانیه فراخوان شورای هماهنگی توسط یکی از همکاران قرائت شده و تاکید بر سکوت در این تجمع بار دیگر یادآوری شد. در پایان مراسم نیز قطعنامه سراسری، با صدای رسا و قاطع یکی از همکاران برای حاضران قرائت و همچنین نسخه‌های از این قطعنامه در بین همکاران توزیع گردید.
لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی در نقاط مختلف داخل محوطه اداره مستقر بوده و برخی از آنان نیز در طول مدت مراسمبه تهیه فیلم و عکس مشغول بودند.
شهر سنندج/ مهدی فتحی
از ساعت ۹ و نیم روز پنج شنبه ۱۶ مهر ماه همکاران سنندجی در محوطه اداره کل آ. پ کردستان به همدیگر می‌پیوستند تا اتحادشان را بار دیگر به نمایش بگذارند. جمعیت مملو بود از پیشکسوتان، جوان‌ها، شاغل وبازنشسته، مرد و زن.
معلمان سنندج، همراه با سایر معلمان کشور برای احقاق حقوق صنفیشان با سکوت خواسته‌هایشان را فریاد زدند. این خواسته‌ها بر روی پلاکارد‌هایی در دست همکاران، خودنمایی می‌کرد. علاوه بر این، متن تکثیر شده قطع نامه در بین همکاران توزیع شد و معلمان بصورت نمادین حلقه‌ای تشکیل داده و دور تا دور محوطه اداره کل آ. پ کردستان را چندین بار دور زدند.
تعدادی از مامورین ارگانهای امنیتی نیز حضور داشتند که از همه شعار‌ها یک نسخه را تحویلشان دادیم تا شائبه غیر صنفی بودن تجمع در ذهنشان ایجاد نشود.
در پایان سخنرانی کوتاهی توسط آقای مهدی فتحی ایراد شد که در این سخنرانی به صنفی بودن حرکت و غیر سیاسی بودن آن اشاره شد و مشکلات معیشتی معلمان و بازنشستگان و همچنین مشکلات دانش آموزان نیز مطرح گشت.
در آخر با نام بردن از معلمان دربند و حمایت از آن‌ها و با خواندن قطع نامه پایانی توسط یکی از همکاران تجمع راس ساعت ۱۲به پایان رسید. در تجمع امروز سنندج، جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ نفر شرکت داشتند.
شهر همدان/ رضا مسلمی
شانزدهم مهر، فرهنگیان همدان همراه با سایر معلمان کشور، به مدنی‌ترین شکل ممکن به تبعیض و نابرابری حاکم بر نظام آموزشی کشور با سکوتشان اعتراض کردند.
راس ساعت ۱۰ صبح با تاخیری چند دقیقه‌ای دروازهٔ اداره کل باز شد و همکاران به محوطهٔ اداره کل وارد شدند. هر لحظه جمعیت بیشتر می‌شد، جمعیتی بالغ بر چهار صد نفر.
در این تجمع خواسته‌های صنفی و مطالبات فرهنگیان بر روی پلاکاردهایی نوشته شده بود که همکاران به دست گرفته بودند. خواسته‌هایی انباشته شده. کاملا صنفی که تا کنون دولت به آن‌ها توجهی شایسته و درخور نداشته است.
حدود ساعت ۱۱ حلقه اتحاد انسانی در محوطه اداره کل شکل گرفت. در پایان نیز قطعنامه پایانی در بین همکاران توزیع گردید.
گفتنی است با وجود فشار‌هایی که برای عدم برگزاری این تجمع اعتراضی وجود داشت و با حضور نیروهای امنیتی، تجمع بدون هیچ گونه حاشیه‌ای به پایان رسید.
شهر کرمانشاه/ بابک دولتی
از اولین ساعات پنج شنبه همکاران کرمانشاه به همدیگر می‌پیوستند تا اتحادشان را بار دیگر به نمایش بگذارند. حدود بیست دقیقه همکاران بیرون از اداره بودند.
به خاطر تبعیت از تصمیم شورای هماهنگی، معلمان به داخل اداره هدایت شدند. جمعیت مملو بود از پیشکسوتان صنف، تا جوان‌ها، شاغل و بازنشسته، مرد و زن. عده‌ای از بازنشستگان دلشکسته (بالغ بر ۱۵۰نفر) تا آخر بیرون از اداره ماندند ماندند و با هیچ ادله‌ای قانع نشدند که وارد اداره شوند.
معلمان کرمانشاه، همراه با سایر معلمان کشور برای احقاق حقوق صنفیشان با سکوت خواسته‌هایشان را فریاد زدند. این خواسته‌ها بر روی پلاکارد‌هایی در دست همکاران، خودنمایی می‌کرد. علاوه بر این، بروشوری تهیه شده بود که بین دوستان توزیع شد، بروشوری که ماحصل چندین جلسه بحث صنفی در کرمانشاه بود و خواسته‌های صنفی معلمان را بیان می‌کرد.
عکس‌ها که گرفته شد، مسئولین وارد جمع شدند. همکاران تصمیم گرفتند تا کار به سخنرانی نکشیده و جمعیت پراکنده نشده‌اند، محل را ترک کنند. در تجمع امروز کرمانشاه، جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ نفر شرکت داشتند.
قطع نامه پایانی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان
به نام خداوند جان و خرد
امروز، ما فرهنگیان استان‌ها همراه و هماهنگ با معلمان سراسر کشور، طبق اصل ۲۷ قانون اساسی گردهم آمده‌ایم تا به بی‌توجی‌های دولت و مجلس به خواسته‌های فرهنگیان کشور و برخورد قهری قوه قضائیه با فعالان صنفی، با سکوت خود اعتراض کنیم.
با وجود پافشاری بخشی از بدنه آموزش و پرورش مبنی بر بزرگداشت روزجهانی معلم در دوشنبه ۱۳ مهر، تشکل‌های صنفی فرهنگیان، تصمیم گرفتند به منظور نشان دادن حسن نیت خود و جلو گیری از تعطیلی کلاس‌های درس، این مناسبت را با سه روز تاخیر، در روز پنجشنبه ۱۶ مهر برگزار نمایند.
در میان مطالبات متعددگروه‌ها، احزاب، جمعیت‌ها و اصناف، خواسته‌های عدالت خواهانهٔ صنفی، مطالبه‌ای بدیهی است که فلسفه حکومت‌ها براساس آن بنا می‌شود. بی‌توجهی به تنظیم، اجرا و نظارت بر قوانینی که نظامی عادلانه بر حقوق و مزایای عموم کارکنان دولت برقرار کند، توسط جامعه فرهنگیان کشور قابل اغماض و چشم پوشی نیست.
قوای سه گانه کشور هر کدام به شیوه‌ای به حاکمیت این روند تبعیض آلود و ناعادلانه کمک کرده‌اند، پر واضح است که این امر مسبوق به چندین دهه سابقه است و صرفا منحصر به این دولت نیست.
دولت فعلی که با شعارهایی نظیر تنش زدایی در روابط خارجی، مهار تورم، توجه به بخش آموزشی و بهداشت، میدان دادن به تشکلهای مدنی، حذف نگاه امنیتی به اعتراضات و انتقادات و… به روی کار آمد، در حوزه‌هایی که مربوط به جامعه فرهنگیان بود عملا ً تغییری را رقم نزد. افزایش ناچیز بودجه آموزش و پرورش، برقراری نگاه امنیتی به اعتراضات صنفی، ادامه روند محدود کردن فعالیت تشکل‌ها ی صنفی و فشار بر این فعلان، توسط نهادهای امنیتی وابسته به دولت و تعامل معامله گونه تیم مدیریتی وزارت متبوع با نمایندگان مجلس چهره‌ای مطلوب از دولت در بین فرهنگیان ترسیم نکرده است. در حالی که جامعه معلمان کشور پس از عبور از سال‌های سخت گذشته، به تدبیر این دولت امید‌ها بسته بودند.
این دولت نقشه راه و برنامه مشخصی برای برقراری عدالت در حقوق ومزایا و رفع تنگناهای فرهنگیان کشور ندارد. اجرای نظام رتبه بندی که با تبلیغات گسترده دولت همراه بود، علاوه بر اینکه درصد مهمی از فرهنگیان کشور را شامل نمی‌شود قابلیت رفع تبعیض در حقوق و مزایا بین سایر کارکنان دولت با فرهنگیان را ندارد.
انتظار جامعه فرهنگیان کشور از دولت این است که نظامی عادلانه برای حقوق و مزایای کلیه کارکنان دولت طراحی و اجرا کند، سپس رتبه بندی به عنوان یک امتیاز برای شغل معلمی در نظر گرفته شود تا ضمن جذب افراد توانمند به این شغل انگیزه مطالعه، تحقیق و تلاش را در بین آموزگاران تقویت نماید.
دولت یازدهم تا کنون دو لایحه بودجه به مجلس ارائه داده است که در هر دوی آن‌ها، بر خلاف وعده‌های رئیس جمهور محترم، نشانه‌ای از توجه ویژه به بخش آموزش دیده نمی‌شود. دولت در سال ۹۴ با وجودی که در برخی وزارت خانه‌ها، بودجه افزایشی ۷۰ درصدی را رقم زد در حوزه آموزش و پرورش سیاست دولت قبل را ادامه داد، به گونه‌ای که رشد بودجهٔ آموزش و پرورش کمتر از نرخ رشد تورم شد.
هم اینک دولت محترم در حال تدوین بودجه کشور برای سال آینده است. همچنانکه حمایت گسترده جامعه میلیونی فرهنگیان کشور در روی کار آمدن این دولت اثری تعیین کننده داشت، طبیعی است در صورت بی‌توجهی به حقوق مادی و معنوی ایشان، به ادامهٔ این روند تبعیض آلود رای نخواهند داد.
اغلب نمایندگان مجلس در این دوره و دوره‌های قبل در برابر تبعیض‌های ناروا که امروز نایب رئیس مجلس آن را بی‌عدالتی شفاف در حقوق فرهنگیان می‌دانند، سکوت کرده‌اند.
آن‌ها بار‌ها ضرب وشتم معلمانی را دیدند که برای دادخواهی به مجلس روی آورده بودند، اما متاسفانه با سکوتشان، سیاست‌های تبعیض آمیز قوه مجریه و قوه قضائیه را تأیید کردند و به معلمان کشور پیام دادند که در این خانه جایی برای شما نیست.
تقریبا جایی در جهان نمی‌توان یافت که افرادی را که به مدنی‌ترین شیوه ممکن اعتراض صنفی خود را اعلام می‌کنند، با برچسب اتهامات امنیتی بازداشت کنند و زندان‌های طویل المدت برای آن‌ها صادر نمایند.
رفتار قوه قضائیه با معلمان کشور، نه تنها در جهان بی‌بدیل است بلکه هیچ جایگاهی نیز در آموزه‌های دینی ندارد. جای بسی تاسف است که بد‌ترین برخورد با معلمان، در کشور ی صورت می‌گیرد که ارزشمند‌ترین و فاخر‌ترین توصیه‌های دینی در باب حفظ حرمت و جایگاه آن‌ها بیان شده است.
ظاهراً در این آب و خاک، اعتراض و انتقاد به عملکردهای ناصواب، گناهی نابخشودنی است. گویا در قوه قضائیه صدای مظلومیت فرهنگیان شنیده نمی‌شود، هر معلمی که بنابر وظیفهٔ ذاتی خود، از حقش دفاع کند، پاسخش را با آرای قضایی و زندان دریافت می‌کند.
قوهٔ قضائیه که باید دست ما را بگیرد و در برقراری عدالت یاریگر ما باشد و گرد ستم از چهرهٔ فرهنگ و فرهنگی بزداید، دست رد بر سینه آن‌ها می‌زند و در تکمیل عملکرد سایر قوا و نهاد نظامی خاص، در گوشه سلولمان می‌نشاند تا سزای عدالت خواهی را در این مملکت به همگان بنمایاند.
بر همین اساس و در جهت بهبود و اصلاح سیستم آموزشی کشور، اهم خواسته‌های جامعهٔ فرهنگیان به شرح ذیل اعلام می‌گردد:
۱_ حق تحصیل رایگان طبق اصل سی قانون اساسی و توقف خصوصی سازی مدارس
۲_ رفع تبعیض‌های ناروا بین کارکنان آموزش و پرورش با سایر کارکنان دولت
۳_همترازی سطح حقوق بازنشستگان (بخصوص بازنشستگان سنوات قبل) با شاغلین
۴_ ارائه بیمه درمانی و تکمیلی در شأن جامعه فرهنگیان
۵_ رفع هرگونه تبعیض در اجرای دقیق و عملیاتی نظام هماهنگ پرداخت، ازجمله بند ۵ ماده ۶۸ قانون خدمات کشوری.
۶_ اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان و پرداخت سریع و کامل پاداش بازنشستگی
۷_ رفع کلیه قوانین تبعیض آمیز علیه همکاران فرهنگی زن مانند حق عائله‌مندی
۸_ حذف فضای امنیتی از آموزش و پرورش کشور
۹_ پایان اعمال فشار علیه کانون‌های صنفی فرهنگیان و رفع موانع موجود در مسیر فعالیت کانون‌های صنفی معلمان و همکاری در جهت برگزاری هرچه سریع‌تر مجامع عمومی این تشکل‌ها
۱۰_ آزادی هرچه سریع‌تر فعالان صنفی آقایان: بداقی، عبدی، باغانی، هاشمی و بهشتی و توقف اجرای احکام صادر شده علیه ایشان
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید